کنیستر خودرو

کنیستر خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

کنیستر خودرو یکی از قطعات  مهم در خودرو است. این قطعه از سال هزار و نهصد و هفتاد به منظور جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست به خودروها اضافه شد. البته در آن زمان کنیسترهای ذغالی وجود داشتند. این قطعه شبیه جعبه یا سبدی است که در آن نوعی ذغال ( ذغال فعال)  وجود دارد. محل نصب کنیستر در خودرو در خروجی باک تا موتور خودرو می باشد. در خودروهای مختلف ممکن است شکل مدار کنیستر متفاوت باشد اما وظیفه کنیستر در تمام خودرو ها یکسان است.

کنیستر خودرو چیست؟

کنیستر خودرو قطعه ای است که بخارات ناشی از بنزین را جذب می کند. این قطعه روی خروجی باک ماشین قرار می گیرد. بخارات ناشی از بنزین به این علت ایجاد می شوند که بنزین گرمای محیط را به خود جذب می کند. اگر این گرما خیلی زیاد باشد بنزین آتش می گیرد و در شرایط عادی این گرما به حدی نیست که سبب مشتعل شدن بنزین شود. در نتیجه ی جذب این گرما، بنزین تبدیل به بخار می شود. ورود این بخارها به بیرون خودرو سبب آلوده شدن محیط زیست می شود. از طرفی هم ماندن و جمع شدن بخارهای بنزین در داخل باک خودرو مشکل آفرین است و ممکن است سبب ایجاد انفجار شود. برای حل این مشکل از کنیستر خودرو استفاده می شود. در واقع می توان این طور گفت که کنیستر مانند یک راه تنفس باعث خروج بخارات ناشی از بنزین از باک می شود.

مزیت های وجود کنیستر خودرو چیست؟

با توجه به تعریفی که از کنیستر کردیم می توانیم مزایای زیر را برای استفاده از این قطعه بیان کنیم:

  • کاهش آسیب دیدن و آلوده شدن محیط زیست
  • بهینه شدن مصرف سوخت
  • بالا بردن ایمنی خودرو
کنیستر خودرو چیست؟
کنیستر خودرو چیست؟

وظیفه کنیستر چیست؟

کنیستر  قطعه ای به شکل یک جعبه است که درون آن با نوعی ذغال به نام ذغال فعال پر شده است. در واقع این قطعه هیچ مکانیزم الکتریکی ندارد. همین ذغال فعال است که بخارات ناشی از بنزین را پس از خارج شدن از باک، درون خود ذخیره می کند. کنیستر یک شلنگ ورودی دارد و یک شلنگ خروجی. شلنگ ورودی از باک وارد کنیستر می شود. شلنگ خروجی نیز از کنیستر به سمت موتور خودرو خارج می شود.

زمانی که خودرو شما روشن و در حال حرکت است بخارات ناشی از بنزین که در کنیستر جمع شده اند از منیفولد ورودي به محفظه احتراق می روند. همین فرایند سبب می شود تا مصرف سوخت خودرو کاهش یابد.

اگر بخواهیم این فرایند را به طور جزئی تری توضیح دهیم به این شکل است که، چند ساعت پس از خاموش ماندن خودرو، کربن فعال موجود در کینستر کاملا مرطوب می شود. در مسیر اتصال کنیستر به منیفولد هوا یک شیر برقی وجود دارد که با روشن شدن موتور خودرو فعال می شود. همزمان با فعال شدن این شیر برق، در داخل کنیستر  جریان هواي محسوسی ایجاد می شود. این جریان هوا از لایه های ذغال فعال عبور می کند و باعث می شود تا بخارات بنزین جذب شده در کنیستر خودرو تبخیر شود و به منیفولد هوا وارد شود. پس از آن نیز از آن ها در سیستم احتراق خودرو استفاده می شود. زمانی که بخارات بنزین جذب شده در کنیستر، تبخیر می شوند، ذغال فعال موجود در این قطعه دوباره خشک می شود و برای جذب مجدد بخارات ناشی از بنزین آماده می شود.

وظیفه کنیستر خودرو چیست؟
وظیفه کنیستر چیست؟

نشانه های خرابی کنیستر چیست؟

بهتر است هر چند وقت یک بار کنیستر را بررسی کنید تا از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید. برای کنترل سالم بودن کنیستر باید شلنگ ورودی که از باک خودرو به کنیستر متصل می شود جدا کنید. موتور خودرو را روشن کنید و میزان مکش هوا از سر شلنگ را بررسی کنید. اگر مکش هوا خوب و کافی است می توانید مطمئن شوید که کنیستر درست کار می کند. در صورتی که کنیستر دچار اشکال و ایرادی شود با توجه به نشانه های آن می توانید خیلی سریع متوجه وجود این اشکال شوید و در اسرع وقت اقدام به تعمیر و یا تعویض این قطعه کنید. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

  1. باید بدانید که یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک می تواند خراب بودن کنیستر باشد. زمانی که با دیاگ علت روشن شدن چراغ چک را بررسی می کنید، ممکن است کد خطای مربوط به شیر برقی کنیستر را نشان دهد.
  2. همجنین در صورتی که کنیستر خودرو دچار مشکل و خرابی شده باشد شما می توانید بوی بنزین را به وضوح حس کنید. البته توجه داشته باشید که اگر فقط گاهی بوی بنزین را حس می کنید احتمال خراب بون کنیستر خودرو مطرح است. در غیر این صورت و اگر به صورت مداوم بوی بنزین را حس می کنید. ممکن است مشکلی در مخزن بنزین، درب باک یا شلنگ‌های متصل به باک بنزین وجود داشته باشد.
  3. علاوه بر این ها اگر زمانی که در باک خودرو را باز کردید متوجه شدید که بخارات بنزین با فشار خارج می شوند، بدانید که این موضوع هم یکی از نشانه های خراب بودن کنیستر می باشد.
  4. ممکن است شلنگ های کنیستر پاره شوند. و یا مخزن کنیستر دچار شکستگی شود. در این صورت صدای تق تق شنیده می شود.
شیر برقی کنیستر
کنیستر

چه زمانی باید کنیستر خودرو را تعویض کنیم؟

ذغال فعال کنیستر تا زمان مشخصی قابلیت جذب بخارات ناشی از بنزین را دارد. پس از طی این زمان محدود باید این قطعه را تعویض کنید. در صورتی که این تعویض را در زمان مشخص انجام ندهید عملکرد کنیستر با مشکل مواجه می شود. به طور میانگین گفته می شود که زمان تعویض کنیستر بعد از هر سی هزار کیلومتر رانندگی کردن است. به یاد داشته باشید که تعویض به موقع این قطعه علاوه بر این که به حفظ محیط زیست کمک بزرگی می کند، مصرف سوخت خودروی شما را نیز بهینه خواهد کرد.

قیمت کنیستر

در صورتی که قصد تعویض این قطعه را دارید می توانید قیمت کنیستر را در سایت یدک مدرن جستجو کنید و با خیالی آسوده از محصولات یدک مدرن خریداری کنید. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.