زمان تعویض روغن گیربکس لیفان X60

زمان تعویض روغن گیربکس لیفان X60

زمان تعویض روغن گیربکس لیفان   X60برای افرادی که این خودرو را دارند اهمیت زیادی دارد. خودروی لیفان ایکس 60 در سال دو هزار و ده میلادی توسط شرکت خودروسازی لیفان طراحی و ساخته شد. در ایران این خودرو توسط شرکت کرمان موتور مونتاژ و وارد بازار خودروی کشور شد. لیفان X60 یک خودروی شاسی بلند چینی است که در ابتدا با گیربکس دستی و بعد از مدتی با گیربکس اتوماتیک عرضه شد.

در این نوشته تصمیم داریم در مورد اهمیت روغن گیربکس و زمان تعویض این روغن توضیحاتی را ارائه دهیم. از آن جایی که تعویض روغن گیربکس در زمان مناسب اهمیت زیادی دارد پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها بخوانید.

زمان تعویض روغن گیربکس لیفان X60 چه زمانی است؟

گفته می شود که بهتر است روغن گیربکس خودروی لیفان ایکس 60 را در گیربکس دستی و گیربکس دنده ای آن بعد از هر پنجاه هزار کیلومتر رانندگی تعویض نمایید.

روغن گیربکس چیست؟

همان طور که می دانید گیربکس یا همان جعبه دنده نیرویی را که موتور تولید می‌کند به سمت چرخ‌ ها انتقال می دهد و به نوعی رابط میان موتور و چرخ ها است. به این ترتیب اگر گیربکس نتواند کار خود را انجام دهد، چرخ ها نیز نمی توانند حرکت و چرخشی داشته باشند. همین موضوع هم اهمیت گیربکس را نشان می دهد.

گیربکس دستی خودروی لیفان ایکس 60 مدل پنج سرعته دستی است. شرکت لیفان در این مورد ادعا دارد که گیربکس دستی لیفان X60 شبیه گیربکس خودروهای بی ام و است. گیربکس اتوماتیک لیفان ایکس 60 نیز مدل گیربکس اتوماتیک متغیر   CVT پیوسته می باشد.

روغن گیربکس یا همان روغن جعبه دنده را واسکازین نیز می نامند. وجود روغن گیربکس برای اینکه جعبه دنده بتواند به درستی کار کند و بخش های متحرک آن به راحتی حرکت کنند اهمیت زیادی دارد. در واقع می توان گفت که این روغن نوعی روان ساز می باشد که علاوه بر گیربکس برای روان سازی جعبه فرمان و دیفرانسیل هم ضروری است.

زمان تعویض روغن گیربکس

تعویض روغن گیربکس لیفان ایکس 60
تعویض روغن گیربکس لیفان ایکس 60

همان طور که گفتیم زمان تعویض روغن گیربکس لیفان X60  مانند سایر خودروها اهمیت زیادی دارد. علت اهمیت تعویض به موقع روغن گیربکس این است که باعث می شود گیربکس بتواند روان تر حرکت کند، قطعات موجود در آن سر و صدا نکنند و کارایی اش افزایش یابد. علاوه بر این تعویض به موقع روغن گیربکس سبب افزایش طول عمر گیربکس نیز خواهد شد.

درجه‌ حرارت گیربکس با تعویض به موقع روغن گیربکس کاهش پیدا کرده و در نتیجه احتمال خراب شدن آن کمتر می شود. در ضمن به یاد داشته باشید که حتی اگر از روغن گیربکس گران قیمتی استفاده می کنید باز هم باید در زمان مناسب اقدام به تعویض روغن کنید.

وقتی زمان زیادی از تعویض روغن گیربکس بگذرد و شما برای تعویض کردن آن اقدام نکنید روانسازی قطعات گیربکس انجام نمی شود. این موضوع سبب سخت شدن حرکت این قطعات و ایجاد اصطکاک شدید بین آن ها می شود. این حرکت سخت آسیب زیادی به گیربکس می زند و هزینه زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد.

معایب تعویض نکردن به موقع روغن گیربکس

اگر در زمان مناسب اقدام به تعویض روغن گیربکس نکنید روغن گیربکس به شدت داغ می شود و بوی سوختگی آن در خودرو به مشام می رسد. این موضوع هم چنین سبب می شود که نتوانید دنده را به راحتی جا بزنید و زمان تعویض دنده دچار سختی خواهید شد.

زمانی که خودروی شما در حالت خلاص قرار دارد سر و صدایی شنیده می شود که نشان دهنده عدم تعویض به موقع روغن گیربکس است. بالا رفتن دور موتور، آسیب به چرخ دنده ها و یاتاقان ها و لرزیدن  خودرو نیز از دیگر نشانه هایی است که به علت بی اهمیتی به تعویض به موقع روغن گیربکس رخ می دهند.

زمان تعویض روغن گیربکس دستی

به طور کلی گفته می شود که روغن گیربکس در گیربکس های دستی باید هر پنجاه هزار تا صد هزار کیلومتر عوض شود. البته نمی توان در مورد تمامی خودروها همین نظر را داشت و باید به موارد دیگری نیز توجه داشت. پس از مدتی استفاده از خودرو روغن گیربکس آلوده می شود و ذرات فلزی بسیار ریزی در آن ایجاد می شود. همین آلودگی سبب می شود که روغن دیگر کارایی خود را از دست بدهد.

در صورتی که در هنگام رانندگی تعویض دنده زیاد انجام می شود، برای مثال رانندگان تازه کار یا افرادی که مدام در مسیرهای پر ترافیک رانندگی می کنند و یا افرادی که در مسیرهای کوهستانی رانندگی می کنند باید روغن گیربکس را زودتر از آن چه گفته شد عوض کنند. در غیر این صورت گیربکس صدمه می بیند.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

عوض کردن روغن گیربکس اتومات
عوض کردن روغن گیربکس اتومات

در گیربکس های اتوماتیک گفته می شود بهتر است که بعد از هر صد هزار تا صد و پنجاه هزار کیلومتر رانندگی کردن روغن گیربکس را عوض کنید. که این عدد نیز با توجه به نوع خودرو و برخی شرایط دیگر مانند نوع رانندگی و شرایط مسیر متفاوت می باشد.

علائم و نشانه های نیاز به تعویض روغن گیربکس

همان طور که توضیح دادیم روغن گیربکس در صورتی که به موقع تعویض نشود کارایی خود را از دست داده و سبب ورود صدماتی به گیربکس می شود. نشانه هایی وجود دارند که می توانند علائم نیاز به تعویض روغن گیربکس باشند. در صورتی که این نشانه ها را بشناسید و به آن ها توجه داشته باشید می توانید به موقع اقدام به تعویض روغن گیربکس یا همان روغن جعبه دنده کنید و مانع ایجاد مشکل در خودرو شوید.

اصولا زمانی که روغن گیربکس را خریداری می کنید روی بسته بندی آن به زمان تعویض روغن هم اشاره شده است و این می تواند راهنمای مناسبی باشد. اما گاهی شرایطی ایجاد می شود که زودتر از زمان نوشته شده روی بسته بندی روغن گیربکس نیاز به تعویض روغن است. در این مواقع خودرو دچار مشکلاتی می شود و با نشانه هایی نیاز به تعویض روغن گیربکس را به شما یادآوری می کند. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

  • سخت و دشوار شدن تعویض دنده
  • در رفتن دنده
  • حرکت نکردن خودرو در حالی که خودرو روشن است
  • شنیده شدن صدای قرچ و قروچ
  • و ….
زمان تعویض روغن گیربکس لیفان X60
زمان تعویض روغن گیربکس لیفان X60

محصولات یدک مدرن

یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی می باشد. در صورتی که خودروی شما نیاز به تعویض لوازم و قطعات یدکی دارد می توانید با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن، لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود را خریداری کنید.

محصولاتی که توسط یدک مدرن ارائه می شوند دارای کیفیت بالا و قیمت مناسبی می باشند. لوازم یدکی مورد نیاز خانواده لیفان و سایر خودروهای داخلی و خارجی را می توانید به راحتی از یدک مدرن خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.