علت قطع شدن برق پشت آمپر سمند

قطع شدن برق پشت آمپر سمند

قطع شدن برق پشت آمپر سمند می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در این نوشته تصمیم داریم به بیان و بررسی این دلایل بپردازیم. اگر شما هم با این مشکل روبرو شده اید پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه کنید. زیرا آشنا شدن با عوامل و علائم وجود مشکل به شما کمک می کند تا بتوانید در اسرع وقت مشکل ایجاد شده را ریشه یابی کرده و به رفع آن اقدام نمایید.

سیستم برق خودرو

یکی از پیچیده ترین سیستم های موجود در خودرو، سیستم برق آن می باشد. این سیستم از اجزا و قسمت های مختلفی تشکیل شده است و وظیفه تأمین انرژی برق لازم برای قسمت های مختلف خودرو را بر عهده دارد. مشکلاتی که برای برق خودرو ایجاد می شود پیچیده و اغلب تخصصی هستند به همین علت برای رفع آن ها در اکثر مواقع ناچار می شوید و به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

سیستم برق خودرو از پنج قسمت اصلی تشکیل شده است. این پنج قسمت اصلی عبارتند از قسمت تولید کننده برق، قسمت ذخیره کننده برق، قسمت توزیع کننده برق، قسمت کنترل کننده برق و قسمت مصرف کننده برق.

چطور مشکل برق پشت آمپر خودرو را رفع کنیم
چطور مشکل برق پشت آمپر خودرو را رفع کنیم

علت قطع شدن برق پشت آمپر سمند چیست ؟

خراب شدن مغزی سوئیچ

همان طور که می دانید مغزی سوئیچ وظیفه کنترل برق آمپر خودرو را بر عهده دارد. بنابراین یکی از اصلی ترین دلایل قطع شدن برق پشت آمپر خودرو می تواند خراب شدن مغزی سوئیچ باشد. زیرا اگر مغزی سوئیچ خراب شود دیگر برق مورد نیاز  به پشت پنل و چراغ های نشان دهنده آن نمی رسد. زمانی که متوجه خراب شدن این قطعه شدید باید در اسرع وقت برای تعمیر کردن آن به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

سوختن یکی از فیوزها

یکی دیگر از عواملی که می تواند دلیل قطعی برق پشت آمپر خودرو باشد سوختن یا خراب شدن یکی از فیوزها است. برای بررسی وضعیت فیوزها باید جعبه فیوز را باز کنید. همه فیوزها داخل جعبه فیوز قرار گرفته اند. وظیفه قطع و وصل کردن برق کلی خودرو بر عهده جعبه فیوز می باشد. به همین جهت باید زمانی که با مشکل قطعی برق پشت آمپر مواجه شدید فیوزها را بررسی کرده و فیوز خراب را تعویض نمایید.

کشیده شدن فیش ورودی دزدگیر

یکی دیگر از دلایل قطع شدن برق پشت آمپر سمند می تواند کشیده شدن فیش ورودی دزدگیر باشد.

وضعیت سر باتری

به یاد داشته باشید که وجود اشکال و ایراد در وضعیت سر باتری و اتصال آن به بدنه و علاوه بر آن شل شدن محل اتصال سیم ها نیز می توانند از جمله دلایل قطع شده برق پشت آمپر باشند.

قسمت های مختلف سیستم برق خودرو
قسمت های مختلف سیستم برق خودرو

قسمت های مختلف تشکیل دهنده سیستم برق خودرو

علت قطع شدن برق پشت آمپر سمند ایجاد اشکال و ایراد در یکی از قسمت های سیستم برق خودرو می باشد. به همین علت آشنایی با قسمت های مختلف سیستم برق خودرو لازم و مفید می باشد. در صورتی که با این قسمت های مختلف آشنا باشید می توانید علت ایجاد مشکل قطعی برق را سریع تر و راحت تر  پیدا کنید. به همین جهت در این جا تصمیم داریم تا قسمت های مختلف تشکیل دهنده سیستم برق خودرو را به طور مختصر معرفی کنیم.

تولید کننده برق خودرو

دینام یا آلتر ناتور قطعه هایی هستند که در خودرو تولید کننده برق می باشند. در خودروهای قدیمی تر از دینام برای تولید برق استفاده می شد اما در خودروهای مدرن آلتر ناتور این وظیفه را بر عهده دارد. نیروی مکانیکی تولید شده از گردش موتور از طریق تسمه به دینام یا آلتر ناتور می رسد. این قطعه نیز این انرژی مکانیکی را به برق دوازده ولت تبدیل می کند.

ذخیره کننده برق خودرو

باتری خودرو به عنوان ذخیره کننده برق در خودرو عمل می کند. باتری، برق تولید شده توسط دینام یا آلتر ناتور را دریافت و ذخیره می کند. در این صورت باتری می تواند در زمان هایی که موتور خودرو خاموش است برق مورد نیاز وسیله های برقی خودرو مانند استارت، چراغ ها، برف پاک کن، رادیو، بالابر شیشه و … را تأمین کند.

توزیع کننده برق خودرو

برقی که توسط تولید کننده برق تولید شده و توسط باتری ذخیره می شود باید از طریق توزیع کننده ها به وسیله های برقی خودرو برسد. منظور از توزیع کننده برق، دسته سیم های روکش داری است که برق را از باتری دریافت کرده و به مصرف کننده ها می رساند.

قطع شدن برق پشت آمپر سمند
قطع شدن برق پشت آمپر سمند

کنترل کننده های برق

منظور از کنترل کننده های برق کلیدهایی است که در مسیر توزیع کننده ها قرار گرفته اند. با استفاده از این کلیدها می توانید مصرف کننده های برق را روشن یا خاموش کنید.

مصرف کننده برق خودرو

لوازم برقی مختلفی که در خودرو وجود دارند و برای انجام وظیفه خود به انرژی برق نیاز دارند مصرف کننده ها می باشند. استارت، چراغ ها، کولر، رادیو و …. برخی از این قسمت ها هستند.

هنگام قطع شدن برق پشت آمپر سمند چه کنیم ؟

همان طور که می دانید اگر برق مورد نیاز به پشت آمپر نرسد خودرو روشن نخواهد شد. اولین کاری که در این مواقع باید انجام دهیم بررسی وضعیت سیم فیوز است. اگر سیم فیوز دچار مشکلی شده بود، سوخته بود یا از جای خود خارج شده بود این مشکل را برطرف می کنیم. در غیر این صورت باید وضعیت باتری خودرو را بررسی کرده و اگر مشکلی بود آن را حل نماییم.

همچنین سایر عوامل قطع شدن برق پشت آمپر مانند سوختن مغزی سوئیچ، سوختن یکی از فیوزها، فیش ورودی دزدگیر و … را نیز باید بررسی کنیم و اگر مشکلی وجود داشت آن را رفع کنیم.

محصولات یدک مدرن

برای خرید لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز خودروی خود می توانید به سایت یدک مدرن مراجعه نمایید. یدک مدرن عرضه کننده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خارجی می باشد. تمامی این محصولات با کیفیت بالا هستند و با قیمت مناسبی عوضه می شوند.

لوازم یدکی مورد نیاز لیفان، لوازم یدکی مورد نیاز پژو، لوازم یدکی مورد نیاز پراید، لوازم یدکی مورد نیاز سمند و … را می توانید به راحتی و به صورت آنلاین در سایت یدک مدرن سفارش دهید. سفارش شما در اسرع وقت درب منزلتان به شما تحویل داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.