معایب و مزایای باد نیتروژن لاستیک خودرو

مزایا و معایب باد نیتروژن لاستیک خودرو

مزایا و معایب باد نیتروژن لاستیک خودرو موضوعی است که برای افرادی که می خواهند از باد نیتروژن استفاده کنند اهمیت زیادی دارد. همان طور که می دانید در گذشته از باد نیتروژن برای باد لاستیک هواپیما، لاستیک خودروهای نظامی و ماشین های مسابقه ای استفاده می شده است. اما امروزه خودروهای معمولی نیز به سمت استفاده از این نوع باد برای لاستیک هایشان جذب شده اند. در این نوشته قصد داریم مزایا و معایب باد نیتروژن لاستیک را بررسی کنیم.

بررسی مزایا و معایب باد نیتروژن لاستیک خودرو

امروزه استفاده از باد نیتروژن برای لاستیک ماشین ها به شدت زیاد شده است. دلایل جذب افراد به استفاده از این نوع باد برای لاستیک خودروها نکات و ویژگی های مثبت باد نیتروژن می باشد که بهبود کارایی لاستیک خودرو ها را به همراه داشته است. برای مثال یکی از این ویژگی های مثبت باد نیتروژن، این موضوع است که مقدار کاهش فشار باد نیتروژن تقریبا یک سوم باد معمولی و اکسیژن دار است. علاوه بر ثبات بیشتر باد لاستیک، حذف رطوبت، امنیت بالا و عدم شرکت در احتراق نیز از دیگر ویژگی ها مثبت باد نیتروژن هستند.

مواردی مانند در دسترس نبودن و قیمت بالا نیز می توانند از جمله معایب استفاده از این نوع باد برای لاستیک خودرو به حساب آیند.

معایب و مزایای باد نیتروژن
معایب و مزایای باد نیتروژن

مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو

از جمله مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ثبات بیشتر باد لاستیک
  • کاهش مصرف سوخت
  • امنیت بالا
  • حذف رطوبت
  • عدم شرکت در احتراق
  • افزایش طول عمر لاستیک

ثبات بیشتر باد لاستیک با استفاده از باد نیتروژن لاستیک خودرو

همان طور که گفتیم میزان کاهش فشار باد نیتروژن یک سوم باد معمولی و اکسیژن دار است. دلیل این موضوع نیز اندازه بزرگتر مولکول های تشکیل دهنده باد نیتروژن از اکسیژن است. زیرا در این صورت فرار مولکولی کمتری اتفاق می افتد. هم چنین زمانی که تغییرات آب و هوایی رخ می دهد لاستیکی که از باد نیتروژن پر شده است ثبات باد بیشتری نسبت به لاستیکی که از باد معمولی پر شده است، دارد.

کاهش مصرف سوخت از مزایای باد نیتروژن

باد نیتروژن لاستیک خودرو با ثبات بادی که برای لاستیک ایجاد می کند، سبب کاهش مصرف سوخت خودرو نیز خواهد شد. تحقیقات در این باره نشان می دهد که استفاده از باد نیتروژن برای لاستیک خودرو می تواند حدود ۳ درصد از مصرف سوخت را کاهش دهد.

امنیت بالا یکی از مزایای استفاده از باد نیتروژن

 باد نیتروژن از باد معمولی حدود چهار درصد، سبک تر است. سرعت از دست دادن گرما در باد نیتروژن به علت بزرگتر بودن اندازه مولکولی اش بیشتر است. همین امر سبب کاهش احتمال ترکیدن لاستیک و بالا رفتن امنیت می شود. دلیل استفاده از این نوع باد در لاستیک های خودروهای مسابقه ای نیز همین موضوع می باشد.

حذف رطوبت با استفاده از باد نیتروژن

یکی دیگر از مزایای استفاده از باد نیتروژن برای لاستیک خودرو، حذف رطوبت است. باد معمولی لاستیک خودرو دارای درصدی از رطوبت است. این رطوبت موجود در باد لاستیک سبب کاهش عمر سیم لاستیک می شود. هم چنین وجود رطوبت خورندگی لاستیک خودرو را نیز افزایش می دهد. از آن جایی که در باد نیتروژن لاستیک خودرو هیچ گونه رطوبتی وجود ندارد، استفاده از آن سبب افزایش طول عمر لاستیک ها خواهد شد. علاوه بر این، حذف رطوبت به افزایش عمر رینگ تایرها نیز کمک می کند.

عدم شرکت در احتراق از جمله مزایای استفاده از باد نیتروژن لاستیک خودرو

مزایای باد نیتروژن لاستیک خودرو
مزایای باد نیتروژن لاستیک

همان طور که می دانید یکی از موارد لازم در هنگام احتراق، وجود اکسیژن است. اما گاز نیتروژن در احتراق شرکت نمی کند و عامل کمکی ایجاد آتش به حساب نمی آید. علت استفاده از باد نیتروژن برای لاستیک های خودروهای نظامی نیز همین موضوع بوده است.

افزایش طول عمر لاستیک

گاز نیتروژن با ویژگی های مثبتی که دارد سبب افزایش طول عمر لاستیک خودرو می شود. تحقیقاتی که در این مورد انجام شده اند نشان می دهند که، استفاده از باد نیتروژن، عمر لاستیک را تا  چهل درصد افزایش می دهد. علاوه بر طول عمر لاستیک ها، کاهش استهلاک کمک ها و سالم ماندن جلو بندی نیز از مزایای استفاده از باد نیتروژن است.

معایب استفاده از باد نیتروژن 

باد نیتروژن نیز مانند تمام موار دیگر دارای نکات مثبت و منفی است. در کنار تمام این مزایایی که برای استفاده از باد نیتروژن بیان کردیم، می توانیم معایبی را هم بررسی کنیم. برخی از این معایب عبارتند از:

  • هزینه بالا
  • در دسترس نبودن

هزینه باد نیتروژن لاستیک خودرو

یکی از مواردی که به عنوان معایب استفاده از باد نیتروژن بیان می شود، بالا بودن هزینه آن است. باد نیتروژن در مقایسه با باد معمولی قیمت بالاتری دارد. اما باید به این مورد نیز توجه داشت که استفاده از باد نیتروژن هم مصرف سوخت را کاهش می دهد. و هم طور عمر تایر و رینگ را افزایش می دهد. این موضوع می تواند تا حدی هزینه بالای استفاده از باد نیتروژن را توجیه کند.

در دسترس نبودن باد نیتروژن

یکی از اصلی ترین معایب استفاده از باد نیتروژن لاستیک، در دسترس نبودن آن است. این نوع باد را نمی توان به راحتی در همه جا پیدا کرد. اما باد معمولی همیشه در دسترس است و هر زمان که بخواهید می توانید برای تنظیم باد لاستیک خودرو به هر تعمیرگاهی بروید.

معایب باد نیتروژن لاستیک خودرو
معایب باد نیتروژن

بهترین باد برای لاستیک

در این نوشته معایب و مزایای استفاده از باد نیتروژن لاستیک خودرو را بیان و بررسی کردیم. به هر حال چه باد نیتروژن و چه باد معمولی هر یک دارای نکات مثبت و منفی مربوط به خود هستند. اینکه شما از باد نیتروژن برای لاستیک خودروی خود استفاده می کنید به هیچ وجه دلیل نمی شود که سرویس و نگه داری لاستیک را نادیده بگیرید.

محصولات یدک مدرن

اگر قصد تعمیر و تعویض لوازم یدکی خودروی خود را دارید می توانید با خیالی آسوده از محصولات یدک مدرن خریداری کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی است. این محصولات در کیفیتی بالا و قیمتی مناسب عرضه می شوند. تمامی این محصولات را می توانید به راحتی از سایت فروشگاه یدک مدرن به صورت آنلاین خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.