زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم آن

زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن

زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن را در این نوشته بررسی خواهیم کرد. هم چنین توضیحات کاملی در مورد صفحه کلاچ، کارکرد و وظیفه این قطعه، علائم خراب شدن آن و … ارائه می دهیم. همان طور که می دانید هر قطعه ای از اتومبیل که با مشکل و ایرادی مواجه می شود نشانه ها و علائمی را از خود بروز می دهد. اگر با این نشانه ها و علائم آشنا باشیم می توانیم در اسرع وقت مشکل را ریشه یابی کرده و اقدام به رفع آن نماییم.

اگر برای انجام تعمیرات خودرو به قطعات و لوازم یدکی نیاز دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید. به این جهت می گوییم با خیالی آسوده زیرا که قطعات و لوازم یدکی ارائه شده در این سایت علاوه بر قیمت مناسب دارای کیفیت خوبی نیز هستند. به این ترتیب می توانید با خاطر جمعی از این قطعات در خودروی خود استفاده کنید.

صفحه کلاچ خودرو چیست؟

زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن
زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن

 

پیش از بررسی زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن بهتر است با صفحه کلاچ و وظیفه آن در خودرو آشنا شویم. همان طور که می دانید خودرو از قطعات متعدد و متنوع ای تشکیل شده است. هر یک از این قطعات نیز وظیفه مخصوص به خود را انجام می دهد. وظایف قطعات موجود در خودرو به گونه ای هستند که در صورت انجام نشدن آن، روی کارکرد سایر قطعات نیز تأثیر می گذارد.

یکی از قطعات حساس موجود در جلوبندی خودرو که نقشی اساسی در مکانیزم خودرو را بر عهده دارد، صفحه کلاچ خودرو می باشد. در خودرو برای انتقال چرخش از شفتی به شفت دیگر از کلاچ استفاده می شود. دوشاخه کلاچ، صفحه کلاچ، بلبرینگ کلاچ، اهرم، شاخک ها، صفحه دنده و دیسک کلاچ از جمله قطعاتی هستند که سیستم کلاچ خودرو را تشکیل می دهند.

کلاچ وظیفه دارد تا نیرو را منتقل و در مواقع لازم قطع و وصل نماید. در سیستم کلاچ قطعه ای به نام صفحه کلاچ وجود دارد که وظیفه دارد در زمان های لازم انتقال نیرو را قطع کند. این قطعه در به حرکت درآمدن خودرو و انجام عمل تعویض دنده نقش مهمی بر عهده دارد.

قطعات موجود در خودرو به دو گروه قطعات دائمی و قطعات مصرفی تقسیم می شوند. صفحه کلاچ یکی از قطعات مصرفی خودرو به حساب می آید. منظور از قطعات مصرفی خودرو قطعاتی هستند که بعد از مدتی به علت گذر زمان و استفاده از آن ها دچار استهلاک شده و نیاز به تعویض دارند. اما قطعات دائمی به علت استفاده از آن ها نیاز به تعویض پیدا نمی کنند.

بررسی زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن

نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ
نشانه های تمام شدن صفحه کلاچ

همان طور که گفتیم صفحه کلاچ خودرو از آن نوع قطعاتی است که پس از مدتی باید تعویض شود. به طور کلی این طور گفته می شود که بهتر است پس از هر شصت هزار کیلومتر رانندگی کردن، این قطعه را عوض کنید. اما برخی شرایط نیز سبب می شوند تا نیاز به تعویض صفحه کلاچ زودتر از این موعد ایجاد شود.

زمانی که صفحه کلاچ با مشکل و ایراد مواجه شده باشد علائمی را از خود بروز می دهد. اگر با این علائم آشنا باشیم خیلی سریع متوجه می شویم که نیاز است صفحه کلاچ خودرو را عوض نماییم. به این ترتیب قبل از اینکه سایر قطعات دچار اشکال شوند اقدام به تعویض این قطعه می کنیم و مانع از به خرج افتادن خودرو خواهیم شد. برخی از نشانه هایی که به عنوان هشدار دهنده فرا رسیدن زمان تعویض صفحه کلاچ از آن ها یاد می شود عبارتند از:

 • یکی از مهم ترین نشانه هایی که با دیدن آن باید به فکر تعویض صفحه کلاچ خودرو بیفتید، سفتی پدال کلاچ است. زمانی که پدال کلاچ خودروی شما سفت می شود به این معنا است که پدال حالت فنری و ارتجاعی لازم خود را از دست داده است.
 • زمانی که متوجه شدید در هنگام حرکت خودرو، دور موتور افزایش پیدا می ‌کند اما سرعت خودرو با دور موتور همخوانی ندارد و کمتر از حد مورد انتظار است، باید به فکر تعویض صفحه کلاچ باشید. زیرا عدم تناسب بین دور موتور و سرعت خودرو نیز یکی از نشانه های مستهلک شدن صفحه کلاچ می باشد.
 • اگر زمانی که پدال کلاچ را رها می کنید پای شما هم در حرکتی سرعتی به عقب پرتاب می‌شود باید متوجه شوید که زمان تعویض صفحه کلاچ خودروی شما فرا رسیده است.
 • یکی دیگر از مواردی که نشان دهنده زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن است، سر و صدایی است که دنده‌ ها در هنگام عوض‌کردن به‌ وجود می ‌آورند.

نشانه های خراب شدن صفحه کلاچ

 • یکی دیگر از نشانه هایی که به شما اعلام می کند صفحه کلاچ خودروی شما به قدری مستهلک شده است که نیاز به تعویض آن وجود دارد، سخت جا رفتن دنده و سخت شدن تعویض دنده می باشد.
 • اگر زمانی که خودروی خود را در دنده دو قرار داده و به همین شکل رها می کنید، خودروی شما خاموش نمی شود نیز باید بدانید که صفحه کلاچ خودروی شما نیاز به تعویض دارد. اما اگر در این مواقع خودروی شما خاموش شد یعنی هنور وقت تعویض صفحه کلاچ فرا نرسیده است.
 • یکی دیگر از نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن زمانی است که در ابتدای حرکت خودرو بعد از این که خودرو را در دنده یک قرار دادید و کلاچ را رها کردید، اتاقک خودروی شما دچار لرزش شود.

مواردی که سبب زود فرا رسیدن  زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن می شود:

زمان تعویض صفحه کلاچ
زمان تعویض صفحه کلاچ

 

برخی از کارها هستند که سبب می شوند تا صفحه کلاچ خودروی شما خیلی زودتر از زمان موعد دچار استهلاک و فرسودگی شود. اگر با این موارد آشنا باشید می توانید با جلوگیری از انجام آن ها عمر صفحه کلاچ خودروی خود را افزایش دهید. برخی از این موارد اثر گذار روی طول عمر صفحه کلاچ عبارتند از:

 • سوار کردن سرنشینان بیشتر از حد مجاز خودرو سبب می شود که خودروی شما وزن بالاتری از آستانه تحمل خود را به دوش بکشد. همین موضوع روی زودتر فرا رسیدن زمان تعویض صفحه کلاچ اثر می گذارد.
 • رانندگی مداوم در مسیرهای پر ترافیک نیز صفحه کلاچ را مستهلک می کند.
 • هنگام تعویض دنده باید کلاچ را تا انتها فشار دهید و بعد از اینکه دنده را عوض کردید باید کلاچ را رها کنید. این کار طول عمر صفحه کلاچ را بیشتر می کند.
 • شتاب و سرعت بیش از حد نیز از مواردی است که به صفحه کلاچ آسیب می زند.
 • انتخاب دنده نا متناسب با سطح جاده و وضعیت ترافیک نیز سبب صدمه دیدن سفحه کلاچ می شود.

محصولات یدک مدرن

در این نوشته به بررسی زمان تعویض صفحه کلاچ و علائم هشدار دهنده آن پرداختیم. در صورتی که نیاز به این قطعه و سایر قطعات و لوازم یدکی خودرو دارید می توانید از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خارجی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.