چطور از باتری ماشین نگه داری کنیم؟

چطور از باتری ماشین نگه داری کنیم؟

چطور از باتری ماشین نگه داری کنیم؟ این سوال افراد زیادی است. در این نوشته تصمیم داریم تا به این سوال پاسخ دهیم . خودرو اجزای متعددی دارد که هر یک از این اجزا وظیفه و کارکرد مشخص خود را دارد. همه این قطعات باید در کنار یکدیگر به وظیفه خود عمل کنند تا خودرو روشن شود و به درستی حرکت کند و در انتها نیز از حرکت بایستد. باتری خودرو نیز یکی از مهم ترین اجزای خودرو به حساب می آید.

جالب است بدانید که باتری از حدود دهه هزار و نهصد و بیست میلادی به خودروها اضافه شده است. همان طور که می دانید جریان برق مورد نیاز خودرو از طریق باتری ماشین تأمین می شود. باتری ماشین قابل شارژ کردن است و استارتر موتور را  در زمانی که کار آن شروع می شود، تغذیه می کند. البته زمانی که عمر مفید باتری به سر می آید باید آن را در اسرع قت تعویض کنید تا مشکلی در کیفیت عملکرد خودرو پیش نیاید.

علاوه بر این، قطعات برقی ماشین مانند چراغ ها، دزدگیر، سیستم صوتی و تصویری، ساعت و … نیز انرژی مورد نیاز خود را از باتری می گیرند. با توجه به این توضیحات به نقش پر رنگ باتری پی می بریم پس بهتر است بدانیم که چطور از باتری ماشین نگه داری کنیم؟

عمر باتری ماشین چقدر است؟

شدت جریانی که به وسیله یک باتری نو ایجاد می شود حدود پانصد تا هفتصد آمپر می باشد. زمانی که این میزان آمپر به استارتر موتور خودرو وارد شود، میل لنگ را چرخانده و موتور خودرو خیلی راحت و سریع روشن می شود. اما زمانی که عمر مفید باتری خودرو به سر بیاید دیگر نمی تواند این میزان آمپر را تولید کند و در نتیجه موتور خودرو سریع و راحت روشن نمی شود.

زمانی که شارژ باتری ماشین تمام می شود، دینام یا همان آلترناتور دوباره باتری را شارژ می کند. به طور کلی گفته می شود که عمر مفید باتری ماشین به طور میانگین بین چهار تا پنج سال است. اما اگر بدانیم که چطور از باتری ماشین نگه داری کنیم؟ می توانیم میزان استهلاک و یا احتمال خوابیدن باتری خودرو را کم کنیم. زیرا طریقه مصرف می تواند عمر باتری خودرو را کم کند یا سبب افزایش این زمان شود.

راه های نگه داری از باتری ماشین
راه های نگه داری از باتری ماشین

روش های افزایش عمر باتری ماشین

تا اینجا به اهمیت باتری ماشین پی بردیم و با نقش آن در خودرو آشنا شدیم. همان طور که اشاره کردیم طریقه مصرف ما می تواند به طور مستقیم روی عمر باتری و کیفیت نگهداری از آن تأثیر بگذارد. برخی از نکاتی که رعایت آن ها می تواند عمر باتری ماشین را افزایش دهد عبارتند از:

  1. چراغ های خودرو: روشن نگه داشتن هر یک از چراغ ها در صورتی که نیازی به روشن بودن آن نباشد، عمر باتری را کاهش می دهد. هم چنین اگر از چراغ هایی استفاده کنید که با میزان توانی که برای خودرو تعریف شده است همخوانی نداشته باشد، به باتری خودرو فشار وارد می کنید.
  2. زمان استارت زدن: زمانی که می خواهید استارت بزنید فشار زیادی به باتری وارد می شود پس بهتر است در زمان استارت زدن، تجهیزات برفی خودرو مانند چراغ ها و …. خاموش باشند تا بار اضافی روی باتری ماشین نباشد.
  3. بررسی سولفاته نشدن باتری: همان طور که بارها شنیده اید تمام اجزای خودرو نیاز به توجه و مراقبت دارند. باتری خودرو نیز از این ماجرا مستثنی نیست. باید هر چند وقت یکبار قطب های باتری را بررسی کنید تا مطمئن شوید سولفاته نشده باشند. این موضوع کمک می کند تا بتوانید عمر مفید باتری ماشین را افزایش دهید.
  4. سفت بودن سر باتری ها: اگر سر باتری ها شل شده باشند فشار بیشتری به باتری ماشین وارد می شود و عملکرد آن نیز با مشکل مواجه می شود. پس باید این موضوع را نیز بررسی کنید که سر باتری ها شل نشده باشند و محکم در جای خود بسته شده باشند.
  5. دمای هوا: توجه داشته باشید که سرما و گرمای بیش از حد سبب کاهش عمر مفید باتری خودرو می شود.

آیا کولر ماشین عمر باتری را کم می کند؟

راه های طول عمر باتری ماشین
راه های طول عمر باتری ماشین

اگر می خواهید بدانید چطور از باتری ماشین نگه داری کنیم؟ باید به تمامی این نکات توجه داشته باشید. کولر خودرو روی عمر باتری تأثیر گذار است. همان طور که گفتیم انرژی مورد نیاز تجهیزات برقی خودرو به وسیله باتری ماشین تأمین می شود و کولر نیز یکی از این تجهیزات است. زمانی که کولر ماشین را روشن می کنیم، باتری مجبور می شود انرژی مورد نیاز چند موتور الکتریکی دیگر را هم تأمین کند. به همین جهت مصرف باتری بیشتر می شود. این موضوع سبب استهلاک بیشتر و کاهش عمر باتری ماشین می شود.

چه کارهایی عمر مفید باتری را کم می کند؟

  • وضعیت دینام و تسمه دینام: همان طور که توضیح دادیم وظیفه شارژ کردن مجدد باتری ماشین بر عهده دینام است. بنابراین اگر دینام یا تسمه دینام مشکلی داشته باشند شارژ مجدد باتری نیز دچار مشکل می شود و همین موضوع عمر باتری خودرو را کاهش می دهد. به همین جهت باید به طور مرتب سالم بودن دینام و تسمه دینام مورد بررسی قرار بگیرد.
  • خاموش و روشن کردن خودرو: خاموش و روشن کردن زیاد خودرو سبب آسیب دیدن باتری می شود. زیرا در زمان استارت زدن فشار زیادی به باتری ماشین وارد شده و همین موضوع سبب استهلاک باتری می شود.
  • کامل نشدن سیکل شارژ: باتری در زمان حرکت خودرو توسط دینام شارژ می شود بنابراین اگر به طور پیوسته از خودرو برای مسافت های کوتاه استفاده کنید سیکل شارژ باتری کامل نمی شود. این موضوع نیز سبب کاهش عمر باتری خواهد شد.

محصولات یدک مدرن

چطور از باتری ماشین نگه داری کنیم؟
عمر باتری ماشین

در این نوشته سعی کردیم به سوال چطور از باتری ماشین نگه داری کنیم؟ پاسخ بدهیم. اما به هر حال باتری خودرو یک وسیله مصرفی است که عمر مشخصی دارد. زمانی که عمر مفید باتری خودرو به پایان برسد عملکر خودرو با مشکل مواجه می شود. بنابراین باید آن را در اسرع وقت تعویض کنید.

در صورتی که به لوازم یدکی خودرو نیاز دارید می توانید با خیالی آسوده از محصولات یدک مدرن استفاده کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی با کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.