یاتاقان زدن خودرو

دلیل یاتاقان زدن خودرو چیست؟

یاتاقان زدن خودرو  موضوع مهم و البته اتفاق خطرناکی است. زیرا یاتاقان ها را می توان مهم ترین بخش چرخشی موتور خودرو دانست. یاتاقان زدن در تعریفی عامیانه به معنای وجود اختلال و مشکلی در عملکرد یاتاقان ها است که سبب از بین رفتن لایه روغن و تماس فلز با فلز می ‌شود.

یاتاقان ها کمک به حذف اصطکاک بین فلزات می کنند. به همین علت گفته می شود که در هنگام یاتاقان زدن خودرو باید به سرعت خودرو را خاموش کنید. اگر در این مواقع به سرعت موتور خودرو را خاموش نکنید، میل لنگ کج می شود. بنابراین ضروری اس که با علائم و دلایل یاتاقان زدن کاملا آشنا باشیم. زیرا ادامه دادن به رانندگی در این مواقع فشار زیادی به خودرو وارد می کند و حتی ممکن است باعث شود موتور خودرو بسوزد.

در این نوشته علائم و دلایل یاتاقان زدن را بیان و بررسی می کنیم تا در مواقع ضروری با این نشانه های آشنا باشید و با دیدن کوچکترین نشانه، وضعیت یاتاقان ها را بررسی کنید.

یاتاقان چیست و چه کاربردی دارد؟

یاتاقان ( بلبرینگ) یک قطعه به شکل دایره ای و حاوی ساچمه های فلزی است. برای اینکه حرکت چرخشی این قطعه روان و با کمترین میزان اصطکاک انجام شود، به آن روغن یا گریس می زنند. علاوه بر خودرو در وسایل دیگری هم از یاتاقان یا بلبرینگ استفاده می شود. به طور کلی در هر وسیله ای که بخواهند از میزان اصطکاک بین دو قطعه که با هم به شکل چرخشی در تماس هستند بکاهند،  از یاتاقان استفاده می ‌کنند.

از یاتاقان های مختلفی در خودرو استفاده می شود. یکی از مهم ترین یاتاقان های خودرو در بین  شاتون و میل لنگ قرار در موتور اتومبیل قرار گرفته است. این یاتاقان میزان اصطکاک  بین شاتون و میل لنگ را کم می کند و مانع تماس مستقیم آن ها با هم می شود.

علاوه بر این یاتاقان ها از اصطکاک بین میل لنگ و سیلندر نیز جلوگیری می‌ کنند. یاتاقان ها با کاهش اصطکاک بین قطعات موتور از اینکه این قطعات به خاطر تماس مستقیم با یکدیگر دچار خوردگی شوند نیز جلوگیری می کنند.

یاتاقان زدن خودرو زمانی اتفاق می افتد که  فرم اولیه و صحیح این قطعات به خاطر بالا رفتن بیش از حد دمای آن ها از دست برود. در این صورت یاتاقان ها دیگر نمی توانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

 

یاتاقان زدن خودرو چیست؟
یاتاقان زدن خودرو چیست؟

علائم یاتاقان زدن خودرو چیست؟

 1. اگر موتور خودروی شما در هنگام شتاب گرفتن و گاز دادن صدای  تق تق می دهد، این می تواند یکی از نشانه های یاتاقان زدن باشد. در این صورت در شتاب بالا صدایی مانند صدای برخورد کردن دو فلز به هم شنیده می شود. در این مواقع باید به سرعت خودرو را خاموش کنید و از یک تعمیرکار کمک بخواهید.
 2. زمانی که چراغ چک روغن روشن می شود یا چشمک می زند نیز باید به یاتاقان زدن خودرو شک کنید. البته ممکن است علت روشن شدن این چراغ یاتاقان زدن نباشد اما بهتر است این مورد را نیز چک کنید تا مطمئن شوید. به یاد داشته باشید که رسیدگی به موقع به این موضوع می تواند خرج های بسیار سنگینی را برای خودرو ایجاد کند.
 3. یکی دیگر از نشانه هایی که با دیدن آن باید وضعیت یاتاقان ها را بررسی کنید، خوب گاز نخوردن خودرو است. اگر احساس می کنید که خودروی شما نسبت به شرایط عادی کم جان شده است حتما یاتاقان ها را چک کنید.
 4. اگر موتور خودرو قفل شده است و با استارت زدن روشن نمی شود نیز باید به یاتاقان زدن خودرو شک کنید. در این مواقع موتور خودرو به هیچ عنوان روشن نمی شود.

کاربرد یاتاقان چیست؟

 

 

دلایل یاتاقان زدن خودرو
دلایل یاتاقان زدن خودرو

 

 • یاتاقان یا بلبرینگ وظیفه دارد میزان اصطکاک بین میل لنگ و شاطون را کم کند. به این ترتیب مانع خوردگی آن ها هم می شود.
 • لقی عمودی بین میل لنگ و سیلندر نیز توسط این قطعه تنظیم می شود.
 • یاتاقان میزان اصطکاک بین میل لنگ و سیلندر را نیز کم می کند و مانع خوردگی آن ها می شود.

علت یاتاقان زدن خودرو چیست؟

 1. یکی از دلایل یاتاقان زدن همان طور که در بالا اشاره کردیم افزایش دمای بیش از حد این قطعه است. دلایل زیادی مخصوصا بی آب ماندن موتور می تواند دلیل این افزایش دما باشد.
 2. خراب شدن پمپ روغن باعث می شود که فرایند روغن کاری به شکل صحیح انجام نشود و همین موضوع نیز می تواند یکی از دلایل یاتاقان زدن خودرو به حساب بیاید.
 3. کثیف شدن فیلتر روغن نیز مانع روغن کاری به صورت اصولی و کامل می شود و ممکن است سبب یاتاقان زدن شود.
 4. تعویض به موقع یاتاقان ها سبب می شود که این قطعات با طول عمر بالا دچار فرسودگی شوند. در نتیجه ممکن است نتوانند به خوبی عمل کنند و یا بشکنند.
 5. رانندگی نادرست نیز سبب می شود که موتور تحت فشار قرار بگیرد. زمانی که شما در حین رانندگی طوری پدال گاز را فشار دهید که عقربه دور موتور به محدوده قرمز رنگ برسد یاتاقان ها دچار مشکل می شوند.
 6. استفاده کردن از روغن های بی کیفیت یا عوض نکردن به موقع روغن سبب می شود که روغن حالت لجنی پیدا کند. در این صورت روغن کاری به صورت کامل و درست انجام نمی شود. در نتیجه یاتاقان ها با مشکل روبرو می شوند.
هزینه یاتاقان زدن خودرو
هزینه یاتاقان زدن خودرو

زمان مناسب تعویض یاتاقان ها

 • زمانی که این قطعات دچار خراشیدگی یا سائیدگی شوند نیاز به تعویض دارند.
 • همچنین زمانی که به علت گرمای بیش از حد دفرمه شده و شکل اصلی خود را از دست می دهند.
 • زمانی که یاتاقان ها با مشکل روبرو می شوند بهتر است هرچه سریع تر آن را تعویض یا تعمیر کنید زیرا در غیر این صورت مشکلات جدی و پر هزینه ای را برای خودروی شما ایجاد خواهند کرد.

محصولات یدک مدرن

یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی است. تمامی این قطعات دارای کیفیت بسیار خوب و قیمت مناسب می باشند. در صورتی که به هر نوع لوازم یدکی برای خودروی خود نیاز دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. سفارش شما در اسرع وقت در آدرسی که ثبت کرده اید به شما تحویل داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.