آشنایی با سوزن انژکتور لیفان

آشنایی با سوزن انژکتور لیفان و علائم خرابی آن

سوزن انژکتور یکی از مهم ترین قطعات تشکیل دهنده سیستم انژکتور خودرو می باشد. انژکتور علاوه بر سوزن از درپوش محافظ، اورینگ، سوراخ خروجی، فیلتر ورودی، سولونوئید و بدنه انژکتور تشکیل شده است. انژکتور خودرو یک قطعه الکترونیکی – مکانیکی است و در قسمت ورودی سیلندر خودرو قرار می گیرد. وظیفه این قطعه این است که میزان و شدت پاشش سوخت به درون سیلندر را تنظیم کند. در خودروهای امروزی معمولاً به ازای  هر سیلندر یک انژکتور هم تعبیه شده است. هر یک از این انژکتورها نیز وظیفه دارند سوخت را به سیلندر مربوط خود بپاشانند.

در صورتی که انژکتور عملکرد صحیح و خوبی داشته باشد، عملکرد موتور خودرو نیز بهینه می شود. در صورتی هم که این قطعه دارای ایراد و مشکلی باشد، عملکرد خودرو نیز دچار مشکل خواهد شد. در این نوشته تصمیم داریم با سوزن انژکتور لیفان و علائم خرابی آن آشنا شویم.

وظیفه سوزن انژکتور چیست؟

وظیفه سوزن انژکتور
وظیفه سوزن انژکتور

وظیفه ی سوژن انژکتور پاشش سوخت به صورت کاملا پودری در داخل محفظه احتراق است. ECU خودرو میزان پاشش سوخت را به صورت زمانبندی شده تعیین می کند و این پاشش بر روی سوپاپ هوا در زمان مکش صورت می گیرد.

سیستم انژکتوری، شکل جدیدی از سیستم سوخت رسانی است که  عمل مخلوط شدن سوخت و هوا را انجام می دهد. این عمل در گذشته توسط کاربراتور صورت می گرفت. از آن جایی که سیستم انژکتوری نسبت به سیستم کاربراتوری عمل مخلوط شدن سوخت و هوا را با دقت و راندمان بالاتری انجام می دهد سبب کاهش مصرف سوخت و همچنین کاهش میزان خروج آلاینده ها از اگزوز خودرو می شود.

اهمیت نقش سوزن انژکتور در اینجا به این شکل است که هر چه این سوزن ذرات بنزین را ریزتر پاشش کند احتراق به صورت کامل تری انجام خواهد شد. زیرا ذرات بنزین در این حالت به شکل بهتری با هوا ترکیب خواهند شد.

کارکرد سیستم انژکتور چگونه است؟

انژکتور در ورودی سیلندر خودرو قرار می گیرد و متصل به واحد ECU خودرو است. سوخت بعد از گذشتن از سیستم انژکتور به صورت کاملا پودری به داخل محفظه احتراق خودرو پاشیده می شود. مزیت جایگزین شدن سیستم انژکتور به جای سیستم کاربراتور این است که انژکتور سوخت را به صورت کامل در محفظه پخش کرده و در نتیجه از ناقص سوختن آن جلوگیری می کند.

ECU خودرو با توجه به داده های ورودی از بخش های مختلف خودرو به انژکتور فرمان عملکرد می دهد و همچنین عملکرد انژکتور را کنترل می کند.

کارکرد انژکتور به این شکل است که سوخت با فشار ثابتی از قسمت فوقانی وارد فیلتر ورودی انژکتور می ‌شود. سلونوئید که یکی از قسمت های تشکیل دهنده انژکتور است میدانی را ایجاد می کند که با فعال شدن این میدان، سوزن انژکتور به سمت بالا حرکت داده شده و از طریق سوراخ انتهائی عمل پاشش سوخت انجام می‌شود.

برخی از قطعاتی که می توانند با ارتباطی که از طریق ECU خودرو با انژکتورها دارند، در میزان و زمان پاشش انژکتور تأثیر بگذارند عبارتند از :

  • سنسور دور موتور
  • سنسور فشار منیفولد
  • سنسور دمای آب
  •  سنسور دریچه گاز
  • سنسور اکسیژن
  • و …

افزایش میزان پاشش سوخت توسط انژکتور سبب افزایش مصرف سوخت می شود. در مقابل نیز کاهش میزان پاشش سوخت توسط انژکتور سبب کم آوردن و ریپ زدن خودرو می شود.

دلایل خرابی سوزن انژکتور

علت خرابی سوزن انژکتور
علت خرابی سوزن انژکتور

در صورتی که سوزن انژکتور مشکلی داشته باشد برای مثال تماماً گیر کند یا کم بپاشد، ممکن است خودرو روشن نشود یا اینکه ممکن است قدرت خودرو افت کند. اگر این سوزن کم بپاشاند سبب می شود تا شتاب خودرو کاهش پیدا کند. در صورتی هم که این قطعه دچار عیب و ایرادی شده باشد چراغ چک خودرو روشن خواهد شد.

برخی از مواردی که ممکن است روی به وجود آمدن اشکالانی در سوزن انژکتور تأثیر گذار باشند عبارتند از:

  • میزان کارکرد خودرو
  • کیفیت سوخت
  • نحوه رانندگی
  •  و ….

ذرات موجود در سیستم سوخت رسانی ممکن است سبب گرفتگی سوزن انژکتور شوند که این یکی از شایع ترین مشکلات این قطعه می باشد. هم چنین استفاده کردن از سوخت های بی کیفیت یا وجود رسوبات موجود در باک پاشش سوخت توسط انژکتور را دچار وقفه یا ایراد می کند.

برای رفع این مشکلات اغلب اقدام به شستشوی انژکتور می کنند. در صورتی که مشکل ایجاد شده خیلی شدید نباشد با همین شستشو مشکل رفع خواهد شد. برای شستشوی انژکتور نیز از مایع مخصوص همین کار استفاده می کنند.

علائم خرابی سوزن انژکتور

همان طور که تا اینجا توضیح دادیم سوزن انژکتور یکی از مهم ترین قطعات این سیستم می باشد. اگر این قطعه با مشکلی و ایرادی مواجه شده باشد، فرآیند احتراق در موتور به درستی انجام نمی شود. ایجاد لرزش، ضربه و صدا در خودرو از جمله علائم خرابی این قطعه می باشند.

علاوه بر این ها خراب بودن این سوزن سبب می شود تا خودرو در هنگام فشردن بیشتر پدال گاز، شتاب و عملکرد مناسبی نداشته باشد. از دیگر علائم خرابی سوزن انژکتور خودرو می توانیم به کاهش قدرت موتور یا ریپ زدن آن در هنگام افزایش فشار به پدال گاز اشاره کنیم. در هنگام کار کردن درجای خودرو یا در دور موتورهای پایین نیز وجود اشکال در سیستم انژکتور سبب لرزش و خاموش شدن موتور می شود. همچنین وجود مشکل در این سیستم بر میزان مصرف سوخت و  میزان آلایندگی های خودرو نیز تأثیر گذار خواهد بود.

آشنایی با سوزن انژکتور لیفان
آشنایی با سوزن انژکتور لیفان

معرفی سوزن انژکتور لیفان

فروشگاه یدک مدرن ارائه دهنده لوازم یدکی مورد نیاز انواع خودروهای داخلی و خارجی می باشد. لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود را می توانید با خیالی آسوده از سایت یدک مدرن انتخاب و خریداری کنید. زیرا محصولاتی که در این سایت ارائه شده اند دارای کیفیتی بالا و قیمتی مناسب می باشند.

با توجه به اهمیت سیستم انژکتور و قطعات تشکیل دهنده اش توجه به کیفیت آن اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. زیرا استفاده از قطعات نا مرغوب سبب آسیب دیدن سایر قطعات خودرو خواهد شد. انواع سوزن انژکتور لیفان را نیز می توانید در لیست محصولات سایت یدک مدرن به همراه توضیح مشخصات و قیمت مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.