آموزش تصویری تعمیر یاتاقان پراید

آموزش تصویری تعمیر یاتاقان پراید

تعمیر یاتاقان پراید یکی از کارهایی است که با کمی دقت و حوصله می توانید خودتان آن را انجام دهید. یاتاقان یکی از قطعات موجود در موتور می باشد که بین میل لنگ و دسته پیستون قرار دارد. وظیفه یاتاقان این است که میزان اصطکاک بین قطعات و اجزایی از موتور که در حال چرخش هستند کاهش دهد.

زمانی که می گوییم خودرو یاتاقان زده است منظور این است که  دمای یاتاقان‌ها بیش از حد بالا رفته است و دیگر نمی توانند مانع اصطکاک بین قطعات موتور شوند. از آن جایی که تعمیر یاتاقان پراید در اسرع وقت ضروری می باشد و در غیر این صورت موتور خودرو نیز دچار آسیب جدی می شود در این نوشته تصمیم داریم تا اطلاعات کافی در مورد یاتاقان زدن و تعمیر یاتاقان ارائه دهیم.

علائم یاتاقان زدن موتور خودرو

آشنایی با علائم یاتاقان زدن موتور خودرو بسیار ضروری است. زیرا زمانی که با این علائم آشنا باشید می توانید در اسرع وقت مشکل را شناسایی کرده و اقدام به رفع آن نمایید. همان طور که در بالا توضیح دادیم عدم تعمیر و یا تعویض یاتاقان ها در زمان مناسب به موتور خودرو آسیب جدی خواهد زد. برخی از مهم ترین علائم یاتاقان زدن موتور خودرو عبارتند از:

  • یکی از علائم یاتاقان زدن موتور خودرو زمانی است که خودرو استارت می خورد اما موتور آن روشن نمی شود.
  • شنیدن صدای تق تق از موتور خودرو در زمانی که گاز می دهید نیز یکی دیگر از نشان های یاتاقان زدن موتور خودرو می باشد.
  • در صورتی که متوجه شدید خودرو دیگر توان و کشش اولیه را ندارد باید وضعیت یاتاقان ها را بررسی کنید.

به یاد داشته باشید که این علائم می توانند دلایل دیگری غیر از یاتاقان زدن موتور خودرو نیز داشته باشند. اما بهتر است در این مواقع وضعیت یاتاقان ها را هم بررسی کنید و در صورت نیاز به تعمیر یاتاقان پراید بپردازید.

آموزش تعمیر یاتاقان پراید
آموزش تعمیر یاتاقان پراید

لوازم مورد نیاز برای تعمیر یاتاقان پراید

  • یاتاقان های ثابت و متحرک یک دست کامل
  • چسپ موتور فابریک خودرو دو عدد
  • واشر کامل یا پک واشر
  • اویل پمپ

البته به یاد داشته باشید ممکن است زمانی که موتور را باز کردید متوجه شوید که قطعات دیگری نیز آسیب دیده اند و نیاز است آن ها را هم تعمیر و یا تعویض کنید. فیلم آموزش تصویری تعمیر یاتاقان پراید را در انتهای این نوشته قرار داده ایم. با مشاهده این آموزش می توانید به تعمیر و تعویض یاتاقان موتور خودروی خود بپردازید.

دلایل یاتاقان زدن موتور خودرو

همان طور که گفتیم یاتاقان قطعه ای است که مانع اصطکاک قطعات و اجزای موتور می شود. یاتاقان ها در انواع گوناگون طراحی و ساخته می شوند و استحکام بسیار بالایی هم دارند. زمانی که یاتاقان ها بیش از حد گرم شوند دیگر نمی توانند وظیفه خود را انجام دهند و در این صورت گفته می شود که موتور خودرو یاتاقان زده است. در این صورت قطعات موتور به علت ایجاد اصطکاک دچار فرسودگی شده و از بین می روند.

برخی از مهم ترین دلایل یاتاقان زدن موتور خودرو عبارتند از:

رانندگی با دور موتور بالا

رانندگی با دور موتور بالا یکی از عواملی است که ممکن است دلیل یاتاقان زدن موتور خودرو باشد. زمانی که به طور مداوم دور موتور بالا باشد قطعات موتور خودرو با فشار زیادی روبرو شده و آسیب می بینند.

هزینه تعمیر یاتاقان پراید
هزینه تعمیر یاتاقان پراید

استفاده از روغن موتور بی کیفیت

استفاده از روغن موتورهای نامرغوب و بی کیفیت نیز از جمله عواملی هستند که سبب یاتاقان زدن موتور خودرو می شوند. هم چنین تعویض نکردن به موقع روغن موتور نیز این مشکل را به وجود می آورد. زمانی که روغن موتور را در زمان مناسبش تعویض نمی کنید جرم روغن رسوب می کند. این جرم به قطعات موتور نفوذ کرده و باعث جرم گرفتگی قطعات موتور می‌شود. بنابراین استفاده از روغن موتور بی کیفیت و هم چنین عدم تعویض به موقع روغن موتور سبب می شود که یاتاقان ها به شکل صحیحی روغن کاری نشوند و نتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

خراب بودن پمپ روغن

خراب بودن پمپ روغن نیز از جمله عواملی است که سبب می شود روغن کاری یاتاقان ها به درستی انجام نشود و آسیب ببینند.

برای تعمیر یاتاقان پراید می توانید لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز خود را از سایت یدک مدرن تهیه کنید. یدک مدرن لوازم یدکی انواع خودروهای داخلی و خارجی را با کیفیت بالا عرضه می کند. بنابراین می توانید به راحتی قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود را در این سایت بیابید.

بالا رفتن دمای موتور

یکی دیگر از دلایل یاتاقان زدن موتور خودرو بالا رفتن بیش از حد دمای موتور می باشد. وقتی دمای موتور خیلی بالا رود یاتاقان ها نیز خیلی گرم می شوند و نمی توانند کار خود را انجام دهند. از جمله عواملی که سبب بالا رفتن دمای موتور خودرو می شوند می توان به خراب بودن فن و یا بی آب ماندن موتور اشاره کرد.

فرسودگی قطعات

وقتی که برای مدت طولانی از یاتاقان ها استفاده شود این قطعات فرسوده شده و ممکن است بشکنند و یا اینکه خراب شوند. در این صورت یاتاقان ها نمی توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

خرابی ناشی از جا زدن

جا زدن نا صحیح یاتاقان ها نیز باعث آسیب دیدن آن ها می شود. جا زدن خیلی محکم و یا تنظیم غیر دقیق یاتاقان روی محور باعث ایجاد شیارهای غیر عادی روی یاتاقان می شود.

علائم یاتاقان زدن موتور خودرو
علائم یاتاقان زدن موتور خودرو

محصولات یدک مدرن

برای تعمیر یاتاقان پراید و سایر خودروها، قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز خود را می توانید به صورت آنلاین از سایت یدک مدرن خریداری کنید. همان طور که می دانید کیفیت لوازم یدکی و قطعاتی که در خودرو به کار می برید اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا در صورت استفاده از قطعات نا مرغوب ممکن است به سایر قطعات خودرو نیز آسیب و صدمه وارد شود. در این صورت هزینه بیشتری به شما تحمیل خواهد شد.

یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی می باشد. قطعات و لوازم یدکی ارائه شده توسط یدک مدرن دارای کیفیت بالا و قیمت مناسبی می باشند. می توانید با خیالی آسوده از این سایت خرید کنید و سفارش خود را در اسرع وقت درب منزلتان تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.