آیا استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می برد ؟

آیا استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می برد ؟

آیا استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می برد ؟ این سوال خصوصا در روزهایی از سال که هوا به شدت گرم می شود ذهن افراد زیادی را به خود مشغول می کند. به همین علت در این نوشته تصمیم داریم تا رابطه میان استفاده از کولر خودرو و مصرف سوخت را بررسی کنیم و به این سوال پاسخ دهیم.

میزان مصرف سوخت خودرو اهمیت زیادی دارد و برای اغلب رانندگان آشنایی با راه های کاهش مصرف سوخت و مواردی که مصرف سوخت را بالا می برد دارای اهمیت، جالب و مهم می باشد. شما با آشنایی با این موارد می توانید مصرف سوخت خودروی خود را تا حدود زیادی مدیریت کنید.

استفاده از کولر خودرو برای خنک کردن فضای داخل ماشین خصوصا برای افرادی که مدت زمان زیادی را در خودرو سپری می کنند انتخابی است که گاهی نسبت به آن دچار تردید می شوند زیرا نمی خواهند با استفاده مداوم از کولر خودرو میزان مصرف سوخت خودروی خود را خیلی بالا ببرند.

بررسی رابطه میان استفاده از کولر خودرو و میزان مصرف سوخت

رابطه مصرف کولر و سوخت
رابطه مصرف کولر و سوخت

آیا استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می برد ؟ برای پاسخ به این سوال باید رابطه میان این دو موضوع را بررسی کنیم. همان طور که مشخص است انرژی مورد نیاز کولر خودرو از طریق موتور اتومبیل تأمین می شود. بدیهی است که موتور خودرو برای تأمین این انرژی از سوخت استفاده می کند. همین موضوع نشان می دهد که استفاده از کولر خودرو منجر به بالا رفتن مصرف سوخت خواهد شد.

 اما میزان دقیق مصرف سوخت برای تأمین انرژی مورد نیاز کولر خودرو را نمی توانیم به طور کلی بیان کنیم زیرا این مقدار برای انواع و مدل های خودروهای مختلف متفاوت می باشد. به طور میانگین می توانیم این طور بیان کنیم که با استفاده از کولر خودرو میزان مصرف سوخت اتومبیل به طور متوسط از ۱۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر به ۱۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر افزایش می‌ یابد. پس این حرف که می گویند با روشن کردن کولر خودرو میزان مصرف سوخت اتومبیل دو برابر می شود کاملا اشتباده است.

آیا استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می برد ؟ پایین بودن شیشه چطور ؟

برخی از راننده ها اصرار دارند که به جای استفاده از کولر بهتر است شیشه ها را پایین بکشید. دلیلی که این افراد برای این حرف خود می آورند نیز صرفه جویی در مصرف سوخت می باشد. اما قابل ذکر است که پایین بودن شیشه های اتومبیل نیز در نهایت منجر به بالا رفتن مصرف سوخت می شود.

تأثیری که پایین بودن شیشه ها بر ایرودینامیک خودرو می گذارد سبب می شود تا به خودرو در حین حرکت فشار بیشتری وارد شود. این فشار باعث می شود تا موتور اتومبیل مجبور شود توان بیشتری را خرج کند و به سوخت بیشتری نیاز پیدا کند. جالب است بدانید که پایین بودن شیشه های اتومبیل به طور متوسط میزان مصرف سوخت را تا بیست درصد افزایش می دهد.

این بررسی نشان می دهد که خصوصا در زمان هایی که با سرعت بالاتر از ۷۰ کیلومتر در ساعت رانندگی می کنید پایین کشیدن شیشه ‌ها میزان مصرف سوخت خودروی شما را نسبت به زمانی که از کولر خودرو استفاده می کنید، بالاتر می برد. پس بهتر است در این مواقع برای خنک کردن خودرو از کولر استفاده کنید. پایین کشیدن شیشه ها برای تعویض هوای داخل کابین، بیشتر برای مواقعی که سرعت پایینی دارید یا در ترافیک مانده اید مناسب است.

کولر خودرو مصرف بنزین را زیاد می کند؟
کولر خودرو مصرف بنزین را زیاد می کند؟

کم کردن مصرف سوخت با وجود روشن بودن کولر خودرو

آیا استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می برد ؟ در این نوشته سعی کردیم به این سوال پاسخ اصولی و درستی بدهیم. در این قسمت می خواهیم مواردی را بیان و بررسی کنیم که به شما کمک می کند تا مصرف سوخت خودروی خود را در زمانی که کولر ماشین روشن است کم کنید.

  • زمانی که کولر خودرو را روشن می کنید حتما باید تمام پنجره ها را ببندید. باز بودن پنجره ها هم میزان مصرف سوخت را بیشتر می کند و هم اینکه باعث می شود هوای خنکی که کولر خودرو ایجاد کرده است سریع تر از کابین خارج شود.
  • در صورتی که باد کولر برای شما حساسیت زا است بهتر است به جای باز کردن پنجره ها، دریچه های کولر را به سمتی دیگر تنظیم کنید تا باد کولر به طور مستقیم به صورت شما برخورد نکند و هوای داخل کابین را خنک کند.
  • بهتر است انجام سرویس های دوره ای کولر خودرو را جدی بگیرید و هر زمانی که احساس کردید باد کولر کم شده است یا هوای گرم از آن خارج می شود در اسرع وقت اقدام به تعمیر کولر کنید.

نکات مهم در مورد استفاده از کولر خودرو

  • گاز فرئون که در کولر خودرو استفاده می شود یک گاز سمی می باشد به همین علت هموار تأکید می کنیم که شارژ گاز کولر را به متخصص این زمینه بسپارید و خودتان این کار را انجام ندهید.
  •  به یاد داشته باشید که اگر کولر خودرو را بدون گاز یا با گاز کم روشن کنید کمپرسور کولر خراب می شود.
  • زمانی که می خواهید استارت بزنید دقت داشته باشید که سیستم کولر خودرو  خاموش باشد.
  • به طور مرتب مسدود نبودن لوله فاضلاب اواپراتور را بررسی کنید.

محصولات یدک مدرن

آیا استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می برد ؟
آیا استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می برد ؟

در این نوشته به این سوال پاسخ دادیم که آیا استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می برد ؟ و همچنین نکاتی را در مورد مصرف صحیح از کولر خودرو بیان و بررسی کردیم.

اگر برای انجام تعمیرات مورد نیاز خودروی خود به قطعات و لوازم یدکی نیاز دارید می توانید با خیالی آسوده از محصولات سایت یدک مدرن استفاده کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی می باشد. تمامی قطعاتی که در این سایت به فروش می رسند دارای قیمت مناسب و کیفیت بالایی هستند و به همین جهت می توانید از آن ها با خیالی آسوده در خودروی خود استفاده کنید.

برای خرید لوازم یدکی مورد نیاز لیفان، لوازم یدکی سمند، لوازم یدکی پژو، لوازم یدکی پراید و … به سایت یدک مدرن مراجعه نمایید و خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید. سفارش شما در اسرع وقت درب منزلتان به شما تحویل داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.