تمیز کردن سنسور جریان هوای خودرو

آموزش تمیز کردن سنسور جریان هوای خودرو

تمیز کردن سنسور جریان هوای خودرو موضوع مهمی است که دارندگان خودرو باید با آن آشنایی داشته باشند. زیرا در صورت کثیف بودن این قطعه مشکلاتی برای خودرو پیش خواهد آمد. به همین علت در این نوشته تصمیم داریم به آموزش تمیز کردن سنسور جریان هوای خودرو بپردازیم. به طور کلی تمامی سنسورهای موجود در خودرو باید همیشه تمیز باشند تا عملکرد آن ها مشکلی نداشته باشد.

سنسور جریان هوای خودرو چیست؟

سنسور جریان هوای خودرو، قطعه ای است که وظیفه ی محاسبه کردن نسبت هوای وارد شده به موتور خودرو و انتقال نتیجه این محاسبه به کامپیوتر خودرو را دارد. این قطعه بین فیلتر هوا و دریچه گاز ماشین قرار می گیرد و قطعات تشکیل دهنده آن عبارتند از:

 • سنسور دمای هوای ورودی
 • صفحه متحرک اندازه گیری
 • صفحه جبران‌کننده
 • فنر ارتجاعی
 • محفظه نوسان گیر
 • پتانسیومتر
 • و …

اهمیت تمیز کردن سنسور جریان هوای خودرو

همان طور که توضیح دادیم سنسور جریان هوا یا سنسور اندازه‌گیری جریان هوای خودرو، نسبت هوای وارد شده به موتور را اندازه گیری کرده و  نتیجه آن را به ECU  یا همان کامپیوتر خودرو منتقل می کند. اما در صورتی که این سنسور کثیف شده باشد نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. کثیف بودن سنسور جریان هوا سبب به هم خوردن نسبت ترکیب سوخت و هوا در خودرو خواهد شد.

در صورت بروز مشکل در این قطعه باید مشغول تمیز کردن سنسور جریان هوای خودرو شوید. اگر بعد از تمیز کردن نیز مشکل ادامه داشت باید این قطعه را تعویض نمایید. هنگامی که کد خطای پی 0103 (P0103) را در اسکن خودرو دریافت کنیم، متوجه می شویم که سنسور جریان هوا کثیف شده است و نیاز به تمیز کردن دارد.

ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن سنسور جریان هوای خودرو

برای تمیز کردن سنسور اندازه گیری جریان هوای خودرو به ایزار زیر نیاز داریم:

 • تبدیل آچار 7 میلیمتری
 • پیچ‌گوشتی تی25
 • دسته آچار یا دسته پیچ‌گوشتی یک چهارم اینچی
 • تمیزکننده سنسور جریان هوا
 • سری یا تبدیل 5 لبه (5 پر) تی25 یک چهارم اینچی امنیتی
 • سری 6 لبه (6 پر) تی20 یک چهارم اینچی امنیتی

انواع مختلف سنسورهای موجود در خودرو

تمیز کردن سنسور جریان هوا
تمیز کردن سنسور جریان هوا

در خودروهای امروزی به طور میانگین بیشتر از سی سنسور وجود دارد. این سنسورها از سیستم هاى مختلف خودرو اطلاعات را جمع می کنند و  به ECU یا همان کامیپوتر خودرو منتقل می کنند. همان طور که گفتیم کثیف شدن سنسورها روی عملکرد آن ها تأثیر می گذارد. به همین علت است که وقتی به تعمیرگاه مراجعه می کنید تا علت مشکل به وجود آمده در خودرو را متوجه شوید تعمیر کار مشغول چک کردن سنسورهای مختلف در خودرو می شود. برخی از این سنسورها و نشانه های کثیف بودنشان عبارت است از:

سنسور اکسیژن

برخی از خودروها حتی تا پنج سنسور اکسیژن هم دارند. به هرحال در هر خودروی امروزی حداقل یک سنسور اکسیژن دیده می شود. این سنسور مشخص می کند که چه میزان سوخت سوخته نشده در سیستم اگزوز موجود است. از آن جایی که این سنسور در کنار اگزوز قرار گرفته است بیشتر از سایر سنسورها کثیف می شود. در صورتی که سنسور کثیف باشد عملکرد آن با اخلال مواجه می شود. در این صورت ممکن از اصلا اطلاعاتی به کامپیوتر خودرو منتقل نشود یا اینکه اطلاعات به صورت ناقص و یا اشتباه منتقل شود. این مشکل سبب می شود تا سیستم سوخت رسانى تغییرى در میزان مخلوط هوا و سوخت ایجاد نکند و عملکرد خودرو با مشکل مواجه شود.

سنسور اکسیژن خودرو
سنسور اکسیژن خودرو

سنسور فشار مطلق منیفولد MAP (manifold absolut pressure)

وظیفه این سنسور همان طور که از نامش مشخص است اندازه گیری میزان فشار داخل منیفولد و دماى هواى وارد شده به آن می باشد. کثیف بودن این سنسور نیز عملکرد خودرو را با مشکل مواجه می کند. زیرا  زمانى که این سنسور کثیف است، تغییرات لازم انجام نمى شود و زمان جرقه زنى با مشکل روبرو مى شود. بنابراین هر وقت می خواهید سرعت را افزایش دهید موتور بد کار مى کند و عملکرد خودرو کاهش مى یابد.

سنسور جریان هوا MAF (mass airflow)

همان طور که توضیح دادیم این سنسور وظیفه ی اندازه گیری حجم و چگالى جریان هوایى که وارد موتور مى شود را بر عهده دارد. سنسور جریان هوا نتیجه این اندازه گیری را به کامپیوتر خودرو منتقل می کند و در نتیجه آن، موتور بر اساس این اطلاعات، میزان سوخت وارد شده را هماهنگ مى کند. وقتی این سنسور کثیف باشد اطلاعات را به صورت ناقص یا اشتباه منتقل می کند و در نتیجه میزان سوخت اضافه شده دچار مشکل مى شود در نتیجه موتور بد کار مى کند. هم چنین کثیف بودن سنسور جریان هوا باعث می شود عملکرد خودرو کاهش یافته و  بهره ورى سوخت نیز کم شود. به همین علت گفتیم تمیز کردن سنسور جریان هوای خودرو اهمیت دارد.

سنسور چرخ

سنسور ABS به کنترل خودرو در زمان ترمز گرفتن کمک می کند. زمانی که این سنسور کثیف شده باشد و نیاز به تمیز کردن داشته باشد، چراغ ABS روشن می شود.

 سنسور فشار روغن

وظیفه این سنسور اطلاع دادن زمانی است که میزان روغن موتور کاهش می یابد. زمانی که این سنسور کثیف باشد  کمبود روغن را اعلام نمی کند و در نتیجه بر اثر کمبود روغن موتور خودرو  آسیب می ببیند.

انواع سنسور خودرو
انواع سنسور خودرو

با توجه به توضیحاتی که دادیم باید همواره سنسورهای خودرو را تمیز نگه دارید تا طور عمر خودروی شما افزایش یافته و عملکرد بهتری داشته باشد. زمانی که مشکلی برای خودرو پیش آمد که علت آن را نمی دانستید بهتر است اول تمیز بودن سنسورها را چک کنید و در صورت وجود آلودگی و کثیفی در آن ها به تمیز کردنشان بپردازید.

محصولات یدک مدرن

اگر نیاز به تعویض لوازم یدکی و قطعات خودروی خود دارید می توانید با خیالی آسوده از محصولات یدک مدرن استفاده کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب است. لوازم یدکی مورد نیاز خود را می توانید به راحتی به صورت آنلاین از میان محصولات سایت فروشگاه یدک مدرن انتخاب و خریداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.