دیسک چرخ لیفان x60

دیسک چرخ لیفان X60 از کجا بخرم؟

دیسک چرخ لیفان X60 یکی از مهم ترین قطعات موجود در سیستم تعلیق این خودرو است. دیسک چرخ یا همان دیسک ترمز قطعه ای دایره ای شکل است و بین چرخ ها و لنت ترمز قرار می گیرد.  جنس دیسک چرخ یا دیسک ترمز اغلب از فلزاتی مانند آلومینیوم، فولاد، چدن یا آهن است.

این قطعه به کمک چند پیچ در جای مخصوص خود محکم شده است. لنت ترمز روی دیسک چرخ اصطکاک ایجاد می کند و کمک می کند تا خودرو از حرکت بایستد یا سرعت حرکت اتومبیل کم شود. در واقع زمانی که راننده پدال ترمز را می فشارد، پدهای لنت ترمز به دیسک چرخ برخورد می کنند و به این ترتیب اصطکاک بین این دو قطعه ایجاد می شود. بنابراین سرعت چرخش دیسک چرخ یا دیسک ترمز کم می شود در نتیجه سرعت حرکت چرخ ها هم کم می شود.

انواع مختلف دیسک چرخ لیفان X60

دیسک چرخ یا دیسک ترمز دارای دو نوع کلی می باشد. البته همین دو نوع نیز به چند مدل تقسیم می شود. معمولا در خودروهای مختلف، خودروسازان با توجه به شرایط و نیاز اتومبیل یکی از این مدل ها را انتخاب کرده و بر خودرو سوار می کنند. دو نوع کلی دیسک چرخ عبارت است از:

  • دیسک چرخ معمولی
  • ترمز دیسکی خنک ‌شونده یا هوا خنک

دیسک چرخ معمولی چیست؟

دیسک چرخ معمولی دارای سطحی صاف و صیقلی می باشد. خودروهایی که از این نوع دیسک چرخ یا دیسک ترمز استفاده می کنند اغلب قابلیت ترمز گیری مناسبی ندارند. زیرا این نوع دیسک ها اغلب از آهن ساخته می شوند و ظرفیت گرمایی بالایی ندارند. دیسک چرخ معمولی برای استفاده در آب و هوای گرم و شهری مناسب نمی باشد. زیرا زمانی که خودرو در سطح شهر در حال حرکت است از ترمز زیاد استفاده می شود.

در این شرایط دیسک چرخ معمولی خیلی زود داغ می شود. بنابراین در این مواقع علائم خراب بودن دیسک چرخ را مشاهده می کنید و کارایی این قطعه به شدت افت می کند.

ترمز دیسکی خنک ‌شونده یا هوا خنک چیست؟

دیسک چرخ لیفان x60
دیسک چرخ لیفان x60

این نوع دیسک چرخ در مقایسه با نوع معمولی این قطعه، ظرفیت گرمایی بیشتری دارد. دیسک چرخ لیفان X60 و اغلب خودروهایی که امروزه در بازار خودروسازی روانه می شوند از این نوع می باشد.

این نوع دیسک چرخ ها با کار کردن زیاد در سطح شهر هم داغ نمی شوند. زیرا طراحی این قطعات به گونه ای است که گرمایی که در حین ترمز گرفتن در اثر اصطکاک در این قطعه ایجاد می شود بعد از انجام ترمز، خارج می شود. کانال های خنک کننده ای در این دیسک چرخ ها وجود دارد زیرا داخل آن ها به شکل یک صفحه توخالی طراحی شده است و این کانال های خنک کننده را در این فضا قرار می دهند.

سطح مقاومت ترمز دیسکی خنک ‌شونده یا هوا خنک بسیار بالاتر از دیسک چرخ معمولی است و همین موضوع مانع شکستگی این قطعه می شود. علائم خرابی دیسک چرخ نیز در این نوع از قطعات بسیار کمتر و به ندرت دیده می شود.

مدل های مختلف دیسک چرخ لیفان X60

دیسک چرخ یا همان دیسک ترمز در مدل های مختلفی تولید می شود که عبارت است از:

  • دیسک های سوراخ دار
  • دیسک های شیار دار
  • دیسک های موج دار
  • دیسک های مختلط

دیسک موج دار چیست؟

قیمت دیسک چرخ لیفان x60
قیمت دیسک چرخ لیفان x60

این نوع از دیسک چرخ ها به صورتی طراحی می شوند که دو طرف سطح آن دارای سوراخ است. و بیرون صفحه دیسک نیز به شکل موجی می باشد. یک صفحه کوچک شیار دار نیز مابین این دیسک ها قرار داده اند. دو طرف دیسک های موج دار فقط در قسمت مرکز آن به یکدیگر متصل شده اند.

قابلیت های این مدل از دیسک چرخ ها بسیار زیاد است. به همین دلیل بیشتر شرکت های خودرو سازی بزرگ از دیسک های موج دار استفاده کرده اند.

دیسک شیار دار چیست؟

این نوع دیسک چرخ ها به جای سوراخ دارای شیار هستند. این شیارها کمک می کنند که طول عمر این قطعه بسیار بیشتر شود. زیرا زمانی که به علت اصطکاک بین لنت ترمز و دیسک چرخ، گرما و گاز ایجاد می شود، شیارها این گرما و گاز را خارج می کنند. به این ترتیب نشانه های خرابی دیسک چرخ در این مدل ها کمتر دیده می شود.

از دیسک های شیار دار بیشتر در ماشین های مسابقه ای استفاده می شود. سطح مقاومت این مدل از دیسک ها بسیار بالا است.

دیسک سوراخ دار چیست؟

این مدل از دیسک چرخ ها دارای سوراخ هایی برای خارج کردن گرما هستند. به این ترتیب این سوراخ ها گرمای حاصل از اصطکاک لنت ترمز و دیسک چرخ را از بین می برند. اما همین سوراخ ها ممکن است مقدار مقاومت دیسک ها را کاهش دهند. با وجود این که این مدل از دیسک ها را با آلیاژهای محکمی می سازند اما در طولانی مدت این سوراخ ها باعث می شوند دیسک چرخ بشکند.

دیسک مختلط چیست؟

این مدل از دیسک چرخ ها به گونه ای طراحی شده اند که روی سطح آن ها هم شیار دیده می شود و هم سوراخ. به همین دلیل به این مدل، مختلط گفته می شود. این شیارها و سوراخ ها به خوبی می توانند گرما و گازهای ایجاد شده بر اثر اصطکاک را خارج کنند.

دیسک چرخ لیفان x60 از کجا بخرم؟
دیسک چرخ لیفان x60 از کجا بخرم؟

دیسک چرخ لیفان X60  از کجا بخرم؟

اگر قصد خرید دیسک چرخ لیفان X60 یا هر نوع لوازم یدکی دیگر دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خودروهای خارجی می باشد. تمامی این محصولات با کیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه می شوند. می توانید لوازم یدکی مورد نظر خود را به صورت آنلاین در سایت یدک مدرن سفارش دهید و در اسرع وقت سفارش خود را تحویل بگیرید.

قیمت دیسک چرخ لیفان X60 

قیمت انواع دیسک چرخ و سایر لوازم یدکی مورد نیاز خودرو را می توانید به راحتی در سایت یدک مدرن مشاهده کنید. می توانید این قیمت ها را با سایر فروشگاه ها مقایسه کنید و با توجه به کیفیت محصول مورد نظر بهترین انتخاب را داشت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.