ایمن کردن ماشین برای سفرهای نوروزی

چطور ماشین خود را قبل از سفر نوروز ایمن کنیم؟

ایمن کردن ماشین برای سفرهای نوروزی کاری است که انجام آن برای هر راننده ای که قصد سفر کردن در ایام نوروز را دارد ضروری می باشد. اقدامات قبل از سفر برای ماشین شامل نکات مهم برای سفر با خودروی شخصی می شود که آشنا بودن با آن ها برای تمامی راننده ها لازم است. در این نوشته می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چطور ماشین خود را قبل از سفر نوروز ایمن کنیم؟

اگر شما هم قصد دارید در تعطیلات عید نوروز با ماشین شخصی خود به مسافرت روید حتما به فکر ایمن کردن ماشین برای سفرهای نوروزی باشید تا در طول سفر آرامش داشته باشید و دچار استرس و ناراحتی نشوید. در غیر این صورت ممکن است خودروی شما در جاده و سفر با مشکلی روبرو شود و مسافرتتان را به کامتان تلخ کند.

چند گام مهم برای ایمن کردن ماشین برای سفرهای نوروزی

برخی از مهم ترین مواردی که قبل از سفر با خودروی شخصی باید مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از:

 • بررسی و در صورت نیاز تعویض روغن موتور
 • بررسی سطح سایر مایعات خودرو
 • بررسی وضعیت لاستیک ها
 • بررسی سیستم تهویه خودرو
 • بررسی فیلتر هوا
 • بررسی چراغ ها و راهنماها
 • بررسی سیستم ترمز
 • و…

اقدامات قبل از سفر برای ماشین

یکی از مهم ترین موارد برای ایمن کردن ماشین برای سفرهای نوروزی بررسی وضعیت روغن موتور است. قبل از اینکه به سفر بروید حتما روغن موتور خودرو را بررسی کنید. اگر زمان زیادی از تعویض آن گذشته است حتما آن را عوض کنید. به طور کلی سطح و کیفیت روغن موتور از مواردی است که همیشه باید مورد بررسی قرار بگیرد. زیرا در صورتی که روغن موتور خودرو را به صورت منظم تعویض نکنید فشار زیادی به موتور وارد می شود که سبب فرسودگی موتور خودرو خواهد شد.

همواره سعی کنید از روغن موتور مناسب استفاده کنید. در دفترچه راهنمای خودرو به روغن موتور مناسب خودروی شما اشاره شده است.

ایمن کردن ماشین قبل از سفر نوروزی
ایمن کردن ماشین قبل از سفر نوروزی

بررسی سطح مایعات خودرو برای ایمن کردن ماشین برای سفرهای نوروزی

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از سفر برای ماشین بررسی سیستم خنک کننده خودرو است. برای این منظور باید مطمئن شوید که رادیاتور یا سیستم خنک کننده هیچ نوع نشتی، سوراخ یا ترک ندارد. هم چنین باید از سالم و محکم بودن همه شلنگ‌ها و اتصالات مطمئن شوید.

یکی از مواردی که در این بررسی به شما کمک می کند این است که مطمئن شوید رادیاتور خنک است. داغ یا گرم بودن رادیاتور نشان دهنده تحت فشار بودن آن است. در این صورت ممکن است مایع خنک کننده بسوزد و رادیاتور نیز آسیب ببیند.

میزان سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید. اگر سطح این مایع از نصف مخزن کمتر شده بود باید آن را پر کنید. توصیه می شود که پنجاه درصد ضدیخ و پنجاه درصد آب را در مخزن بریزید و از ضد یخ به صورت صد درصد خالص استفاده نکنید.

سایر مایعات خودرو که قبل از سفر حتما باید سطح آن ها را هم بررسی کنید عبارتند از:

 • روغن هیدرولیک
 •  روغن ترمز
 • مایع شیشه‌ شوی
 • روغن گیربکس

بررسی لاستیک های خودرو  قبل از سفر

بررسی لاستیک ها قبل از سفر
بررسی لاستیک ها قبل از سفر

سالم بودن وضعیت لاستیک ها برای ایمنی سفر بسیار ضروری است. فشار باد لاستیک ها را مورد بررسی قرار دهید. میزان فشار باد مناسب خودرو در دفترچه آن ذکر شده است. به یاد داشته باشید که فشار باد مناسب که روی تایرها نوشته شده است، به حداکثر فشاری که  لاستیک می تواند تحمل کند اشاره می کند نه فشار باد ایده ‌آل.

در بررسی لاستیک ها به عاج آن ها توجه کنید. برای تشخیص مناسب بودن عمق عاج لاستیک ها یک سکه بین آن ها  قرار دهید. اگر این سکه تا نیمه توسط عاج ها پوشانده شود یعنی عمق عاج ها کاملا مناسب می باشد. فراموش نکنید که قبل از سفر حتما وضعیت لاستیک زاپاس را هم بررسی کنید.

بررسی سیستم تهویه خودرو قبل از سفر

یکی دیگر از مواردی که در ایمن کردن ماشین برای سفرهای نوروزی باید مورد بررسی قرار بگیرد وضعیت سیستم تهویه است. در طول جاده و سفر به سالم بودن سیستم تهویه ماشین نیاز پیدا می کنید. سیستم تهویه خودرو را باید مرتب بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن باشید. مواردی که در این بررسی باید به آن ها توجه کنید عبارتند از:

بررسی وضعیت تسمه تهویه : مطمئن شوید که تسمه تهویه ترک نخورده و شل نشده است. زیرا اگر این مشکلات وجود داشته باشد کمپرسور درست کار نمی کند.

سطح مایع خنک کننده کولر نیز حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد تا اگر لازم باشد سطح آن را افزایش دهید. البته به یاد داشته باشید که به علت سمی بودن مایع خنک کننده کولر حتما یک مکانیک متخصص باید این کار را انجام دهد.

اقدامات قبل از سفر برای ماشین
اقدامات قبل از سفر برای ماشین

بررسی کردن فیلتر هوا قبل از سفر

یکی دیگر از اقدامات قبل از سفر برای ماشین بررسی کردن فیلتر هوای خودرو است. بهتر است قبل از سفر وضعیت فیلتر هوا را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید. فیلتر هوای سالم و مناسب سبب می شود تا هوای تمیز وارد موتور خودرو شود و این موضوع راندمان و کارایی موتور خودرو را افزایش می دهد.

ایمن کردن ماشین برای سفرهای نوروزی با بررسی چراغ ها

ایمن کردن ماشین برای مسافرت نوروزی
ایمن کردن ماشین برای مسافرت نوروزی

قبل از سفر حتما از سالم بودن تمام چراغ های خودرو مطمئن شوید. برای بررسی کردن وضعیت چراغ ها باید تمام آن ها را چک کنید. هر یک از چراغ ها را روشن کنید و از کسی بخواهید که از بیرون ماشین سالم بودن آن ها را به شما اطلاع دهد. فراموش نکنید که حتما برای سفر لامپ های یدکی با خود به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید لامپ های سوخته را تعویض کنید.

بررسی سیستم ترمز قبل از سفر

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از سفر برای ماشین بررسی سیستم ترمز خودرو است. حتما قبل از سفر مطمئن شوید که سیستم ترمز ماشین از هر نظر سالم است. فراموش نکنید که رانندگی کردن با خودرویی که سیستم ترمز درستی ندارد یعنی به پیشواز حادثه رفتن. لنت ترمز و دیسک را بررسی کنید و اگر نیاز به تعمیر یا تعویض دارند اقدامات لازم را انجام دهید. به یاد داشته باشید که تعمیرات سیستم ترمز کمی زمان بر است پس این کار را در لحظات پایانی انجام ندهید.

محصولات یدک مدرن

اگر در طول اقداماتی که به منظور ایمن کردن ماشین برای سفرهای نوروزی انجام می دهید نیاز به لوازم یدکی خودرو پیدا کردید می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی با قمیت مناسب و کیفیت بالا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.