تعویض سیبک فرمان تیبا

آموزش تصویری تعویض سیبک فرمان تیبا

تعویض سیبک فرمان تیبا یکی از کارهایی است که با توجه به توضیحات مربوط به آن و کمی دقت و حوصله می توانید خودتان آن را انجام دهید. همان طور که می دانید یکی از مهم ترین قطعات سیستم فرمان خودرو، سیبک می باشد. خراب بودن این قطعه و عدم تعمیر و تعویض به موقع آن سبب آسیب دیدن جدی سیستم جلوبندی خودرو می شود.

به علت اهمیت سالم بودن سیبک فرمان خودرو در این نوشته تصمیم داریم تا علائم و نشانه های خراب بودن سیبک فرمان خودرو را بررسی کنیم. همچنین به آموزش تصویری تعویض سیبک فرمان تیبا بپردازیم تا بتوانید در اسرع وقت سیبک فرمان خراب شده را تعویض کنید.

سیبک فرمان خودرو چیست؟

همان طور که گفتیم سیبک، یکی از قطعات مهم در سیستم فرمان خودرو می باشد. وظیفه این قطعه مهم این است که چرخ های خودرو را  به سیستم تعلیق متصل کند. سیبک فرمان همچنین واسطه چرخیدن چرخ ها است. در واقع سیبک فرمان سبب می شود که چند محور مجزا به صورت هم زمان با هم بچرخند.

یک گوی فلزی دسته دار، بوش های لاستیکی و محفظه ای فولادی اجزایی هستند که سیبک فرمان خودرو را تشکیل می دهند. زمانی که شما فرمان خودرو را به سمتی می چرخانید، سیبک فرمان سبب چرخیدن چرخ های اتومبیل به همان سمت می شود.

علاوه بر این ها سیبک فرمان بخشی از وزن خودرو را نیز تحمل می کند.

تعویض سیبک فرمان تیبا

سیبک فرمان خودرو چیست
سیبک فرمان خودرو چیست

 

با توجه به اهمیت نقش و کارکرد سیبک فرمان خودرو باید همواره از سالم بودن آن اطمینان داشته باشید. به همین منظور باید با نشانه ها و علائم خرابی سیبک فرمان آشنا باشید تا زمانی که این نشانه ها را مشاهده کردید علت آن را متوجه شوید.

در صورتی که سیبک فرمان خودروی شما خراب است و قصد تعویض آن را دارید می توانید این قطعه را از سایت یدک مدرن خریداری کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی می باشد. از آن جایی که تمامی قطعات و لوازم یدکی ارائه شده در این سایت دارای کیفیت بالا و قیمت مناسبی هستند می توانید با خیالی آسوده این قطعات و لوازم یدکی را خریداری کرده و در خودروی خود استفاده کنید.

عوامل مؤثر در خراب شدن سیبک فرمان خودرو

زمان تعویض سیبک فرمان تیبا
زمان تعویض سیبک فرمان تیبا

سیبک فرمان خودرو نیز مانند تمامی قطعات اتومبیل نیاز به رسیدگی دارد تا طول عمر بیشتری داشته باشد. برای مثال روغن کاری کردن سیبک فرمان خودرو به سالم ماندن آن کمک بزرگی می کند.

یکی از مهم ترین عواملی که سبب خراب شدن سیبک فرمان خودرو می شود، پارگی گردگیر سیبک است. با توجه به این که پاره شدن گردگیرها سبب خراب شدن سیبک فرمان خودرو می شود باید از گردگیرهای مرغوب و با کیفیت استفاده کنید تا امکان پاره شدن آن ها کمتر باشد.

از آن جایی که گردگیر سیبک در مجاورت آب و هوا می باشد، امکان این که به خاطر باران و رطوبت پوسیده و پاره شود وجود دارد.

پاره شدن گردگیر سیبک فرمان ممکن است به علت رانندگی کردن نامناسب نیز باشد. برای مثال اگر دست اندازها را با شدت رد کنید ممکن است گردگیر سیبک پاره شود. البته تصادف های سنگین نیز باعث پارگی گردگیر سیبک می شوند.

خراب شدن بوش های داخلی سیبک نیز باعث آسیب دیدن سیبک فرمان خودرو می شود. مرور زمان و کارکرد طولانی سبب آسیب دیدن بوش های داخلی سیبک می شود.  زنگ زدگی، خوردگی و هرز شدن مهره و رزوه پیچ سیبک فرمان نیز از دیگر عوامل خراب شدن این قطعه می باشند.

علائم خرابی سیبک فرمان چیست؟

وجود ایراد و اشکال در سیبک فرمان خودرو با نشانه ها و علائمی همراه است. شناختن این نشانه ها می تواند به تشخیص به موقع مشکل کمک بزرگی کند. زمانی که با هریک از این علائم مواجه شدید باید در اسرع وقت مشکل را ریشه یابی کرده و اقدام به رفع آن کنید. اگر ایراد و اشکال موجود در این قطعه خیلی جدی باشد ناچار به تعویض سیبک فرمان تیبا هستید.

برخی از نشانه ها و علائم خرابی سیبک فرمان خودرو عبارتند از:

 • فرمان خودرو به شکل غیر طبیعی می لرزد و به یک سمت کشیده می شود. این مشکل خصوصا در زمان دور زدن بیشتر نمایان است.
 • خودرو به خوبی فرمان نمی پذیرد و گاهی هم از مسیر حرکت خارج می شود.
 • تایرهای جلوی خودرو به شکلی غیر طببیعی ساییده می شوند.
 • سگ دست های خودرو با سر و صدا کار می کنند.
 • قطعات سیستم فرمان دچار فرسودگی می شوند.
 • فرمان خودرو خلاصی دارد.
 • و …

زمان تعویض سیبک فرمان تیبا

قیمت سیبک فرمان تیبا
قیمت سیبک فرمان تیبا

از آن جایی که سیبک فرمان از آن دسته قطعاتی است که قابل تعمیر نمی باشند باید زمانی که دچار مشکل می شود اقدام به تعویض آن کنید. برخی از نشانه هایی که با دیدن آن ها متوجه می شوید زمان تعویض سیبک فرمان رسیده است عبارتند از:

 • در صورتی که پوسته سیبک فرمان ترک خورده باشد یا اینکه له شده باشد. این مشکل معمولا بعد از تصادفات شدید رخ می دهد. البته عبور از مسیرهای ناهموار و پر دست ‌انداز نیز باعث لهیده شدن پوسته سیبک فرمان می شود.
 • در صورتی که قطعات سیبک فرمان دچار زنگ زدگی یا خوردگی شدید شده باشند.
 • در صورتی که مشاهده کردید گردگیر سیبک فرمان پاره شده است و گرد و غبار به داخل سیبک نفوذ کرده اند.
 • زمان که قطعات داخلی سیبک بیش از حد لق شده باشند و سایش زیادی داشته باشند. این مشکلات معمولا به علت مرور زمان و کارکرد بالا رخ می دهند.
 • در صورتی که متوجه هرز شدن مهره و یا خرابی رزوه پیچ سیبک شدید.

محصولات یدک مدرن

در این نوشته توضیحات کاملی در مورد سیبک فرمان خودرو، وظیفه آن، علائم و عوامل خرابی این قطعه ارائه دادیم. هم چنین به آموزش تصویری تعویض سیبک فرمان تیبا پرداختیم. همان طور که گفتیم سیبک فرمان خودرو قابل تعمیر نیست و زمانی که خراب می شود باید آن را تعویض کنید.

اگر قصد خرید این قطعه و سایر قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود را دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن امکان خرید آنلاین لوازم یدکی انواع خودروها را ایجاد کرده است. به راحتی می توانید قیمت تمامی محصولات را در سایت مشاهده کرده و با سایر فروشگاه ها مقایسه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.