تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو

آموزش تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو + تصاویر

تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو را می توانید با دقت و حوصله انجام دهید. در این نوشته در مورد پمپ بنزین خودرو، کارکرد این قطعه، علائم خرابی و چگونگی تعویض آن اطلاعاتی را ارائه خواهیم کرد. بنابراین اگر تصمیم دارید خودتان تعویض پمپ بنزین خودرو را انجام دهید پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها بخوانید.

پمپ بنزین خودرو چیست؟

خودرو از تعداد زیادی قطعات دائمی و قطعات مصرفی ساخته شده است. یکی از قطعات کاربردی و پر اهمیت در خودرو، پمپ بنزین نام دارد. این قطعه وظیفه دارد تا  سوخت مورد نیاز خودرو را از باک بنزین که در زیر خودرو قرار دارد به موتور اتومبیل انتقال دهد. پمپ بنزین خودروهای امروزی به شکل برقی است و در داخل باک بنزین خودرو قرار می گیرد. پمپ بنزین خودرو برای خنک و روان ماندن به بنزین نیاز دارد. زمانی که خودرو را با مقدار کمی بنزین روشن کنید و حرکت دهید، پمپ بنزین روان نمی ماند و ممکن است بیش از حد داغ شود.

از مهم ترین مزایای قرار گرفتن پمپ بنزین خودرو داخل باک،  خنک کاری پمپ بنزین توسط سوخت و همچنین کاهش صدا می باشد. پمپ بنزین خودرو اغلب به صورت ناگهانی خراب می شود. اگر در حین رانندگی کردن به طور اتفاقی خودروی شما خاموش شد باید به خراب شدن پمپ بنزین خودرو شک کنید. در این مواقع باید به تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو مشغول شوید.

در صورتی که به لوازم یدکی نیاز دارید می توانید به راحتی و با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع قطعات و لوازم یدکی خودروهای داخلی و خودروهای خارجی می باشد. تمامی لوازم یدکی که در این سایت عرضه می شوند دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشند. به همین دلیل می توانید با خیالی آسوده از این قطعات در خودروی خود استفاده کنید.

تعویض پمپ بنزین خودرو
تعویض پمپ بنزین خودرو

تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو

همان طور که توضیح دادیم خراب شدن پمپ بنزین هیچ نشانه و علائم خاصی ندارد. خودروی شما به طور اتفاقی در حین رانندگی ریپ می زند و بلافاصله موتور اتومبیل خاموش می شود. در این مواقع اگر علت خاموش شدن خودرو خراب شدن پمپ بنزین باشد، خودروی شما با استارت زدن روشن نخواهد شد.

عمر مفید پمپ بنزین خودرو معمولا طولانی است اما عواملی وجود دارند که سبب خراب شدن این قطعه خواهند شد. برخی از مهم ترین عواملی که سبب خراب شدن پمپ بنزین خودرو می شوند عبارتند از:

 • کثیف بودن باک بنزین خودرو یا زنگ زدن آن
 • رانندگی کردن با باک نیمه خالی
 • وجود اشکالاتی در سیم کشی خودرو
 • نرسیدن ولتاژ کافی به پمپ بنزین
 • وارد شدن فشار زیاد به پمپ
 • عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

عیب یابی پمپ بنزین خودرو
عیب یابی پمپ بنزین خودرو

با توجه به برخی علائم و نشانه ها می توانید متوجه وجود ایراد در پمپ بنزین خودرو شوید و پس از آن اقدام به تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو کنید. برخی از مهم ترین علائمی که نشان دهنده وجود مشکل در پمپ بنزین خودرو هستند عبارتند از:

 • خاموش شدن ناگهانی خودرو در هنگام حرکت
 • کاهش شتاب خودرو
 • روشن شدن چراغ چک
 • دیر روشن شدن و زیاد استارت خوردن خودرو
 • خاموش شدن خودرو هنگام رهاکردن گاز و گرفتن کلاچ
 • بد کار کردن خودرو در دور پایین
 • ریپ زدن  ماشین
 • و …

عیب یابی پمپ بنزین خودرو

برای انجام تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو باید چند تست را انجام دهیم. بهتر است قبل از انجام این تست ها وضعیت فیلتر بنزین را بررسی کنید و در صورت کثیف شدن و از دست دادن کارایی آن را عوض کنید. مراحل عیب یابی پمپ بنزین خودرو عبارتند از:

 • اولین تستی که برای عیب یابی پمپ بنزین خودرو باید انجام دهید تست صدا است. زمانی که شما سوئیچ را باز می کنید باید  صدای پمپ بنزین را بشنوید. اگر صدا به گوش نرسید نشان دهنده این است که پمپ بنزین خودروی شما خراب شده است و کار نمی کند.
 • مرحله بعدی عیب یابی پمپ بنزین خودرو، تست آمپر پمپ بنزین می باشد. برای انجام این تست باید ترمینال های مثبت و منفی ترمینال پمپ را به آمپر متر وصل کنیم. در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است که آمپر استاندارد خودروی شما چه مقدار است. در صورتی که آمپر متر، آمپری بالاتر از مقدار ذکر شده در دفترچه را  نشان دهد نشان دهنده این است که پمپ بنزین خودرو با مشکل مواجه شده است.
 • تست دیگری که برای انجام عیب یابی پمپ بنزین خودرو به کار می رود، تست ولتاژ پمپ است. برای انجام این تست، مولتی متر را در قسمت انداره گیری ولتاژ تنظیم می کنیم. سیم مثبت ترمینال پمپ را به سر مثبت مولتی متر و سیم منفی ترمینال پمپ را به سر منفی مولتی متر وصل می کنیم. در صورتی که مولتی متر ولتاژ دوازده را نشان دهد متوجه می شویم که پمپ بنزین خودرو خراب است.
 • تست فشار پمپ بنزین نیز یکی دیگر از تست هایی است که برای عیب یابی پمپ بنزین خودرو انجام می شود. اگر فشاری که فشار سنج نشان می دهد کمتر از  ۳۰-۸۰ psi باشد، نشان دهنده وجود ایراد و نقص در پمپ بنزین خودرو می باشد.

محصولات یدک مدرن

تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو
تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو

در این نوشته در مورد اهمیت پمپ بنزین خودرو و کارایی آن مطالبی را ذکر کردیم. همچنین مشکلات و نحوه عیب یابی پمپ بنزین را بررسی کردیم. اگر برای انجام تعویض و عیب یابی پمپ بنزین خودرو نیاز به فیلتر بنزین، پمپ بنزین و سایر قطعات و لوازم یدکی دارد می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید.

ید مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی است. همان طور که می دانید استفاده از قطعات و لوازم یدکی نا مرغوب سبب آسیب دیدن سایر قطعات خودرو می شود و در این صورت هزینه بسیار زیادی به شما تحمیل خواهد شد. لوازم یدکی و قطعاتی که در سایت یدک مدرن به فروش می رسد دارای کیفیت بالایی هستند و می توانید با خیالی آسوده از آن ها در خودروی خود استفاده کنید و نگران آسیب دیدن قطعات خودروی خود نباشید. قیمت انواع لوازم یدکی را نیز می توانید در این سایت مشاهده کرده و با سایر فروشگاه ها مقایسه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.