طرز استفاده از واکس بدنه خودرو

کار اصلی واکس بدنه خودرو چیست؟

استفاده از واکس بدنه خودرو یکی از بهترین راه ها برای مراقبت از رنگ بدنه خودرو و ایجاد و حفظ درخشش رنگ بدنه خودرو می باشد. با استفاده از این محصول می توانید خیلی سریع ماشین خود را برق بیندازید و درخشان کنید. واکس خودرو دارای دو نوع مایع و چسبی می باشد.

کار اصلی واکس خودرو محافظت از بدنه خودرو می باشد. استفاده از این واکس ها سبب می شود تا اشعه فرابنفش خورشید، ذرات کثیف موجود در هوا، رطوبت، گرد و خاک و …. به طور مستقیم به بدنه خودرو نخورند و در واقع بین بدنه خودرو و محیط بیرون یک لایه محافظ ایجاد می کند.

واکس بدنه خودرو چیست؟

واکس خودرو محصولی است که از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می شود و سبب درخشندگی و محافظت از رنگ خودرو می شود. زمانی که از واکس استفاده کنید رنگ بدنه خودرو به علت برخور اشعه فرابنفش دچار فرسایش نمی شود. واکس مایع و واکس چسبی را باید به روی بدنه خودرو بمالید و بعد از اینکه واکس به شکل کدر درآمد آن را با دستمال پاک کنید. بعد از پاک کردن واکس، یک لایه درخشان روی بدنه خودرو باقی می ماند.

همان طور که گفتیم استفاده از واکس تنها برای زیبا شدن ماشین نیست بلکه از رنگ خودرو نیز محافظت می کند زیرا اکسایش رنگ بدنه خودرو و زنگ زدگی آن را به تأخیر می اندازد.

جالب است بدانید که در رطوبت هوا، آب باران، آب و … ذرات آلاینده ای وجود دارد که به رنگ بدنه خودرو آسیب می رسانند. با استفاده از واکس خودرو می توانید مانع نفوذ این ذرات در رنگ بدنه خودرو  و آسیب دیدن رنگ شوید.

استفاده از واکس بدنه خودرو
استفاده از واکس بدنه خودرو

انواع واکس خودرو

همان طور که گفتیم چند نوع مختلف از واکس خودرو در بازار وجود دارد که عبارتند از :

 • واکس مایع
 • واکس نرم
 • واکس سخت

واکس مایع ساده ترین نوع واکس بدنه خودرو به حساب می آید. این نوع از واکس خودرو ماندگاری کمی دارد و با هربار شستن بدنه خودرو با مواد شوینده از بین می رود و باید دوباره استفاده شود.

واکس نرم بیشتر از واکس مایع و واکس سخت مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا هم استفاده کردن از آن راحت است و هم اینکه پوشش دهی بسیار خوب و مناسبی دارد. ماندگاری واکس نرم از واکس مایع بیشتر است.

واکس سخت نسبت به واکس نرم و واکس مایع ماندگاری بیشتری دارد. این نوع واکس بدنه خودرو حدود شش ماه ماندگاری دارد و به همین خاطر طرفداران زیادی دارد.

چه زمانی باید از واکس خودرو استفاده کنیم؟

در مصرف واکس خودرو نباید افراط یا تفریط کرد. برای مثال استفاده از واکس خودرو بیشتر از یک بار در ماه به هیچ وجه توصیه نمی شود. به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از واکس خودرو نیز سبب سایش رنگ بدنه خودرو می شود. به صورت کلی توصیه می شود که هر سه ماه یک بار از واکس خودرو استفاده شود. البته این موضوع به شرایطی مانند میزان استفاده کردن از خودرو و نوع شرایط آب و هوایی مسیرهایی که  در آن ها تردد می کنید بستگی دارد.

زمانی که می خواهید از واکس خودرو استفاده کنید باید ابتدا بدنه خودرو را به خوبی بشویید و سپس خشک کنید. زمانی که بدنه خودرو بعد از شستشو کاملا خشک شد می توانید واکس خودرو را استفاده کنید.

کار اصلی واکس بدنه خودرو
کار اصلی واکس بدنه خودرو

چگونه از واکس خودرو استفاده کنیم؟

 1. همان طور که توضیح دادیم ابتدا باید خودرو را به خوبی شسته و کاملا خشک کنید.
 2. در ضمن به یاد داشته باشید که نباید واکس خودرو را زیر نور آفتاب به خودرو بزنید. بهتر است این کار را در پارکینگ یا در سایه انجام دهید.
 3. بعد از اینکه خودرو کاملا خشک شد لایه های نازکی از واکس را روی بدنه ماشین قرار دهید و با پارچه ای نرم به صورت دورانی کاملا پخش کنید.
 4. لایه های واکس باید کاملا نازک باشند در غیر این صورت رنگ بدنه خودرو کدر می شود.
 5. تمام قسمت های بدنه خودرو غیر از شیشه ها را واکس بزنید.
 6. بعد از اینکه واکس خودرو به صورت مات در آمد باید آن را  از روی بدنه خودرو پاک کنید.
 7. واکس روی بدنه خودرو را به وسیله حوله پاک کنید. بهتر است از حوله های میکروفیبر استفاده کنید تا گرد و غبار و همچنین هیچ ردی از واکس روی بدنه خودرو باقی نماند.
 8. بعد از پاک کردن خودرو با استفاده از حوله، یک بار دیگر تمام قسمت های بدنه خودرو را با پنبه پاک کنید.

واکس پر سرعت چیست؟

واکس پر سرعت یا واکس اسپری به گونه ای است که می توانید به راحتی آن را روی بدنه خودر اسپری کنید. این نوع واکس بدنه خودرو بسیار مقرون به صرفه است و کار با آن نیز بسیار راحت و آسان می باشد. بعد از اینکه خودرو را شسته اید یا پولیش کرده اید یا زمانی که خودرو را رنگ کرده اید می توانید از واکس پر سرعت استفاده کنید.

این نوع واکس را باید به صورت لایه ای نازک روی سطح بدنه خودرو اسپری کنید و دیگر نیازی به انجام فرایند طولانی واکس های مایع، نرم و سخت نیست. همچنین این نوع واکس را می توانید روی خودروی خشک یا خیس به کار ببرید.

تفاوت پولیش و واکس چیست؟

درست است که هم واکس و هم پولیش بدنه خودرو سبب درخش و زیبایی رنگ بدنه می شوند. اما همان طور که توضیح دادیم واکس خودرو با ایجاد یک لایه روی بدنه از رنگ بدنه خودرو در برابر اشعه آفتاب و انواع آلاینده ها محافظت می کند. اما پولیش لایه خارجی رنگ بدنه را با سایش از بین می برد.

محصولات یدک مدرن

اگر برای انجام تعمیرات خودروی خود نیاز به قطعات و لوازم یدکی دارید می توانید به راحتی و به صورت آنلاین از سایت یدک مدرن خرید خود را انجام دهید. یدک مدرن عرضه کننده انواع لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی است. تمامی محصولاتی که در سایت یدک مدرن به فروش می رسند دارای کیفیت خوب و قیمت مناسب می باشند.

لوازم یدکی خودروی لیفان، لوازم یدکی خودروی پژو، لوازم یدکی خودروی سمند، لوازم یدکی پراید و … را می توانید از سایت یدک مدرن سفارش دهید. سفارش شما در اسرع وقت درب منزلتان به شما تحویل داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.