همه چیز درباره تیک آف با ماشین

همه چیز درباره تیک آف با ماشین

تیک آف با ماشین به نوعی می تواند نشان دهنده توانایی بالای راننده در رانندگی باشد. اصولا افرادی که طرفدار سرعت بالا در رانندگی و انجام حرکات نمایشی با خودرو هستند به این کار علاقه ی زیادی نشان می دهند. اولین تیک آف های طولانی و قوی توسط خودروهای مسابقات درگ به نمایش گذاشته می شدند. اما خودروهای معمولی آن زمان به علت نداشتن قدرت لازم قادر به اجرای تیک آف نبودند.

 

خودروهای مسابقات درگ برای اینکه لاستیک ها گرم شوند و سریع تر حرکت کنند، با استفاده از ترمز جلو خودرو را متوقف می کردند  و برای چند لحظه کوتاه لاستیک‌های عقب را  به حالت تیک آف حرکت می دادند. اما از حدود شصت سال پیش، خودروهای عادی نیز برای انجام تیک آف قدرت کافی را داشتند. در این نوشته قصد داریم همه چیز درباره تیک آف با ماشین را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

همه چیز درباره تیک آف با ماشین
همه چیز درباره تیک آف با ماشین

چگونگی انجام تیک آف با ماشین

اگر خودروی شما یک خودروی دنده ای است برای انجام تیک آف باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 

 1. کلاج را تا انتها بگیرید.
 2. خودرو را در دنده قرار دهید.
 3. گاز بدهید و به طور ناگهانی کلاج را رها کنید.
 4. حالا پدال گاز را بیشتر فشار دهید.

اگر خودروی شما، یک خودروی اتوماتیک است برای انجام تیک آف باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 

 1. ابتدا خودرو را در حالت N قرار دهید.
 2. گاز دهید.
 3. حالا به صورت ناگهانی خودرو را در حالت D قرار دهید.

 

البته قابل ذکر است که بعضی از خودروهای اتوماتیک زمانی که دور پیشرانه بالا باشد در دنده قرار نمی‌گیرند. یا اینکه در این مواقع دور پیشرانه را کم می کنند.

 

برای تیک آف کشیدن با ماشین های خیلی قوی تنها کافی است که به صورت تخته گاز برانید. اما اگر خودروی شما خیلی ضعیف است برای تیک آف با ماشین باید ابتدا با دنده عقب حرکت کنید. حالا به صورت ناگهانی خودرو را در دنده یک قرار دهید و پدال گاز را تا انتها بفشارید.

 

دلیل شکل گرفتن تیک آف با ماشین

 

تیک آف زمانی اتفاق می افتد که قدرت پیشرانه به شکل لحظه‌ای به چرخ ها منتقل شود. در این صورت به این علت که  گشتاور چرخ از مقدار نیروی قابل انتقال به سطح بیشتر است برای چند ثانیه تیک آف شکل می گیرد. اما زمانی که سرعت حرکت به سرعت چرخ نزدیک می شود چسبندگی نیز زیاد می شود. به این ترتیب آن تیک آف اولیه تبدیل به حرکت خودرو خواهد شد. البته برخی عوامل نیز روی این موضوع تأثیر دارند، مانند وزن روی چرخ، جنس آسفالت، عرض لاستیک ماشین و …

 

چگونگی انجام تیک آف طولانی و پر قدرت

 

 

چطور تیک آف بکشیم
چطور تیک آف بکشیم

همان طور که گفتیم انجام تیک آف با ماشین به صورت طولانی و پر قدرت به نوعی نشان دهنده مهارت زیاد در رانندگی است. زمانی که روی این کار تمرین می کنید به تدریج شناخت بیشتری از خودروی خود به دست می آورید. به تدریج به خوبی متوجه خواهید شد که قبل از رها کردن کلاج چقدر باید گاز بدهید. یا اینکه بهتر است با چه سرعتی کلاج را رها کنید. به این ترتیب تیک آف های شما طولانی تر و پر قدرت تر می شود.

 

علاوه بر این کاهش اصطکاک سطح نیز سبب طولانی تر شدن تیک آف با ماشین می شود. بنابراین بهتر است روی سطوحی که خیس هستند این کار را انجام دهید. سطوح پوشیده شده با موزایییک نیز برای انجام تیک آف مناسب هستند.

 

روشی وجود دارد که در انجام حرکات نمایشی گاهی از آن استفاده می شود ولی بسیار خطرناک است. در این روش برای طولانی تر کردن تیک آف، روی زمین و سطح لاستیک روغن می ریزند. در این روش همزمان با انجام تیک آف دود هم بلند می شود. همان طور که گفتیم این روش بسیار خطرناک است و ممکن است سبب آتش گرفتن لاستیک شود.

 

هم چنین در بعضی ماشین ها که ترمز دستی و انتقال نیرو در دو محور مختلف هستند اگر ترمز دستی را آزاد نکنید می توانید تیک آف های طولانی تری داشته باشید.

 

صدماتی که انجام تیک آف به خودرو می زند

 

تیک آف با ماشین سبب صدمه دیدن خودرو می شود. توجه داشته باشید که در خودروهای معمولی حتی با یک بار انجام دادن تیک آف احتمال ایجاد صدمات در خودرو بسیار زیاد است. برخی از این صدمات عبارتند از:

 

 • خراب شدن کلاج
 • آسیب دیدن پلوس
 • آسیب دیدن شدید جعبه دنده
 • آسیب دیدن دیفرانسیل
 • از بین رفتن لاستیک
 • آسیب دیدن پیشرانه
 • شکستن دسته پیشرانه
 • و …

 

ارتباط تیک آف و حرکت سریع

 

اینکه گمان کنید تیک آف با ماشین در ابتدای مسابقه سبب می شود حرکت خودروی شما سریع تر شود، تصور اشتباهی است. درست است که این حرکت لاستیک های ماشین را گرم می کند اما به هر حال زمانی را هم از شما می گیرد. جالب است بدانید که تمام مهارت راننده در مسابقات حرفه ای به این است که با هرزگردی بسیار کمی شروع به حرکت کند.

 

بلند شدن دود در زمان تیک آف کشیدن

 

 

تیک آف طولانی
تیک آف طولانی

زمانی که تیک آف می کشید،  سطح لاستیک و آسفالت با سرعت بالا روی هم کشیده می شوند. همین امر سبب ایجاد گرمای شدیدی خواهد شد. همین گرمای شدید سبب سوختن و دود کردن لاستیک خودرو می شود. در برخی از حرکات نمایشی که می بینید در هنگام تیک آف با ماشین دود بسیار زیادی بلند می شود به این علت است که مایع مخصوصی را روی لاستیک می ریزند. با بالا رفتن دمای لاستیک آن مایع است که بخار می کند.

 

هم چنین تیک آف های حرفه ای خودروهای قدرتمند دمای سطح آسفالت را نیز به حدی بالا می برند که قیر موجود در آن ذوب شده و دود کند.

 

محصولات یدک مدرن

 

چنان چه قصد تعمیر و تعویض قطعات خودروی خود را دارید می توانید با خیال آسوده، لوازم یدکی مورد نیاز خود را از سایت یدک مدرن تهیه کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خارجی می باشد. انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروی خود را می توانید در بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از سایت فروشگاه یدک مدرن خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.