سوپاپ دود پژو 405

آشنایی با سوپاپ دود پژو 405

سوپاپ دود پژو 405 قطعه ای است که روی سر سیلندر موتور خودرو قرار می گیرد. به طور کلی سوپاپ به قطعه ای گفته می شود که وظیفه دارد ورود و خروج مواد سوختنی و مواد سوخته شده را هماهنگ کند. سوپاپ هایی که روی سر سیلندر موتور خودرو قرار می گیرند به دو نوع کلی تقسیم می شوند که عبارت است از:

  • سوپاپ هوا
  • سوپاپ دود

در این نوشته می خواهیم توضیحات کاملی در مورد سوپاپ دود پژو 405 ارائه دهیم. چنانچه نیاز به خرید این قطعه و یا سایر قطعات و لوازم یدکی خودرو دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی می باشد. قطعات و لوازم یدکی ارائه شده توسط یدک مدرن دارای کیفیت بالا و قیمت مناسبی می باشند.

سوپاپ دود چیست؟

همان طور که گفتیم سوپاپ ها روی سر سیلندر موتور خودرو قرار می گیرند و به دو دسته کلی تقسیم می شوند. سوپاپ ورودی همان سوپاپ اکسیژن است و سوپاپ خروجی، سوپاپ دود می باشد. این سوپاپ ها فضای سیلندر را مدیریت می کنند و نیز  به انجام احتراق کامل کمک می کنند.

احتراق نیاز به اکسیژن دارد. این اکسیژن مورد نیاز از طریق سوپاپ ورودی یا اکسیژن وارد فضای سیلندر می شود. در نهایت نیز  دودی که از این احتراق حاصل می شود از طریق باز شدن سوپاپ دود یا سوپاپ خروجی، از محفظه سیلندر خارج می شود.

جنس سوپاپ دود پژو 405

جنس سوپاپ دود خودرو باید به گونه ای باشد که مقاومت کافی در برابر گرمای حاصل از احتراق و فشار وارد شده، داشته باشد. به همین دلیل در ساخت سوپاپ دود از فولادی مخصوص استفاده می کنند. پس از ساخت این قطعه نیز آن را آبکاری می کنند تا کاملا مقاوم شود.

طبیعی است که نوع آلیاژی که در ساخت سوپاپ به کار می رود تأثیر مهمی در طول عمر آن دارد. اما در اغلب موارد این گونه است که  سوپاپ دود زودتر از سوپاپ هوا خراب می شود. زیرا سوپاپ دود دمای بیشتری را که از احتراق ایجاد می شود تحمل می کند. هم چنین هنگام خروج دود نیز حرارت بالایی به این سوپاپ تحمیل می شود.

زمانی که قصد تعویض این قطعه را دارید فراموش نکنید که با توجه به اهمیت نقش و کارکرد سوپاپ ها در انجام احتراق صحیح و کامل باید از سوپاپ هایی با کیفیت بالا و جنس مرغوب استفاده کنید. به طور کلی لوازم یدکی و قطعاتی که در خودرو استفاده می شود باید همگی دارای کیفیت بالایی باشند تا موجب آسیب دیدن موتور و سایر قطعات خودرو نشوند.

سوپاپ دود چیست
سوپاپ دود چیست

اجزای تشکیل دهنده سوپاپ دود پژو 405

سوپاپ دود خودرو از چند قطعه تشکیل می شود. سوپاپ دودهای امروزی اغلب به شکل یک قارچ طراحی می شوند. این نوع سوپاپ ها دارای یک پایه و یک بخش کفی می باشند که از لحاظ ظاهری به قارچ شباهت دارند. بخش کفی سوپاپ ها قسمتی است که در محفظه احتراق قرار می گیرد و  فشار و درجه حرارت زیادی به آن وارد می شود.

به محلی که سوپاپ دود پژو 405 روی سر سیلندر موتور خودرو قرار می گیرد  نشیمنگاه یا سیت (Seat) می گویند. در قسمت نشیمنگاه سوپاپ یک لبه مورب وجود دارد که به آن وجه سوپاپ می گویند. وجه سوپاپ دارای شیب خاصی است که با توجه به نوع موتور خودرو متفاوت می باشد. زاویه رایج برای وجه نشیمنگاه سوپاپ دود چهل و پنج درجه است.

یکی دیگر از قسمت ها و اجزای تشکیل دهنده سوپاپ، فنر سوپاپ می باشد. معمولا دو فنر قوی روی ساقه سوپاپ قرار دارد. این فنرها  به وسیله یک نگهدارنده و دو عدد خار به انتهای سوپاپ متصل شده اند. فنر سوپاپ باعث می شود که  وجه سوپاپ روی نشیمنگاه آن محکم نگهداشته شود. در واقع وجود فنر سوپاپ باعث می شود که در زمان های تراکم، هیچ گونه نشتی ایجاد نشود.

دلایل خرابی سوپاپ خودرو چیست؟

یکی از دلایل خراب شدن سوپاپ خودرو، رقیق بودن سوخت در دور موتور بالا می باشد. زمانی که سوخت رقیق شود باعث می شود که سوپاپ ها دچار جرم گرفتگی شوند و احتمال خوردگی آن ها بسیار زیاد شود. یکی از مهم ترین عواملی که سبب رقیق شدن سوخت می شود کثیف بودن کاربراتور یا انژکتور و نشت هوا از مانیفولد به مخلوط سوخت و هوا می باشد.

لقی گیت یا گاید نیز یکی دیگر از دلایل خراب شدن سوپاپ است. گیت یا گاید نام همان حلقه استوانه ای شکلی است که روی سوپاپ قرار می گیرد. زمانی که این حلقه استوانه ای لق شود دیگر سوپاپ نمی تواند در مسیر اصلی و مستقیم خود حرکت کند. اگر در مسیر حرکت سوپاپ که مسیری عمودی است کوچکترین انحنا یا جابه جایی ایجاد شود، حرکت سوپاپ به مشکل بر می خورد و در نتیجه سوپاپ می شکند یا خراب می شود.

سوپاپ دود پژو 405
سوپاپ دود پژو 405

خراب شدن دلکو نیز از جمله عواملی است که سبب خراب شدن سوپاپ می شود. همان طور که می دانید دلکو وظیفه دارد تا برق را در زمان مناسب به شمع برساند. خراب شدن دلکو باعث می شود که برق در زمان مناسب به شمع نرسد یا دیرتر برسد و یا زودتر از موعد. بنابراین ممکن است اصلا جرقه ایجاد نشود و یا اینکه شمع خودرو دوبار جرقه بزند. در هر دو این حالت ها سوپاپ آسیب می بیند.

در صورتی که به شکل طولانی مدت از دور موتور بالا استفاده شود، سوپاپ ها دچار فرسایش و خوردگی می شوند و آسیب می بینند.

یکی دیگر از عواملی که سبب خراب شدن سوپاپ ها می شود، خراب شدن سیت ( محل نشست سوپاپ بر روی سر سیلندر ) است. خراب بودن سیت سبب می شود تا مخلوط سوخت و هوا به طور نامنظم به سوپاپ ها وارد شود و یا دود به صورت نامنظم از سوپاپ خارج شود.

محصولات یدک مدرن

برای خرید سوپاپ دود پژو 405 می توانید به راحتی به صورت آنلاین از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز تمامی خودروها را با کیفیت بالایی عرضه می کند. سفارش شما در اسرع وقت در همان آدرسی که در سایت ثبت کرده اید به شما تحویل داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.