نحوه باز کردن و تعویض دینام پژو

آموزش نحوه باز کردن و تعویض دینام پژو

آموزش نحوه باز کردن و تعویض دینام پژو را در این نوشته ارائه می دهیم. با استفاده از این آموزش و کمی دقت و حوصله می توانید دینام خودروی خود را به تنهایی تعمیر و یا تعویض کنید. همچنین قصد داریم در این نوشته در مورد کارکرد و وظیفه دینام خودرو، علائم و نشانه های خرابی آن و … نیز توضیحاتی را ارائه دهیم.

چنانچه برای تعمیر خودروی خود نیاز به قطعات و لوازم یدکی دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی می باشد. از آن جایی که محصولات ارائه شده توسط یدک مدرن کیفیت خوبی دارند می توانید با خیالی آسوده از آن ها در خودروی خود استفاده کنید.

دینام خودرو چیست؟

قبل از اینکه به آموزش نحوه باز  کردن و تعویض دینام پژو  بپردازیم، توضیحات کاملی در مورد دینام خودرو و نحوه کارکرد آن ارائه می دهیم تا با این قطعه از اتومبیل کاملا آشنا باشید.

همان طور که می دانید خودرو دارای قطعات بسیار زیادی می باشد. هر یک از این قطعات وظیفه خاص خود را بر عهده دارند. وظایف این قطعات مکمل یک دیگر است و در نهایت منجر به روشن شدن و حرکت اتومبیل می شود. دینام ماشین یکی از قطعات مهم و حساس موجود در اتومبیل می باشد.

دینام خودرو وظیفه دارد تا برق و انرژی الکتریکی مورد نیاز اتومبیل را تولید کند. به این صورت که دینام خودرو در زمان روشن بودن اتومبیل به طور مداوم برق تولید می کند و این برق را به باتری خودرو می دهد. یعنی این قطعه وظیفه شارژ مجدد باتری اتومبیل را دارد.

باتری اتومبیل به صورت خودکار برق را به تمامی قطعات الکتریکی ماشین که برای انجام فعالیت خود به برق نیاز دارند می رساند. به همین جهت نیاز دارد که شارژ شود. بنابراین اگر دینام خودرو خراب باشد و وظیفه خود یعنی تأمین برق و ذخیره آن در باتری اتومبیل را انجام ندهد، باتری خودرو خیلی زود خالی می شود. هم چنین زمانی که دینام خراب باشد، در زمان روشن بودن موتور خودرو، برق به نقاط مختلف خودرو منتقل نمی شود.

باز کردن و تعویض دینام پژو
باز کردن و تعویض دینام پژو

مراحل باز کردن و تعویض دینام پژو

زمانی که با علائم خرابی دینام خودرو مواجه شدید باید در اسرع وقت مشکل را ریشه یابی کنید. در این مواقع باید به تعمیر و یا در صورت نیاز به تعویض دینام خودرو مشغول شوید. برای باز کردن دینام خودرو باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 • ابتدا باید سر باتری را باز کنید.
 • حالا سیم هایی که به پشت دینام متصل شده اند را با آچار شماره هشت و آچار شماره سیزده باز کنید.
 • در این مرحله باید جک بزنید و خرک کنید و چرخ سمت شاگرد خودرو را باز نمایید.
 • حالا شل گیر را باز کرده و با یک تالیبر، تسمه دینام را از روی دینام آزاد کنید.
 • در این قسمت باید پایه سفت کن تسمه را در بیاورید. برای این کار باید دو عدد پیچ موجود در پایه تسمه سفت کن را با استفاده از آلن شماره شش باز کنید.
 • پیچ نگهدارنده دینام را با استفاده از آچار شماره سیزده از بالا باز کنید.
 • در این مرحله باید پیچ پایینی دینام را از پایین باز کنید. برای انجام این کار از بکس شماره بیست و یک، رابط و جغجغه استفاده می کنیم.
 • مهره نگهدارنده فولی سر دینام را با استفاده از آچار بادی باز کنید. ( در این مرحله دقت داشته باشید تا در هنگام بستن، واشرهای آن را جا به جا نبندید)
 • برای جدا کردن پوسته دینام، پیچ های دور پوسته دینام را با استفاده از بکس شماره هشت باز کنید.
 • برای رفع مشکلات دینام باید بلبرینگ دینام، زغال و آفتامات را از نظر سالم بودن کاملا بررسی کنید و در صورت نیاز آن ها را تعویض نمایید.

علائم خرابی دینام خودرو

آموزش باز کردن دینام خودرو
آموزش باز کردن دینام خودرو

زمانی که با نشانه های خرابی دینام خودرو مواجه می شوید، باید مشغول به باز کردن و تعویض دینام پژو شوید. اگر شما با نشانه ها و علائم خرابی دینام خودرو آشنا باشید می توانید خیلی سریع متوجه وجود مشکل شوید. همان طور که می دانید تعمیر و یا تعویض به موقع قطعات خراب خودرو سبب می شود تا قطعات دیگر آسیب نبینند. اما اگر انجام تعمیر و تعویض قطعات را با تأخیر انجام دهید سبب صدمه دیدن قطعات در تماس با آن ها شده و هزینه زیادی به شما تحمیل می شود.

برخی از مهم ترین نشانه ها و علائم خرابی دینام خودرو عبارتند از:

 • نخستین علامت و نشانه ای که شما را متوجه وجود ایراد در دینام خودرو می کند، روشن شدن چراغ هشدار خودرو است. در بسیاری از خودروها چراغ هشداری در کنار صفحه کیلومتر ماشین قرار دارد که برای برای آگاه ساختن شما از وضعیت دینام و باتری خودرو طراحی شده است. زمانی که دینام و باتری ماشین شما مشکلی نداشته باشند، این چراغ بعد از استارت زدن روشن شده و بعد خاموش می شود. اما زمانی که استارت زدید و این چراغ روشن شد اما دیگر خاموش نشد، باید وضعیت باتری و دینام خودرو را بررسی کنید تا مشکل موجود را بیابید.
 • دیر روشن شدن خودرو در زمان استارت زدن نیز می تواند یکی دیگر از  نشانه های خرابی دینام خودرو باشد.
 • کم نور بودن چراغ های داخل خودرو نیز می تواند یکی دیگر از علائم خرابی دینام خودرو باشد.
 • درست کار نکردن سیستم های برقی نیز یکی دیگر از نشانه های وجود ایراد در دینام است.
 • در صورتی که باتری سالم است اما شارژ آن مدام تمام می شود نیز باید به درست بودن دینام شک کنید و آن را بررسی کنید.

راه های پیشگیری از نیاز به باز کردن و تعویض دینام پژو

دینام خودرو چیست
دینام خودرو چیست

با استفاده از برخی راهکارها می توانید از خراب شدن دینام خودرو پیشگیری کنید. در این صورت نیاز به تعویض دینام نیز به تأخیر می افتد. برخی از راهکارهایی که به افزایش طول عمر دینام خودرو کمک می کنند عبارتند از:

 • روشن نگه نداشتن چراغ های اتومبیل در هنگام توقف و زمان های غیر ضروری
 • استفاده از انواع  باتری خودرو که ظرفیت بالاتری دارند.
 • در هنگام توقف، دور موتور را به وسیله گاز دادن روی دو هزار نگه داریم.
 • تسمه دینام را به صورت مرتب بررسی کنیم تا شل نشده باشد.
 • دور فن کولر را در درجه پایین قرار دهیم.

محصولات یدک مدرن

در این نوشته به آموزش نحوه باز  کردن و تعویض دینام پژو پرداختیم. اگر برای انجام تعمیرات خودروی خود نیاز به قطعات و لوازم یدکی دارید می توانید از سایت یدک مدرن خرید کنید. سایت یدک مدرن با ایجاد امکان خرید اینترنتی لوازم یدکی، پیدا کردن و خرید قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز انواع خودروهای داخلی و خارجی را بسیار راحت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.