تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو

آموزش تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو

تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو آموزشی است که در این نوشته قصد ارائه آن را داریم. با استفاده از این آموزش و کمی دقت و حوصله می توانید این کار را خودتان انجام دهید. در انتهای این نوشته نیز فیلم آموزش این تعویض را قرار می دهیم تا به کمک آن بتوانید با مهارت بیشتری این کار را انجام دهید.

مراحل تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو

برای انجام این تعویض باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید :

 • ابتدا باید از قسمت بالا، باتری و همچنین سینی باتری را باز کنید.
 • فراموش نکنید که فرمان خودرو را در حالتی صاف قفل کنید.
 • پیچ چهار شاخ فرمان خودرو را با استفاده از آچار سیزده باز کرده و آن را بیرون آورید.
 • پیچ داخلی چهار شاخ میل فرمان را نیز از قسمت داخلی کابین باز کرده و فرمان را از شیر فرمان جدا کنید.
 • دو عدد میله ورودی از جک فرمان به شیر را با استفاده از آچار شماره دوازده باز کنید.
 • برای اینکه لوله ها در زمان بستن جابجا نشوند باید قبل از باز کردن آن ها علامت بزنید تا فراموش نکنید.
 • لوله شلنگ فشار قوی و و لوله خروجی به پمپ فرمان را با استفاده از آچار هفده باز کنید.
 • دو عدد پیچ نگهدارنده پایه شیر فرمان به جعبه فرمان را با استفاده از آلن شماره شش باز کنید.
 • حالا می توانید شیر فرمان را آزاده کرده و بیرون بکشید و  تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو را انجام دهید.

کاسه نمد شیر فرمان چیست و چه کاربردی دارد ؟

کاسه نمد شیر فرمان خودرو
کاسه نمد شیر فرمان خودرو

در خودرو هر قطعه ای که نیاز به روغن داشته باشد کاسه نمد نیز دارد. کاسه نمد، قطعه ای است که از سه قسمت فنر، واشر کاسه ای شکل فلزی و نمد فشرده تشکیل شده است. وظیفه این قطعه آب بندی قطعات ثابت یا دوار می باشدو همچنین وجود کاسه نمد  مانع از ورود گرد و غبار به داخل و همچنین نشت روغن به خارج می شود.

زمانی که در جایی از خودرو متوجه نشتی روغن شدید نشان دهنده این است که باید کاسه نمد مربوطه را تعویض نمایید. هنگام تعویض کاسه نمد شیر فرمان باید به جنس و کیفیت این قطعه توجه داشته باشید. زیرا کیفیت این قطعه در عملکرد آن تأثیر زیادی دارد.

علت خرابی کاسه نمدها چیست ؟

در ابتدای این نوشته  تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو را به صورت مرحله ای بیان کردیم. در این قسمت قصد داریم دلایل خراب شدن کاسه نمدها را بررسی کنیم. برخی از این عوامل عبارتند از :

 • انتخاب غلط
 •  استفاده نادرست
 • نصب ضعیف
 •  شیوه‌های تعمیر و نگهداری قدیمی
 • و …

شرایط تعویض کاسه نمد

تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو
تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو

همان طور که توضیح دادیم برای در آوردن کاسه نمد قبلی و جایگزین کردن کاسه نمد جدید باید از ابزار خاصی استفاده کنید. در حین انجام این کار نباید به کاسه نمد ضربه بزنید. بعد از انجام این تعویض نیز باید محل نصب کاسه نمد و اطراف آن را به خوبی تمیز کنید. روغن کاری کردن لبه داخلی کاسه نمدها سبب می شود تا آن ها روان تر شوند.

در هنگام نصب کاسه نمد باید به شیارهای لبه داخلی کاسه نمد توجه داشته باشید. این شیارها که برای برگرداندن روغن روی شفت طراحی شده اند، گاهی به سمت چپ یا راست و یا، چپ و راست می باشند. هنگام نصب کاسه نمد باید توجه داشته باشید که شفت چپ گرد است یا راست گرد. اگر به این موضوع توجه نکنید و کاسه نمد را بر عکس نصب کنید روغن از شفت رد می‌شود و نشتی روغن ایجاد می شود.

انواع مختلف کاسه نمدها

بعد از آموزش تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو قصد داریم تا شما را با انواع مختلف کاسه نمدها آشنا کنیم. همان طور که می دانید کاسه نمدها انواع بسیار مختلفی دارند و در قسمت های بسیار گوناگونی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. کاسه نمد با توجه به محلی که این قطعه در آن قرار می گیرد دارای ویژگی های مخصوصی می باشد. بنابراین کاسه نمدهایی که در قسمت های مختلف خودرو مانند موتور، گیربکس، پمپ هیدرولیک، جعبه فرمان و… استفاده می شوند، دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی هستند.

برخی از انواع مختلف کاسه نمدها عبارتند از :

 • کاسه نمد چرمی : کاسه نمدهای چرمی در دمای بین هفتاد تا صد درجه سانتی گراد دارای مقاومت بسیار بالایی هستند. این نوع کاسه نمدها نرم هستند و برای اصطکاک بین دو جسم سخت، قابلیت انعطافی خوبی دارند. جذب بالای روغن نیز یکی دیگر از ویژگی های این نوع کاسه نمدها می باشد.
 • کاسه نمد پلی یورتان : ویژگی مهم این نوع کاسه نمدها بالا بودن مقاومت آن ها در برابر پارگی، فرسایش، ضربات ناگهانی و گریس است.
 • کاسه نمد سیلیکنی : کاسه نمد سیلیکنی در دمای بین پنجاه تا صد و هشتاد درجه سانتی گراد عملکرد خوبی دارند. اما قدرت جذب روغن در این نوع کاسه نمدها پایین است.
 • کاسه نمد PU : استحکام و مقاومت این نوع کاسه نمدها در برابر فشار بالا است. این کاسه نمدها در دمای بین چهل و پنج تا صد درجه سانتی گراد عملکرد خوبی دارند.
 • کاسه نمد NBR : این نوع از کاسه نمدها بسیار پر مصرف هستند. این کاسه نمدها در دمای بین پنجاه و پنج تا صد و پنج درجه سانتی گراد قابل استفاده می باشند.
 • کاسه نمد ACM : این نوع کاسه نمدها از ترکیب NBR و لاستیک اکرلیک ساخته شده اند. تا دمای صد و پنجاه درجه سانتی گراد می توان از این نوع کاسه نمدها استفاده کرد.

محصولات یدک مدرن

کاسه نمد شیر فرمان خودرو چیست
کاسه نمد شیر فرمان خودرو چیست

در این نوشته مراحل تعویض کاسه نمد شیر فرمان پژو را آموزش دادیم. اگر برای انجام تعمیرات در خودروی خود نیاز به لوازم یدکی و قطعات دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید.

یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی با قیمت مناسب و کیفیت بالا می باشد. قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود را به صورت آنلاین در سایت یدک مدرن سفارش دهید. محصول مورد نظر شما در اسرع وقت درب منزلتان به شما تحویل داده می شود.

لوازم یدکی مورد نیاز خودروی لیفان، لوازم یدکی پژو، لوازم یدکی پراید، لوازم یدکی سمند و … را می توانید از سایت یدک مدرن خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.