ترموستات کولر خودرو

ترموستات کولر خودرو چیست؟

ترموستات کولر خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟ در این نوشته تصمیم داریم در مورد این قطعه از خودرو اطلاعاتی را ارائه دهیم. همان طور که می دانید یکی از مهم ترین قطعات سیستم کولر خودرو، ترموستات آن می باشد. خراب شدن این قطعه سبب می شود عملکرد صحیح کولر خودرو با مشکل مواجه شود. به همین علت تأکید می شود زمانی که متوجه شدید ترموستات خراب شده است در اسرع وقت به تعویض آن اقدام کنید.

خراب شدن ترموستات کولر را می توانید با توجه به نشانه ها و علائم خرابی این قطعه متوجه شوید. به طور کلی هر قطعه ای از خودرو که با ایراد و مشکلی مواجه می شود علائم و نشانه های خاص خود را بروز می دهد. آشنایی با این نشانه ها به شما کمک بزرگی می کند تا بتوانید در اسرع وقت مشکل ایجاد شده را شناسایی کرده و رفع کنید. در این نوشته تصمیم داریم تا اطلاعات کاملی در مورد ترموستات کولر، کارکرد این قطعه در سیستم کولر خودرو، علائم خراب شدن آن و … ارائه دهیم.

قطعات تشکیل دهنده سیستم کولر خودرو

سیستم کولر خودرو از قطعات متعددی تشکیل شده است. هر یک از این قطعات نیز وظیفه مخصوص به خود را دارند و در نهایت در کنار هم منجر به ایجاد هوای خنک داخل کابین خودرو می شوند. در صورتی که هر یک از این قطعات با مشکلی مواجه شوند سیستم کولر خودرو نمی تواند به درستی کار کند. برخی از مهم ترین قطعات تشکیل دهنده سیستم کولر ماشین عبارتند از :

 • فن الکتریکی کولر خودرو
 • اواپراتور کولر خودرو
 • کمپرسور کولر خودرو
 • کندانسور کولر خودرو (رادیاتور کولر)
 • رسیوردرایر کولر خودرو
 • شیر انبساط کولر خودرو
 • سیم کشی سیستم کولر خودرو
 • کلید کنترل فشار یا مانوستات کولر خودرو
 • شلنگ ها در سیستم کولر خودرو
 • سوئیچ A/C  در کولر ماشین
 • گاز کولر خودرو
 • و …

ترموستات کولر خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

ترموستات کولر ماشین چیست
ترموستات کولر ماشین چیست

همان طور که می دانید در تمام وسیله های مکانیکی برای کنترل دما از قطعه ای به نام ترموستات استفاده می شود. بنابراین متوجه می شوید که وظیفه ترموستات جلوگیری کردن از گرم شدن دما نیست بلکه وظیفه این قطعه کنترل دما و مانع شدن از افزایش یا کاهش بیش از حد دما می باشد.

اغلب خودروها ترموستات کولر داخل کابین خودرو را دارند. البته در آن دسته از خودروهایی که سیستم ایرکاندیش اتوماتیک دارند، در داخل کابین خودرو دو ترموستات کولر طراحی و تعبیه شده است. یکی از این دو ترموستات در پشت قسمتی از داشبورد و ترموستات دیگر نیز روی اوپراتور قرار گرفته است.

وظیفه اصلی ترموستات کولر ماشین این است که وقتی دمای اوپراتور به صفر درجه سانتیگراد نزدیک شد، کمپرسور را قطع کند. به این ترتیب عملکرد صحیح ترموستات کولر مانع از یخ زدن اوپراتور خواهد شد.

علائم خراب شدن ترموستات کولر خودرو

کارکرد ترموستات کولر چیست
کارکرد ترموستات کولر چیست

همان طور که توضیح دادیم این قطعه وظیفه دارد تا دما را کنترل کند و از افزایش یا کاهش بیش از حد دما جلوگیری کند. یکی از نشانه هایی که با بروز آن می توانید به خراب شدن ترموستات کولر پی ببرید کاهش حجم هوای خروجی از دریچه ها می باشد. علت ایجاد این مشکل نیز این است که وقتی ترموستات خراب باشد ممکن است اوپراتور یخ بزند. زیرا خرابی ترموستات سبب می شود کمپرسور خیلی زیاد کار کند یا اینکه کمپرسور خیلی زود قطع شود. کارکرد زیاد کمپرسور هم باعث یخ زدن اوپراتور می شود.

یکی دیگر از نشانه های خراب بودن ترموستات کولر این است که بادی که از دریچه های کولر خارج می شود به اندازه کافی سرد نیست. علت این موضوع نیز این است که وقتی ترموستات خراب باشد و کمپرسور زودتر از زمان لازم قطع شود باد خروجی کولر چندان خنک و سرد نمی شود.

به یاد داشته باشید که یکی از دلایل با مشکل مواجه شدن ترموستات کولر خودرو وجود ایراد و اشکال در باتری خودرو و یا سیستم برقی خودرو می باشد. ترموستات قطعه ای کوچک و تقریبا ارزان است و در صورتی که خراب شود باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید تا سیستم کولر خودرو آسیب نبیند.

چرا باد کولر گرم می شود
چرا باد کولر گرم می شود

نکات مهم در مورد استفاده از کولر خودرو

 • بهتر است زمانی که خودرو در دورهای بالا می باشد کولر ماشین را روشن نکنید. زیرا باعث آسیب دیدن برخی از قطعات خودرو مانند  بلبرینگ، کلاچ، تسمه و پولی خواهد شد.
 • بهتر است در فصل های دیگر سال نیز حداقل یک مرتبه در ماه کولر خودرو را روشن کنید. با این کار مانع از رسوب کردن گاز کولر درون مخزن می شوید. همچنین این کار باعث می شود تا روغن و گاز کولر خودرو پایدار بماند.
 • قبل از استفاده کردن از کولر ماشین لوله فاضلاب اوپراتور را بررسی کنید و از مسدود نبودن آن مطمئن شوید.
 • زمانی که می خواهید استارت بزنید مطمئن شوید که سیستم کولر اتومبیل خاموش است.
 • گاز فرئون کولر گازی سمی است به همین دلیل تأکید می شود که شارژ گاز کولر را خودتان انجام ندهید و برای این کار حتما از متخصص این کار کمک بگیرید.

محصولات یدک مدرن

در این نوشته اطلاعاتی را در مورد ترموستات کولر خودرو بیان کردیم. اینکه این قطعه چیست، چه وظیفه ای دارد و علائم و نشانه های خراب شدن آن چه می باشد. با توجه به این نشانه ها و اقدام به موقع به تعویض این قطعه می توانید از آسیب دید سیستم کولر خودرو جلوگیری کنید.

اگر برای انجام تعمیرات خودروی خود نیاز به قطعات و لوازم یدکی دارید می توانید از محصولات ارائه شده در سایت یدک مدرن استفاده کنید. قطعات و لوازم یدکی ارائه شده در سایت یدک مدرن دارای کیفیت بالا و قیمت مناسبی می باشند. به همین جهت می توانید با خیالی آسوده از این محصولات در خودروی خود استفاده کنید و در مورد کیفیت و طول عمر آن ها نگران نباشید.

انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی، لوازم یدکی مورد نیاز لیفان، لوازم یدکی خانواده پژو، لوازم یدکی پراید، لوازم یدکی سمند و … در سایت یدک مدرن به فروش می رسد. می توانید محصول مورد نظر خود را به راحتی و به صورت آنلاین در این سایت سفارش دهید. سفارش شما در اسرع وقت درب منزلتان به شما تحویل داد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.