چگونه فیلتر بنزین پراید را عوض کنم؟

چگونه فیلتر بنزین پراید را عوض کنم؟

تعویض فیلتر بنزین پراید را می توانید با کمی دقت و حوصله و با توجه به آموزش این موضوع خودتان به تنهایی انجام دهید. در این نوشته در مورد فیلتر بنزین و کاربرد آن و هم چنین نحوه تعویض آن آموزش هایی را ارائه می دهیم. چگونه فیلتر بنزین پراید را عوض کنم؟ این سوال افراد زیادی است. اگر ذهن شما هم درگیر این سوال شده است این نوشته را تا انتها بخوانید.

فیلتر بنزین چیست؟

خودرو از قطعات بسیار متعددی تشکیل شده است. هر یک از این قطعات وظیفه ای را در خودرو به عهده دارند. وظایف قطعات مختلف خودرو مکمل یکدیگر هستند و در کنار هم منجر به روشن شدن و حرکت کردن صحیح و روان خودرو می شوند. اما اگر در هر یک از این قطعات اشکال و ایرادی ایجاد شود، حرکت خودرو با مشکل مواجه می شود و حتی ممکن است اصلا روشن نشود.

 برخی از این قطعات دائمی هستند و برخی دیگر از قطعات موجود در خودرو مصرفی می باشند. قطعات مصرفی خودرو با مرور زمان و کارکرد آن ها، مستهلک می شوند و نیاز به تعویض آن ها وجود دارد. فیلتر بنزین یکی از قطعات مصرفی خودرو می باشد که در زمان مناسبی باید آن را تعویض کنید.

زمانی که از بنزین بی کیفیت استفاده کنیم، فیلتر بنزین خیلی زود کثیف شده و کارایی خود را از دست می دهد. به همین دلیل گفته می شود که باید به صورت دوره ای فیلتر بنزین را مورد بررسی قرار دهید و اگر نیاز بود در اسرع وقت آن را تعویض کنید.

تعویض فیلتر بنزین پراید
تعویض فیلتر بنزین پراید

زمان تعویض فیلتر بنزین پراید

وضعیت فیلتر بنزین را باید به طور مرتب بررسی کنید و زمانی که مطمئن شدید این فیلتر کثیف شده است و دیگر قادر به انجام وظیفه خود نیست اقدام به تعویض آن کنید. یکی از مهم ترین مواردی که روی تعیین زمان تعویض فیلتر بنزین اثر دارد نوع بنزینی است که مصرف می شود.

علاوه بر این اگر خودروی شما عمر زیادی کرده باشد حتما باک، لوله های انتقال بنزین و سایر قطعات در مسیر بنزین، دچار پوسیدگی شده اند و باعث وارد شدن آلودگی به بنزین مصرفی خودرو می شوند. در نتیجه فیلتر بنزین زودتر کثیف می شود و کارایی خود را از دست می دهد.

با توجه به این موارد می توانید زمان مناسب تعویض فیلتر بنزین را تخمین بزنید. اما به یاد داشته باشید که فیلتر بنزین را باید حداقل هر سال یک مرتبه عوض کنید. در غیر این صورت سیستم احتراق خودروی شما با مشکل مواجه خواهد شد.

وظیفه فیلتر بنزین چیست؟

تعویض فیلتر بنزین پراید زمانی که این قطعه کارایی خود را از دست داده است بسیار ضروری می باشد. زیرا وظیفه این فیلتر بسیار مهم است. فیلتر بنزین وظیفه دارد تا سوخت مصرفی خودرو را از هر نوع عامل خارجی پاکسازی کند. برخی از عواملی که سبب آلودگی سوخت مصرفی خودرو می شوند عبارتند از:

 • کثیف بودن و فرسوده شدن مخازن سوخت
 • کثیف بودن شلنگ های انتقال سوخت در جایگاه های سوخت گیری
 • فرسوده بودن باک بنزین خودرو
 • فرسوده بودن لوله های انتقال سوخت در مسیر سوخت رسانی به موتور

همان طور که می دانید سیستم پاشش سوخت انژکتوری در خودروهای امروزی دارای دهانه پاشش سوخت تقریبا 2 میلی متری است. اگر آلودگی بیش از این اندازه در سوخت مصرفی خودرو باشد، باعث گرفتگی انژکتورها می شود. در این صورت سیستم احتراق خودرو با مشکل مواجه شده و عملکرد آن بسیار ضعیف می شود. فیلتر بنزین می تواند بنزین مصرفی خودرو را از هر نوع آلودگی و … پاکسازی کند تا هیچ کدام از این مشکلات ایجاد نشود.

علائم کثیفی فیلتر بنزین

همان طور که توضیح دادیم زمانی که فیلتر بنزین کثیف شد باید به تعویض فیلتر بنزین پراید اقدام کنیم. زمانی که فیلتر بنزین کثیف شده باشد علائمی را در خودروی خود مشاهده می کنید که نشان دهنده فرا رسیدن زمان تعویض فیلتر بنزین است. برخی از مهم ترین علائم و نشانه های کثیفی فیلتر بنزین عبارتند از:

زمان تعویض فیلتر بنزین پراید
زمان تعویض فیلتر بنزین پراید

لرزش موتور و گرفتگی انژکتورها

یکی از نشان های وجود اشکال در فیلتر بنزین، لرزش موتور و گرفتگی انژکتورها می باشد. زیرا زمانی که فیلتر بنزین کارایی خود را از دست داده باشد آلودگی های موجود در سوخت باعث گرفتگی انژکتورها خواهند شد. همان طور که توضیح دادیم قطر محل پاشش سوخت انژکتور دو میلی متر است و گرفتگی این محل موجب اختلال در عملکرد موتور خواهد شد.

دیر روشن شدن خودرو

یکی دیگر از نشانه های کثیف شدن فیلتر بنزین این است که خودروی ما دیر روشن می شود.

ایجاد صدای غیر طبیعی از پمپ بنزین

 این موضوع نیز یکی دیگر از نشانه های کثیف و خراب شدن فیلتر بنزین است. همان طور که می دانید وظیفه پمپ بنزین این است که بنزین را به صورت پر فشار از باک به موتور خودرو منتقل کند. اما اگر مسیر  انتقال بنزین از باک به موتور در قسمت فیلتر بنزین مسدود شده باشد، دیگر بنزین با قدرت منتقل نمی شود و صدای غیر معمولی شنیده می شود.

پایین آمدن قدرت موتور

 یکی دیگر از نشانه های کثیف بودن فیلتر بنزین خودرو، پایین آمدن قدرت موتور می باشد. دلیل اینکه با کثیف شدن فیلتر بنزین قدرت موتور کاهش می یابد این است که در این صورت سوخت به درستی به انژکتورها نمی رسد. بنابراین زمانی که انژکتورها برای اعمال قدرت بیشتر به موتور، به سوخت بیشتری نیاز دارند، سوخت کافی به آن ها نمی رسد. همین موضوع سبب می شود تا دور موتور به کندی بالا برود.

ابزار لازم برای تعویض فیلتر بنزین پراید

فیلتر بنزین در پراید انژکتوری در محفظه‌ی موتور نصب شده است. یکی از مهم ترین معایب وجود فیلتر در این قسمت این است که ممکن است هنگام تعویض بدون دقت و تصادفات دچار آتش سوزی شود. ابزاری که برای تعویض فیلتر بنزین نیاز است عبارتند از:

 

مراحل تعویض فیلتر بنزین پراید

 

 • انبر‌دست با گیره‌ی پهن
 •  آچار بکس شماره‌ی ده

مراحل تعویض فیلتر بنزین پراید

 1. ابتدا باید کاپوت خودرو را بالا بزنیم و در قسمت بالای باتری، کنیستر را از پهلو گرفته به صورت کشویی به سمت بالا بکشیم.
 2. مخزن کنیستر را به سمت گوشه می کشیم تا فلیتر بنزین را که زیر آن قرار گرفته است ببینیم.
 3. به وسلیه آچار بکس شماره ده، دو مهره پایه آن را باز می کنیم.
 4. به وسیله انبردست، دو بست فنری بالایی را کنار می کشیم. این بست های فنری، شلنگ رفت بنزین را در هر دو سمت فیلتر بنزین به بدنه بسته است.
 5. حالا باید شلنگ بنزین را با کمی چرخش آزاد کرده و به سمت بیرون بکشیم.
 6. به همین ترتیب شلنگ بعدی را هم باز می کنیم. بعد از خروج باید بلافاصله انگشت خود را بر روی لوله پایینی فیلتر ‌بنزین قرار دهیم تا از خارج شدن سوخت جلوگیری کنیم.
 7. حالا فلیتر بنزین جدید را در جای خود قرار می دهیم و همه مراحل بالا را به صورت برعکس انجام می دهیم.
 8. تعویض فلیتر بنزین پراید را باید کاملا با احتیاط انجام دهید چون در صورت تعویض نادرست خسارات جبران ناپذیری به اتومبیل وارد می شود.

محصولات یدک مدرن

یدک مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خارجی می باشد. لوازم یدکی مورد نیاز خود را می توانید به راحتی از سایت یدک مدرن و به صورت آنلاین خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.