فرق دیسک و صفحه ساینا یبا

فرق دیسک و صفحه ساینا با تیبا چیست؟

فرق دیسک و صفحه ساینا با تیبا چیست؟ این سوال برای افرادی که قصد خرید خودرو دارند و خودروی ساینا و خودروی تیبا در میان گزینه های انتخابی آن ها قرار دارد، اهمیت زیادی دارد. از آن جایی که قیمت اتومبیل در بازار خودروی کشور بسیار زیاد شده است دیگر خرید و یا عوض کردن اتومبیل به راحتی قبل نیست. به همین دلیل گفته می شود بهتر است قبل از خرید اتومبیل گزینه های مختلفی را که بر اساس اولویت های خود انتخاب کرده اید به خوبی با یکدیگر مقایسه کنید.

در این نوشته ما قصد داریم تعریفی از دیسک و صفحه و اهمیت آن در خودرو داشته باشیم و همچنین فرق دیسک و صفحه ساینا با تیبا را مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها دنبال کنید.

دیسک و صفحه چیست؟

همان طور که می دانید خودرو از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است. هر یک از این قطعات نیز وظیفه خاصی را بر عهده دارند. وظایف این قطعات یکدیگر را کامل می کند و منجر به روشن شدن و حرکت صحیح و روان خودرو می شود. برخی از قطعات تشکیل دهنده خودرو دائمی و برخی دیگر مصرفی هستند. قطعات مصرفی پس از مدتی در اثر گذر زمان و کارکرد زیاد دچار فرسودگی شده و نیاز به تعویض دارند.

دیسک و صفحه یکی از مهم ترین قطعات مصرفی خودرو به حساب می آید و بخشی از گیربکس است. دیسک و صفحه وظیفه دارد تا نیروی مورد نیاز جهت افزایش قدرت اتومبیل را انتقال دهد. این قطعه در انواع مختلفی طراحی و تولید شده است. برخی از انواع مختلف دیسک و صفحه عبارتند از:

 • یک صفحه ای
 • دو صفحه ای
 • اتوماتیک
 • روغنی
 • خشک

دیسک و صفحه از هفت بخش اصلی تشکیل می شود که عبارتند از:

 • دیسک کلاچ
 • صفحه کلاچ
 • دو شاخه کلاچ
 • بلبرینگ کلاچ
 • صفحه دنده
 • شاخک
 • اهرم

بررسی فرق دیسک و صفحه ساینا با تیبا

دیسک و صفحه ای که بر روی خودروی ساینا نصب شده است همان دیسک و صفحه نصب شده بر روی برخی از مدل های خودروی تیبا می باشد. از آن جایی که  گروه خودرو سازی سایپا از دو نوع دیسک و صفحه در خودروهای تیبا استفاده کرده است به همین دلیل تا زمانی که دیسک و صفحه تیبا را باز نکرده باشیم نمی توانیم متوجه شویم که از کدام نوع دیسک و صفحه در خودروی مورد نظر استفاده شده است. زیرا نصب این دو مدل دیسک و صفحه روی مدل های مختلف خودروی تیبا هیچ قائده خاصی ندارد.

همان طور که توضیح دادیم تا شما دیسک و صفحه خودروی تیبا را باز نکنید متوجه نمی شوید که از دیسک و صفحه 200 میل در این مدل استفاده شده یا دیسک و صفحه 215 میل. بنابراین پیشنهاد می کنیم حتما قبل از خرید این خودرو دیسک و صفحه را باز و بررسی کنید.

با توجه به این توضیحات،  فرق دیسک و صفحه ساینا با تیبا این است که دیسک و صفحه به کار رفته در خودروی ساینا، دیسک و صفحه 215 میل می باشد که در برخی از مدل های خودروی تیبا نیز استفاده شده است. اما در دیگر مدل های خودروی تیبا از دیسک و صفحه 200 میل استفاده کرده اند.

خرید دیسک و صفحه

برای خرید دیسک و صفحه انواع خودروهای داخلی و خودروهای خارجی می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه کننده انواع قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز خودرو می باشد. لوازم یدکی و قطعاتی که در این سایت عرضه می شود دارای قیمت مناسب و کیفیت بالا هستند.

همان طور که می دانید استفاده از لوازم یدکی نا مرغوب و بی کیفیت سبب آسیب دیدن سایر قطعات خودرو نیز می شود و هر چند در ابتدا برای خرید این قطعات هزینه کمتری پرداخت می کنید اما در نهایت به علت آسیب دیدن سایر قطعات خودرو هزینه زیادی به شما تحمیل خواهد شد.

دیسک صفحه ساینا با تیبا چه فرقی دارد
دیسک صفحه ساینا با تیبا چه فرقی دارد

فرق دیسک و صفحه ساینا با تیبا

همان طور که در بالا توضیح دادیم، در خودروی ساینا و برخی از مدل های خودروی تیبا از دیسک و صفحه 215 میل استفاده می شود. در سایر مدل های خودروی تیبا نیز از دیسک و صفحه 200 میل استفاده شده است. تفاوت میان این دو نوع دیسک و صفحه در اندازه قطر صفحه آن ها می باشد.

اندازه قطر صفحه در دیسک و صفحه 215 میل، همان طور که از نامش مشخص است، 215 میل می باشد. هم چنین قطر صفحه 200 میل نیز مانند نامش 200 میل است. بنابراین می توانیم نتیجه بگیریم که فرق دیسک و صفحه ساینا با تیبا در اندازه قطر صفحه آن می باشد.

قیمت دیسک و صفحه ساینا و تیبا

دیسک و صفحه با مارک های مختلفی تولید و در بازار عرضه شده است. بدیهی است که با توجه به کیفیت، نوع و مارک این قطعه، قیمت آن نیز متفاوت می باشد. برخی از نام آشنا ترین مارک های تولید کننده دیسک و صفحه 215 میل عبارتند از:

 • شایان صنعت ایران
 • پلاستکس ایران
 • عظام ایران

تعدادی از مطرح ترین و نام آشناترین مارک های تولید و عرضه کننده دیسک و صفحه 200 میل نیز عبارتند از:

 • والئو کارتن آبی ساخت کره
 • شایان صنعت ایران
 • پلاستکس ایران
 • دایکن ژاپن
 • عظام ایران

محصولات یدک مدرن

تفاوت دیسک و صفحه ساینا با تیبا
تفاوت دیسک و صفحه ساینا با تیبا

در این نوشته فرق دیسک و صفحه ساینا با تیبا را مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی  که این دو خودرو در میان گزینه های خرید شما هستند بهتر است که از تمامی جنبه ها  مانند کیفیت رانندگی، تفاوت های فنی، تفاوت های ظاهری و … نیز آن ها را بررسی و  مقایسه کنید. به این صورت می توانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

در صورتی که برای خودروی خود نیاز به قطعه یا لوازم یدکی دارید می توانید به راحتی به صورت آنلاین از سایت یدک مدرن خرید کنید. قیمت انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی را می توانید در این سایت مشاهده کرده و با سایر فروشگاه های لوازم یدکی مقایسه کنید.

امکان خرید آنلاین لوازم یدکی در سایت یدک مدرن کار شما را برای پیدا کردن و خرید قطعات و لوازم یدکی مورد نیازتان بسیار راحت کرده است. محصول خریداری شما در اسرع وقت در همان آدرسی که در سایت ثبت کرده اید به شما تحویل داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.