دلیل ریپ زدن ماشین در سر بالایی

دلیل ریپ زدن ماشین در سر بالایی

دلیل ریپ زدن ماشین در سر بالایی چیست؟ ریپ زدن یکی از مشکلاتی است که گاهی برای خودرو اتفاق می افتد. در این نوشته قصد داریم علت ایجاد این مشکل را بررسی کنیم. زمانی که شما با دلایل ایجاد اشکال و ایراد در قسمت های مختلف خودرو آشنا باشید می توانید خیلی سریع مشکل را ریشه یابی کرده و در اسرع وقت به رفع آن اقدام نمایید.

علت ریپ زدن خودرو چیست؟

ریپ زدن ممکن است در شرایط مختلف و به دلایل مختلف ایجاد شود. برای رفع این مشکل می توانید خودتان اقدام کنید و نیازی نیست که به تعمیرگاه مراجعه نمایید. برخی از مواقعی که ممکن است با ریپ زدن خودرو مواجه شوید عبارتند از :

 • در زمان حرکت خودرو
 • زمانی که دنده را عوض کرده و گاز می دهید
 • زمان حرکت در سربالایی ها
 • و….

دلیل ریپ زدن ماشین در سر بالایی  چیست؟

چرا خودرو در سربالایی ریپ می زند؟
چرا خودرو در سربالایی ریپ می زند؟

ریپ زدن خودرو در واقع به معنای درست کار نکردن موتور خودرو می باشد. در زمان های مختلفی این مشکل ایجاد می شود و دلایل ایجاد آن نیز متفاوت است. برخی از نشانه های ریپ زدن خودرو عبارت است از :

 • لرزش ‌های غیر طبیعی
 •  صداهای ناهنجار و غیرعادی موتور
 • خاموش و روشن شدن موتور در زمان کار کردن

ریپ زدن خودرو اغلب موارد در زمان رانندگی کردن در مسیرهای سربالایی ایجاد می شود. عوامل مختلفی می تواند این مشکل را ایجاد کند. با بررسی این عوامل می توانید مشکل را بیابید و آن را رفع نمایید. برخی از این دلایل عبارتند از :

خراب بودن سه شاخه پلوس

زمانی که سه شاخه پلوس خودروی شما خراب باشد، ضربه های متوالی به موتور وارد خواهد شد و در نتیجه خودرو ریپ می زند. فراموش نکنید در صورتی که این قطعه خراب شود باید خیلی زود آن را عوض کنید در غیر این صورت دسته موتور نیز آسیب می بیند و خراب می شود.

 تنظیم نبودن دلکو

همان طور که می دانید دلکو باید همیشه طبق اندازه استاندارد آن تنظیم شده باشد. در غیر این صورت اگر دلکو تنظیم نباشد، خودروی شما در سربالایی ها ریپ می زند.

تزریق ناکافی بنزین به موتور

تزریق ناکافی بنزین به موتور نیز یک دلیل ریپ زدن ماشین در سر بالایی می باشد. زیرا زمانی که بنزین به مقدار کافی به موتور تزریق نشود، در محفظه بنزین خودرو رسوب ایجاد می شود. بنابراین زمانی که متوجه شدید خودروی شما در مسیرهای سربالایی ریپ می زند باید محفظه موتور را بررسی کنید و اگر رسوب داشت تمام رسوبات را از محفظه بنزین خودرو پاکسازی نمایید.

تنظبم نبودن اهرم گاز

یکی دیگر از زمان هایی که خودروی شما در مسیرهای سربالایی ریپ می زند زمانی است که میزان گاز پدال با میزان گاز دریچه گاز هم اندازه نباشند.

نشتی لوله های هوا

زمانی که متوجه ریپ زدن خودرو در سربالایی ها شدید باید وضعیت لوله های هوا را نیز بررسی کنید و مطمئن شوید که در مسیر این لوله های هیچ گونه نشتی وجود نداشته باشد. بنابراین فراموش نکنید که وضعیت تمام قطعات مربوط به لوله های هوا و تمام قطعاتی که به منیفولد متصل می شوند را بررسی کنید.

مشکل در فیلر سوپاپ ها

مشکلاتی که برای فیلر سوپاپ ها ایجاد می شود نیز می تواند دلیل ریپ زدن ماشین در سر بالایی باشد. برخی از مشکلات در فیلر سوپاپ ها عبارتند از :

خراب شدن فیلرها

سفت نبودن فیلرها

آب بندی نشدن کامل فیلر سوپاپ ها

سایر دلایل ریپ زدن خودرو

دلایل ریپ زدن ماشین
دلایل ریپ زدن ماشین

همان طور که توضیح دادیم ریپ زدن خودرو می تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد. برخی از اصلی ترین دلایل ریپ زدن خودرو و روان کار نکردن موتور خودرو عبارتند از :

 • وجود ایراد و اشکال در باتری خودرو، شمع ها، کوئل، وایرها و …
 • عدم استفاد از بنزین مناسب و کافی
 • مشکل داشتن سوزن های انژکتور
 • کثیف بودن فیلتر سوپاپ ها
 • مشکل داشتن سیلندرها
 • وجود اشکال در دریچه گاز و سنسورها
 • جمع شدن رسوبات در مدار
 • خراب بودن آوانس اتوماتیک
 • تنظیم نبودن سنسور اکسیژن
 • تنظیم نبودن نسبت تراکم محفظه احتراق
 • تنظیم نبودن دمای موتور
 • خراب یا کثیف بودن دریچه گاز یا سنسورهای هوای ورودی

چرا خودرو در همه شرایط ریپ می زند؟

دلیل ریپ زدن ماشین در سر بالایی را بررسی کردیم اما گاهی پیش می آید که خودرو در همه شرایط ریپ می زند نه فقط در مسیرهای سربالایی. علت ایجاد این مشکل می تواند یکی از موارد زیر باشد :

دود گرفتگی لوله های اگزوز : اگر لوله های اگزوز دود گرفته شده باشند، دودی که از احتراق ایجاد می شود نمی تواند به راحتی خارج شود و در نتیجه خودرو ریپ می زند.

خراب بودن مدار جرقه : وقتی خودرو در همه شرایط ریپ می زند باید مدار جرقه را نیز بررسی کنید و مطمئن شوید که همه قطعات این مدار، سالم، تمیز و خشک هستند.

خراب بودن شمع ها : زمانی که این مشکل پیش می آید بهتر است شمع های خودرو را شسته و بعد پلاتین را تنظیم کرده و در مدار قرار دهید. اگر باز هم مشکل ادامه داشت باید شمع ها را عوض کنید.

خالص و مرغوب نبودن بنزین مصرفی : بهتر است مخزن بنزین را خالی و پاکسازی کنید و بعد بنزین خالص در آن بریزید.

گرفتگی لوله های بنزین : ممکن است لوله ها گرفته باشند و بنزین به موتور منتقل نشود. لوله ها را بررسی کنید و اگر گرفتگی داشت برطرف نمایید.

محصولات یدک مدرن

در این نوشته دلیل ریپ زدن ماشین در سر بالایی را بررسی کردیم. زمانی که دلایل ایجاد یک مشکل را بدانید در زمان مواجه شدن با مشکل می دانید باید چه قسمت هایی را بررسی کنید و می دانید ریشه مشکل را در کجا می توانید بیابید. بنابراین می توانید خیلی سریع ریشه مشکل را یافته و اقدام به رفع آن نمایید.

اگر برای انجام تعمیرات خودروی خود به قطعات و لوازم یدکی نیاز دارد می توانید به راحتی و با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خارجی است. تمامی محصولاتی که در این سایت عرضه می شود دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشند.

برای خرید لوازم یدکی لیفان، لوازم یدکی سمند، لوازم یدکی پژو، لوازم یدکی پراید و … به سایت یدک مدرن مراجعه کرده و خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید. سفارش شما در اسرع وقت درب منزلتان به شما تحویل داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.