سرویس رادیات کولر پراید

آموزش سرویس رادیات کولر پراید+ویدیو

سرویس رادیات کولر پراید یکی از کارهایی است که صاحبان این خودرو خصوصا در فصل گرما باید انجام دهند. در این نوشته قصد داریم نحوه انجام این کار را آموزش دهیم تا بتوانید خودتان رادیات کولر خودروی خود را سرویس کنید. هم چنین ویدیو این آموزش را نیز در انتهای نوشته قرار می دهیم تا پاسخ سوالات احتمالی خود را به راحتی دریافت کنید.

رادیات کولر خودرو چیست ؟

همان طور که می دانید سیستم تهویه خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است. هر یک از این اجزا وظیفه مخصوص به خود را بر عهده دارند. وظایف این اجزا و قطعات مختلف مکمل یکدیگر می باشند و در نهایت سبب می شوند تا سیستم تهویه خودرو کامل و درست کار کند. یکی از مهم ترین اجزای سیستم تهویه خودرو، رادیاتور یا کندانسور می باشد.

کندانسور یا رادیات کولر یکی از لوازم جانبی خودرو می باشد که اگر دچار ایراد و اشکالی شود سیستم تهویه خودرو دچار مشکل شده و نمی تواند به درستی کار کند.

وظیفه رادیات کولر پراید چیست ؟

رادیات کولر خودرو
رادیات کولر خودرو

رادیاتور کولر در واقع یک مبدل حرارتی می باشد که وظیفه دارد گازی با فشار بالا را به یک مایع با فشار بالا تبدیل کند. یعنی وظیفه رادیات کولر خودرو چگالش گاز است. کندانسور  گرمای موجود در گاز خنک کننده را به خود جذب می کند و سپس زمانی که دمای سیال کاهش پیدا کرد این مایع خنک از راه منافذی که روی رادیاتور کولر قرار دارند خارج می شود.

 زمانی که گرد و غبار و ذرات معلق وارد این قطعه شوند مانع از انجام وظیفه آن خواهند شد.

نشانه های خراب بودن رادیات کولر خودرو

خراب شدن و آسیب دیدن هر قطعه از لوازم و قطعات خودرو با بروز علائم و نشانه هایی همراه است. آشنا بودن با این نشانه ها به شما کمک می کند تا بتوانید خیلی سریع علت آن را ریشه یابی کنید. در این صورت می توانید در اسرع وقت به رفع مشکل اقدام نمایید. خراب شدن رادیات کولر نیز با بروز نشانه هایی همراه است.

در این قسمت قصد داریم تا نشانه ها و علائم خرابی رادیات کولر را بیان و بررسی کنیم. زمانی که با این نشانه ها روبرو شدید باید هر چه سریع تر اقدام به سرویس رادیات کولر پراید کنید. برخی از مهم ترین نشانه های آسیب دیدن رادیات کولر خودرو عبارتند از :

بوی سوختگی در داخل کابین خودرو

اگر زمانی که کولر خودرو را روشن می کنید، در داخل کابین خودرو بوی سوختگی به مشامتان رسید باید وضعیت رادیات کولر پراید را بررسی کنید. این بوی سوختگی نشان دهنده این موضوع است که گرما به مقدار مناسب خارج نمی شود.

خارج شدن هوای گرم از دریچه های کولر

زمانی که کولر خودروی خود را روشن کرده اید اما به جای باد خنک، هوای گرم از دریچه های داخل خودرو خارج شود متوجه می شوید که رادیات کولر خودرو با مشکل مواجه شده است. در این مواقع باید برای رفع این مشکل مسیر جریان هوا در کندانسور را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مسدود نشده باشد. همچنین باید کندانسور را از لحاظ نشتی نداشتن نیز بررسی کنید. زیرا وجود نشتی سبب کاهش جریان گاز و مایع می شود.

سرویس رادیات کولر پراید
سرویس رادیات کولر پراید

تجمع بیش از حد بخار در رادیاتور خودرو

اگر در رادیاتور خودرو حجم زیادی از بخار جمع شده باشد  جریان هوا مختل می شود. در نتیجه در قسمت رادیاتور کولر دما افزایش می یابد.

نشت مایعات از زیر خودرو

یکی دیگر از نشانه های خراب بودن رادیات کولر خودرو نشت و خروج مایعات از زیر خودرو می باشد.

روشن شدن چراغ های هشدار خودرو

در صورتی که چراغ های هشدار دهنده به رنگ قرمز روی داشبورد خودرو روشن شوند نشان دهنده آسیب دیدن رادیات کولر خودرو می باشد. در این صورت متوجه می شوید که در سیستم تهویه خودرو مشکلی ایجاد شده است و باید در اسرع وقت برای ریشه یابی و رفع این مشکل به متخصص مراجع نمایید.

عواملی که سبب خراب شدن رادیات کولر خودرو می شوند :

برخی از عواملی که سبب می شوند رادیات کولر پراید دچار اشکال و ایراد شوند عبارت است از :

همان طوری که در بالا توضیح دادیم کثیف شدن کندانسور به علت ورود  گرد و غبار یکی از مهم ترین عوامل خراب شدن کندانسور یا رادیاتور کولر خودرو است.

ضعیف شدن یا خراب شدن موتور فن نیز باعث می شود تا فشار هوا کم شده و در نتیجه رادیات کولر آسیب ببیند.

ضعیف بودن چرخش فن خنک کننده نیز یکی دیگر از عواملی است که سبب می شود رادیات کولر ماشین به درستی کار نکند. زیرا در این صورت مقدار بسیار بیشتری از گاز خنک کننده استفاده می شود و همین موضوع نیز سبب می شو تا فشار داخل اتاقک بالاتر رود.

کنداسور کولر خودرو
کنداسور کولر خودرو

چگونه مانع خراب شدن رادیات کولر خودرو شویم؟

سرویس رادیات کولر پراید مهم ترین راه برای مانع شدن از خراب شدن رادیات کولر است. به طور معمول گفته می شود که باید به صورت دوره ای بعد از هر سه یا نهایت شش ماه سرویس رادیات کولر خودرو را انجام دهید.

شستن کندانسور نیز اهمیت زیادی دارد زیرا کثیفی و گرد و غبارهای موجود در این قطعه را که باعث خرابی آن می شود، از بین می برد.

محصولات یدک مدرن

در این نوشته تمامی اطلاعات لازم در مورد رادیات کولر خودرو را بیان و بررسی کردیم. همچنین فیلم آموزش سرویس رادیات کولر پراید را نیز برای شما قرار دادیم تا بتوانید به راحتی این سرویس را در مواقع نیاز خودتان انجام دهید.

در صورتی که برای انجام هر گونه تعمیرات نیاز به تعویض قطعات و لوازم یدکی داشتید می توانید لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود را از سایت یدک مدرن خریداری کنید. یدک مدرن عرضه کننده انواع قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی با قیمت مناسب و کیفیت بالا می باشد.

برای خرید لوازم یدکی مورد نیاز لیفان، لوازم یدکی پراید، لوازم یدکی پژو، لوازم یدکی سمند و … به سایت یدک مدرن مراجعه کرده و قطعه مورد نیاز خودروی خود را به صورت آنلاین سفارش دهید. سفارش شما در اسرع وقت در همان آدرسی که در سایت ثبت کرده اید به شما تحویل داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.