علت قطع شدن برق پشت آمپر پژو

علت قطع شدن برق پشت آمپر پژو

علت قطع شدن برق پشت آمپر پژو چیست ؟ این سوالی است که برای افرادی زیادی پیش می آید. اگر شما هم می خواهید جواب این سوال را بدانید و در این زمینه اطلاعات مناسبی داشته باشید پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه کنید.

سیستم برق خودرو اهمیت بسیار زیادی دارد و می توان گفت که پیچیده ترین سیستم در خودرو می باشد. این سیستم گاهی دچار مشکلات خاصی می شود. اغلب مشکلات پیش آمده در این زمینه تخصصی هستند و برای رفع آن ها ناچار باید به تعمیرکار حرفه ای در این زمینه مراجعه نمایید. با این حال آشنایی با این سیستم و نحوه کارکرد آن و همچنین علائم و دلایل وجود ایراد و اشکال در آن به راننده ها کمک می کند تا در مواقع ضروری بتوانند تا حدی مشکل را رفع کنند و سپس در زمان مناسب خودرو را برای تعمیرات اساسی به تعمیرکار بسپارند.

قسمت های اصلی تشکیل دهنده سیستم برق خودرو

قسمت های مختلف سیستم برق خودرو
قسمت های مختلف سیستم برق خودرو

این سیستم بسیار گسترده است و تقریبا روی تمامی کارکردهای خودرو اثر می گذارد. به طور کلی می توانیم بگوییم که سیستم برق خودرو از پنج قسمت اصلی تشکیل شده است. علت قطع شدن برق پشت آمپر پژو می تواند وجود مشکلاتی در این قسمت ها باشد. این پنج قسمت اصلی عبارتند از :

  • تولید کننده برق خودرو
  • ذخیره کننده برق خودرو
  • توزیع کننده برق خودرو
  • کنترل کننده برق خودرو
  • مصرف کننده برق خودرو

تولید برق در خودروهای مدرن توسط قطعه ای به نام آلتر ناتور انجام می شود. در خودروهای قدیمی این وظیفه بر عهده دینام بوده است. وظیفه این قطعه ها این است که نیروی مکانیکی تولید شده از گردش موتور را از طریق تسمه دریافت و به برق دوازده ولت تبدیل کنند. به این ترتیب باتری خودرو یا همان ذخیره کننده برق را شارژ می کنند.

باتری خودرو نیز وظیفه ذخیره کردن برق دریافتی از دینام یا آلتر ناتور را دارد. به این ترتیب باتری می تواند برق مورد نیاز استارت، چراغ ها، برف پاک کن، رادیو، بالابر شیشه و … را تأمین کند. زمانی که موتور خودرو روشن است باتری برق را دریافت و ذخیره می کند و از آن در زمانی که موتور خودرو خاموش است استفاده می کند.

دسته سیم های روکش داری که در سیستم برق خودرو وجود دارند وظیفه توزیع برق از دینام ( یا آلتر ناتور ) و باتری به مصرف کننده های برق در قسمت های مختلف خودرو را بر عهده دارند.

در مسیر توزیع کننده های برق کلیدهایی قرار دارد که همان کنترل کننده های برق می باشند. توسط کلیدها می توانید مصرف کننده های برق را روشن یا خاموش کنید. مانند کلید رادیو، کلید فن و ….

منظور از مصرف کننده های برق نیز لوازم مختلفی در خودرو هستند که با کمک انرژی برق کار می کنند. برای مثال استارت، چراغ ها، کولر، رادیو و ….

علت قطع شدن برق پشت آمپر
علت قطع شدن برق پشت آمپر

علت قطع شدن برق پشت آمپر پژو چیست ؟

حالا که با قسمت های مختلف سیستم برق خودرو آشنا شدید بهتر می توانید مشکلات این سیستم را ریشه یابی کنید.

  1. یکی از علت های نرسیدن برق به پشت آمپر می تواند سوختن یکی از فیوزها باشد. همان طور که می دانید فیوزها داخل جعبه فیوز قرار گرفته اند. جعبه فیوز وظیفه قطع و وصل برق کلی خودرو را دارد. در صورت وجود مشکل می توانید جعبه فیوز را بررسی کنید و اگر فیوزی سوخته است آن را تعویض نمایید. در صورتی هم که همه فیوزها سالم بود و باز هم مشکل حل نمی شد پیشنهاد می شود که پایه های فیوز فلزی را با سمباده زدن تمیز کنید و سپس آن ها را سر جای خود قرار دهید به این ترتیب ممکن است مشکل رفع شود.
  2. یکی دیگر از دلایل ایجاد شدن این مشکل خراب شدن مغزی سوئیچ است. اگر اشکالی در مغزی سوئیچ باشد برق لازم به پشت پنل و چراغ های نشان دهنده آن نمی رسد. می توان گفت که کنترل برق آمپر تا حد زیادی بر عهده مغزی سوئیچ می باشد. اگر این قطعه با مشکلی مواجه شود باید در اسرع وقت توسط تعمیرکار تعمیر شود.
  3. در این زمینه وضعیت سر باتری و اتصال آن به بدنه را نیز باید بررسی کنید تا اشکالی نداشته باشد.
  4. شل شدن محل اتصال سیم ها نیز ممکن است دلیل وجود این اشکال باشد.
  5. کشیده شدن فیش ورودی دزدگیر نیز می تواند از علت های قطع شدن برق پشت آمپر باشد.

ریشه یابی علت قطع شدن برق پشت آمپر پژو

زمانی که با چرخاندن سوئیچ، برق به پشت آمپر نرسد خودرو روشن نمی شود. در این مواقع باید سیم فیوز را بررسی کنید. ممکن است این سیم سوخته باشد یا اینکه از جایش خارج شده باشد. اگر این سیم سالم بود باید وضعیت باتری خودرو را بررسی کنید.

بررسی کردن جعبه فیوز و وضعیت همه فیوزها، بررسی فیش ورودی دزدگیر، بررسی سر باتری و نحوه اتصال آن به بدنه و بررسی کردن مغزی سوئیچ نیز سایر اقداماتی است که در این زمینه باید انجام دهید.

عیب یابی سیستم برق خودرو
عیب یابی سیستم برق خودرو

محصولات یدک مدرن

در این نوشته در مورد علت قطع شدن برق پشت آمپر پژو توضیحاتی را ارائه داده ایم. هر چند سیستم برق خودرو و مشکلات مربوط به آن پیچیده هستند و ریشه یابی و رفع آن ها کمی دشوار است اما  با استفاده از این توضیحات می توانید این مشکل را تا حدی ریشه یابی و رفع نمایید. اگر برای انجام تعمیرات خودروی خود نیاز به قطعات و لوازم یدکی دارد می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید.

یدک مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی می باشد. لوازم یدکی لیفان، لوازم یدکی سمند، لوازم یدکی پژو، لوازم یدکی پراید و … را می توانید با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب در این سایت سفارش دهید. ایجاد امکان خرید اینترنتی لوازم یدکی به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی و بدون نیاز به خارج شدن از منزل لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود را بیابید و به صورت آنلاین آن را خریداری کنید. سفارش شما در اسرع وقت درب منزلتان به شما تحویل داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.