علت خرابی پلوس در خودروهای چینی

علت خرابی پلوس در خودروهای چینی

علت خرابی پلوس در خودروهای چینی از موضوعات مهمی است که برای صاحبان این خودروها سوال شده است. با توجه به اهمیت نقش پلوس و سالم بودن آن در کارکرد خودرو باید با علائم و عوامل خراب شدن این قطعه آشنا باشیم. این آشنایی کمک می کند تا بتوانیم در اسرع وقت به ایجاد اشکال در پلوس پی ببریم و آن را رفع کنیم.

در این نوشته تصمیم داریم توضیحات کاملی در مورد پلوس و نحوه کارکرد آن ارائه دهیم. علائم و نشانه های خراب بودن این قطعه را بررسی کنیم. همچنین علت خرابی پلوس در خودروهای چینی را بیان و ریشه یابی کنیم.

پلوس چیست و چه وظیفه ای دارد؟

علت خراب شدن پلوس
علت خراب شدن پلوس

پلوس یکی از مهم ترین و تأثیر گذارترین قطعات در جلوبندی خودرو می باشد. پلوس از چند قطعه تشکیل می شود. هر یک از قطعات آن نیز به اجزای کوچکتری تقسیم می شوند. اگر ایرادی در هریک از این اجزا ایجاد شود، کارکرد تمام پلوس دچار مشکل می شود.

پلوس قطعه ای به شکل میله ای است که از درون دیفرانسیل به چرخ سمت راست و چپ وصل شده است. نیرویی که موتور خودرو تولید می کند به گیربکس و سپس به دیفرانسیل منتقل می شود.

میل گاردان قطعه ای است که نیروی موجود در گیربکس را به دیفرانسیل منتقل می کند. پلوس نیز قطعه ای است که نیروی موجود در دیفرانسیل را به چرخ های خودرو وارد می کند.

علت خرابی پلوس در خودروهای چینی چیست؟

اگر پلوس خودرو دچار اشکال و ایرادی شده باشد، در هنگام دور زدن خودرو صدایی شبیه به تق تق از چرخ ها شنیده می شود. اگر فرمان را تا آخر به یک سمت بچرخانید و دور بزنید، متوجه می شوید که ایراد در سر پلوس کدام سمت است.

اگر زمانی که دور زدید از هر دو سمت صدای تق تق شنیدید نشانه این است که هر دو سرپلوس خودرو خراب شده است. اما اگر فقط با دور زدن به یک سمت صدای تق تق ایجاد می شود یعنی سرپلوس همان سمت دچار اشکال شده است. فراموش نکنید که اگر خرابی پلوس به موقع رفع نشود موجب آسیب دیدن سایر قطعات نیز می شود.

علت خرابی پلوس در خودروهای چینی اغلب به علت پاره شدن گردگیر پلوس ها، خرابی مشعلی و یا خرابی سه شاخ پلوس اتفاق می افتد.

لوازم یدکی خودروهای چینی را می توانید به راحتی در سایت یدک مدرن پیدا کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خارجی می باشد.

تعویض پلوس
تعویض پلوس

دلایل خراب شدن پلوس چیست؟

 • بکسل کردن وسیله ای که وزن بیشتری نسبت به خودرو دارد
 • رها کردن نارصحیح کلاج و ضربه های ناگهانی به خودرو
 • ترمزهای بی جا و استفاده نا صحیح از ترمز دستی
 • نگهداری خودرو به شکل نا صحیح
 • روشن کردن خودرو با هل دادن
 • چک نکردن اتصالات سرپلوس
 • رانندگی با دنده اشتباه
 • پاره شدن گردگیرها

اجزای پلوس

حالا که با علت خرابی پلوس در خودروهای چینی آشنا شدیم بهتر است قطعات پلوس را نیز بشناسیم. همان طور که گفتیم پلوس خودرو از چند قطعه تشکیل می شود. باید تمامی این قطعات سالم باشند تا پلوس بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. قطعات تشکیل دهنده پلوس عبارتند از:

سرپلوس که پلوس را به چرخ ها متصل می کند. این قطعه نقش پررنگی در انتقال نیرو دارد. در صورتی که سرپلوس دچار اشکال و ایرادی باشد، گردش و حرکت نرم چرخ‌ ها هنگام حرکات پیچشی خودرو با مشکل مواجه می شود.

گردگیر پلوس که میان چرخ و گیربکس قرار می گیرد و از پلوس در برابر گرد و غبارها محافظت می کند. فراموش نکنید که پاره شدن گردگیر پلوس یکی از اصلی ترین دلایل خراب شدن پلوس می باشد. به همین علت باید در سرویس های دوره ای خودرو حتما وضعیت گردگیر پلوس نیز بررسی شود. این قطعه بسیار حساس است و به طور مستقیم با گیربکس در تماس می باشد.

مشعلی نام یکی دیگر از اجزای پلوس خودرو می باشد. این قطعه در قسمت انتهایی گیربکس قرار دارد و از سمت دیگر به سه شاخه پلوس متصل می شود.

سه شاخه که مشعلی را به میله پلوس متصل می کند. سالم بودن سه شاخه بسیار مهم است زیرا در صورتی که این قطعه دچار ایراد و اشکالی باشد، ضربه ‌های متوالی را به موتور وارد می کند. همین مشکل سبب خراب شدن دسته موتور خواهد شد.

برای تعویض هر یک از این قطعات می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای خارجی و داخلی می باشد. برای خرید اینترنتی لوازم یدکی می توانید به راحتی قطعات و لوازم یدکی ارائه شده در این سایت را انتخاب کند زیرا کیفیت بالا و قیمت مناسبی دارند.

علت خرابی پلوس در خودروهای چینی
علت خرابی پلوس در خودروهای چینی

خرابی پلوس چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

اگر مشکلات پلوس را به موقع متوجه نشوید و آن ها را رفع نکنید باعث آسیب دیدن سایر قطعات خودرو نیز می شوند. همچنین ممکن است این آسیب ها خطرات جدی را برای سرنشینان خودرو ایجاد کند. برخی از مشکلاتی که به علت خراب بودن پلوس پیش می آیند عبارتند از:

 • خراب بودن پلوس گاهی سبب می شود که محفظه ساچمه ها بشکند و در نتیجه چرخ ها قفل شوند و سبب خطرات جدی شود.
 • همچنین شکستن محفظه ساچمه ها ممکن است سبب قفل شدن فرمان شود. در این صورت دیگر رانندگی کردن ممکن نیست.
 • اگر مشکلات پلوس به موقع رفع نشوند سبب آسیب دیدن گیربکس هم می شود. خرابی گیربکس نیز باعث می شود سایر قطعات مرتبط با گیربکس دچار مشکل شوند. در نتیجه هم ممکن است حوادثی ایجاد شود و هم هزینه زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد.
 • یکی از خطرناک ترین حوادثی که به علت خراب بودن پلوس ایجاد می شود، چپ کردن و واژگونی خودرو است.

با توجه به این موارد متوجه می شوید که آشنایی با عوامل و علائم خراب شدن پلوس چقدر مهم است.

محصولات یدک مدرن

در این نوشته با پلوس و کارکرد آن آشنا شدیم. هم چنین علت خرابی پلوس در خودروهای چینی را بررسی کردیم. در صورتی که برای انجام تعمیرات نیاز به لوازم یدکی دارید می توانید به صورت آنلاین از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن عرضه کننده لوازم یدکی لیفان و سایر خودروهای داخلی و خارجی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.