لرزش خودرو هنگام شتاب گیری

علت لرزش خودرو هنگام شتاب گیری چیست؟

لرزش خودرو هنگام شتاب گیری به دلایل گوناگونی رخ می دهد. بهتر است زمانی که با این موضوع مواجه می شوید، مشکل را ریشه یابی و رفع کنید. خودرو ممکن است در زمان های مختلفی مانند حرکت، ترمز گرفتن، شتاب گرفتن، تغییر دنده و …. دچار لرزش شود که هر کدام از این شرایط، دلایل خاص خود را دارند. در این نوشته به بررسی علت های مربوط به لرزش خودرو هنگام شتاب گیری می پردازیم.

دلایل لرزش خودرو هنگام شتاب گیری

همان طور که گفته شد لرزش خودرو ممکن است به دلایل گوناگونی رخ دهد. در واقع این لرزیدن ها نشان دهنده وجود داشتن مشکلی است که باید رفع شود. برخی از علت های لرزیدن خودرو در زمان شتاب گرفتن و افزایش سرعت عبارتند از:

  • خراب یا کثیف بودن انژکتورها
  • آسیب دیدن مفاصل CV داخلی
  • پاره شدن یا جدا شدن شلنگ خلأ
  • شکستن مونتاژ موتور
  • گیره کردن ترمز
  • نامتعادل بودن لاستیک ها
  • خمیدگی میله چرخ فرمان
  • شل بودن تسمه
  • خمیدگی میل لنگ

 

بررسی علت لرزش خودرو هنگام شتاب گیری

علت لرزش خودرو هنگام شتاب گیری
علت لرزش خودرو هنگام شتاب گیری

در این قسمت به بیان و بررسی هر یک از موارد بالا می پردازیم تا کاملا متوجه نشانه های هر مورد شوید. زمانی که با این نشانه ها مواجه شدید باید در اسرع وقت به رفع مشکل بپردازید تا مشکلات سنگین تری را ایجاد نکند.

خراب یا کثیف بودن انژکتورها

یکی از دلایل لرزش خودرو هنگام شتاب گیری خراب یا کثیف بودن انژکتورها است. در واقع خراب یا کثیف بودن انژکتورها سبب خراب شدن موتور اتومبیل می شود. اگر خودروی شما نیاز به تعویض انژکتورها دارد بهتر است همه آن ها را به طور همزمان عوض کنید.

آسیب دیدن مفاصل CV داخلی

در انتهای هر محور مفاصل CV قرار گرفته اند که دارای اتصالات داخلی و خارجی می باشند. یکی دیگر از علت هایی که سبب ایجاد لرزش خودرو در هنگام شتاب گرفتن می شود، آسیب دیدگی مفصل CV داخلی می باشد. یکی از دلایل اصلی ایجاد آسیب دیدگی در اتصالات CV گسستگی در مفاصل مشترک است. به وجود آمدن گسستگی در مفاصل مشترک سبب می شود تا درون مفاصل، گرد و خاک یا آب برود. همین مسأله نیز سبب آلوده شدن روغن محافظ درزهای داخلی می شود. در این صورت مجبور می شوید CV را به طور کامل عوض کنید چرا که کار کردن خودرو بدون روغن کاری مناسب سبب می شود تا فلزات روی یکدیگر ساییده شوند و از عمر آن ها کاسته شود.

پاره شدن یا جدا شدن شلنگ خلأ

اگر شلنگ خلأ شل شده باشد یا اینکه سوراخی در آن ایجاد شده باشد نیز می تواند سبب لرزش خودرو هنگام شتاب گیری شود. در واقع با جدا شدن یا پاره شدن شلنگ خلأ، حسگرهای مختلف به علت فقدان فشار هوا دچار خطا می شوند. برای بررسی سالم بودن شلنگ خلأ باید تمامی شلنگ ها را چک کنید و مطمئن شوید که به محل مورد نظر متصل اند و یا اینکه اطمینان پیدا کنید که سوراخی در آن ها وجود نداشته باشد. بهتر است از شلنگ های سیلیکونی قوی استفاده کنید تا این مشکلات ایجاد نشوند. البته قابل ذکر است که بیشتر در ماشین های توربو، با مشکل قطع و جدا شدن شلنگ های خلأ روبرو می شویم.

لرزیدن ماشین
لرزیدن ماشین

شکستن مونتاژ موتور

خراب بودن و بد کار کردن موتور خودرو نیز یکی دیگر از عواملی است که سبب لرزیدن خودرو در هنگام شتاب گرفتن می شود. در واقع مواد لاستیکی سختی که در ساختن موتور خودرو از آن ها استفاده شده است، سبب جذب ارتعاشات می شوند. زمانی که مونتاژ موتور با مشکل مواجه شود مثلا بشکند یا آسیب ببیند، ارتعاش و لرزش بسیار زیادی را در خودرو حس خواهید کرد. هم چنین در این صورت ممکن است سایر قطعات موتور هم از آن خارج شوند. بد کار کردن موتور سبب می شود تا موتور به سختی کار کند و همین امر لرزش های خودرو را ایجاد می کند. در ضمن خراب بودن و بد کار کردن موتور سبب می شود تا سایر قسمت های خودرو متحمل بار زیادی شوند و همین امر ممکن است سبب خراب شدن آن ها شود.

گیر کردن ترمز، یکی از دلایل لرزش خودرو هنگام شتاب گیری

در صورتی که گیره ترمز روی چرخی خراب باشد نیز خودرو در زمان شتاب گرفتن می لرزد. در این صورت زمانی که توقف می کنید بوی سوختگی به مشامتان می رسد. از طریق همین بو می توانید متوجه شوید که کدام چرخ خودروی شما دچار اشکال است. برای رفع مشکلات موجود در سیستم ترمز باید تمامی قطعات آن را بررسی کنید. هر قطعه ای  که نیاز دارد کاملا تمیز کنید و قطعات معیوب و شکسته را نیز تعویض کنید.

نامتعادل بودن لاستیک ها

در صورتی که لاستیک ها نامتعادل باشند نیز خودرو دچار ارتعاشاتی خواهد شد. برای رفع این مشکل باید به تعمیرگاه بروید و لاستیک نامتعادل را بالانس کنید. در صورتی که ارتعاش خودرو به دلیل نامتعادل بودن لاستیک باشد، این ارتعاشات در سرعت های بالا بسیار بیشتر خواهد شد.

خمیدگی میله چرخ فرمان

یکی دیگر از مواردی که می تواند دلیل ارتعاشات خودرو در زمان شتاب گرفتن باشد، خمیدگی میله چرخ فرمان است. میله چرخ فرمان اصولا به دلیل حوادثی مانند برخورد کردن با جدول کنار خیابان یا سنگ های بزرگ و … ایجاد می شود. در صورتی که این مشکل وجود داشته باشد باید خیلی سریع میله خمیده چرخ فرمان را تعویض کنید زیرا ممکن است سبب وارد شدن آسیب های جدی به خودرو شود.

شل بودن تسمه

در صورتی که تسمه شل باشد یا اینکه به شکل درستی روی محور چرخانده نشود ارتعاشاتی در خودرو حس می شود. به یاد داشته باشید که این مشکل می تواند حتی سبب جدا شدن چرخ ها در حین حرکت شود. به همین دلیل باید تسمه ها را بررسی کنید تا شل نباشند. برای بررسی می توانید از آچار گشتاور استفاده کنید تا مطمئن شوید که هیچ مهره ای شل نیست. البته با آچار مهره ای معمولی نیز می توانید این بررسی را انجام دهید.

خمیدگی میل لنگ

در صورتی که میل لنگ آسیب دیده باشد یا خمیده شده باشد سبب لرزش خودرو هنگام شتاب گیری می شود. معمولا میل لنگ به خاطر بروز تصادف رانندگی خمیده می شود که در این صورت باید تعویض شود.

محصولات یدک مدرن

علت لرزیدن خودرو در سرعت بالا
علت لرزیدن خودرو در سرعت بالا

در صورتی که خودروی شما هر یک از مشکلات بالا را داشته باشد برای تعویض قطعات مورد نظر می توانید با خیالی آسوده از محصولات یدک مدرن خریداری کنید. یدک مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی مورد نیاز برای خودروهای داخلی و خارجی می باشد که با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروش می رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.