بهترین شمع خودرو در بازار

معرفی بهترین شمع خودرو در بازار

بهترین شمع خودرو دارای ویژگی های خاصی است که در این نوشته بررسی می شوند. برای خرید شمع لازم است که با انواع شمع در بازار و کارایی آن ها آشنا شوید. شمع یکی از قطعات مهم موجود در خودرو است که میزان مصرف سوخت، سلامت موتور اتومبیل و …. را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد. نیاز است که در سرویس های دوره ای خودرو، سلامت شمع نیز بررسی شود.

شمع خودرو چیست؟ 

همان طور که گفته شد شمع خودرو یکی از اجزای مهم در خودرو به حساب می آید. به همین علت نیاز است که کیفیت اجزای مختلف این قطعه بالا باشد. شمع برای ایجاد جرقه نیاز به انرژی الکتریکی دارد. این انرژی الکتریکی از طریق وایر دلکو به فیش وایر و بعد از آن از مسیر عایق سرامیکی به الکترود داخل شمع می رسد. به طور کلی می توان اینطور گفت که وظیفه اصلی شمع خودرو ایجاد جرقه برای مشتعل کردن مخلوط هوا و بنزین داخل سیلندر است. جرقه در کسری از ثانیه به وسیله ولتاژ بالا  و در فشار و حرارت بالای اتاق احتراق به وجود می آید.

شمع خودرو چیست
شمع خودرو چیست

فیش وایر که در ابتدای ساختمان شمع قرار گرفته است به طور مستقیم برق را از وایر دلکو می گیرد. عایق سرامیکی بدنه که بعد از فیش وایر قرار گرفته است به شکل یک کانال می باشد که جریان برق را هدایت می کند. الکترود مرکزی نیز داخل همین عایق سرامیکی قرار گرفته است. جریان برق از طریق الکترود مرکزی از فیش اتصال وایر به الکترود منتقل می شود. در قسمت تحتانی شمع، الکترود قرار گرفته است که وظیفه ایجاد جرقه در اتاق احتراق را بر عهده دارد. معمولا نیز از آلیاژ نیکل برای ساختن الکترود شمع خودرو استفاده می شود.

معرفی انواع شمع خودرو

انواع مختلفی از شمع خودرو در بازار به فروش می رسد که دارای ساختار و کیفیت متنوع ای هستند. تنوع شمع ها با توجه به شکل و جنس الکترود  آن ها تعیین می شود. حالت کلی تقسیم بندی شمع دو نوع گرم و سرد می باشد.

شمع سرد: این نوع از شمع های خودرو دارای پایه کوتاهی هستند. همین کوتاه بودن پایه شمع سبب می شود که گرما در شمع حفظ نشود و  بعد از هر جرقه از دست برود. استفاده از شمع های سرد از ایجاد احتراق زودرس در موتور جلوگیری می ‌کنند. احتراق زودرس زمانی رخ می دهد که شمع دمای بالایی داشته باشد و  در مجاورت با گرمای موجود در پیستون، زودتر از حد مجاز جرقه بزند. از جمله ایرادهای احتراق زودرس، پایین آمدن کیفیت احتراق، آسیب رسیدن به قطعات و هم چنین لرزش در موتور می باشد.

اجزای شمع خودرو
اجزای شمع خودرو

شمع گرم:  این نوع شمع ها در خودروهای سرد کارکرد استفاده می شوند. یعنی خودروهایی که موتور آن ها با دور کمتر و در دمای پایین تری کار می کنند. شمع های گرم در زمان بیشتری گرمای حاصل از احتراق را در خود نگه می دارند زیرا پایه آن ها بلندتر است. حفظ طولانی مدت گرمای حاصل از احتراق سبب سوختن رسوبات روغن و کربن روی شمع می‌ شود. الکترود این نوع شمع ها در داخل محفظه احتراق قرار دارد. حرارت بالای این شمع ها سبب می شود که برای ایجاد جرقه بعدی همواره آماده باشند.

انواع مختلف شمع خودرو در بازار

همان طور که توضیح دادیم کیفیت شمع اهمیت بسیار زیادی در عملکرد موتور خودرو دارد. بنابراین قبل از خرید و تعویض این قطعه باید اطلاعات و آگاهی کافی در این زمینه را داشته باشید. برخی از انواع مختلف شمع خودرو در بازار عبارتند از:

شمع های معمولی: کیفیت احتراق در شمع های معمولی پایین است. علت این امر سر گرد و تخت الکترود مثبت آن‌ها است که دقت جرقه‌زنی را پایین می آورد. قابل ذکر است که پایین بودن کیفیت احتراق سبب خام‌سوزی و بالا رفتن مصرف سوخت نیز می شود. از جمله معایب شمع های معمولی طول عمر پایین آن ها نسبت به شمع های سوزنی و پایین بودن مقاومت حرارتی است. جنس الکترو مثبت شمع های معمولی از فلز نیکل می باشد.

شمع های سوزنی: با استفاده از شمع های سوزنی، احتراق داخل سیلندر به طور کامل انجام می شود. از جمله مزایای استفاده از شمع های سوزنی، جرقه‌ زنی دقیق و قوی، ایجاد شعله بزرگتر، کاهش مصرف سوخت، افزایش شتاب، کاهش صدا و لرزش، عملکرد بهتر موتور و پایین آمدن استهلاک قطعات موتور می باشد.

انواع شمع های سوزنی

شمع های سوزنی نیز خودشان با توجه به نوع متریال الکترود به دو دسته کلی تقسیم می شوند. این دو دسته عبارتند از:

شمع های پلاتینیوم: برای ساخت الکترود مثبت این نوع شمع ها از پلاتینیوم استفاده شده است. از جمله مزایای استفاده از این نوع شمع ها می توان به مقاومت حرارتی بالا، ایجاد احتراق کامل در دورهای بالای موتور، طول عمر مفید بالا و … اشاره کرد. در ضمن استفاده از آلیاژ پلاتینیوم سبب می شود تا افت ولتاژ  در دما و دور موتور بالا اتفاق نیفتد و کیفیت جرقه کاهش پیدا نکند.

 شمع‌های ایریدیوم: بهترین شمع خودرو در بازار همین شمع های ایریدیوم می باشند. برای ساخت الکترود مثبت این شمع ها از آلیاژ ایریدیوم و برای ساخت الکترود منفی آن ها از آلیاژ پلاتین استفاده شده است. از جمله مزایای استفاده از شمع های سوزنی ایریدیوم  می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ایجاد بهترین و دقیق ‌ترین جرقه‌ زنی به علت استفاده از آلیاژ ایریدیوم و آلیاژ پلاتین در کنار هم.
  • داشتن بالاترین مقاومت حرارتی در بین انواع شمع خودرو.
  • ایجاد کامل‌ترین احتراق.
  • داشتن طول عمر بیشتر نسبت به سایر انواع شمع‌ ها.
قیمت شمع خودرو
قیمت شمع خودرو

قیمت شمع خودرو

اگر قصد تعویض شمع اتومبیل و خرید شمع جدید دارید، می توانید با خیالی آسوده از محصولات فروشگاه یدک مدرن انتخاب و خریداری کنید. برای اطلاع از قیمت شمع خودرو نیز می توانید سایت محصولات یدک مدرن را جستجو کنید. یدک مدرن عرضه کننده انواع لوازم یدکی با کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد. لوازم یدکی مورد نیاز انواع ماشن های داخلی و خارجی با کیفیتی بالا توسط یدک مدرن به فروش می رسد. قیمت انواع شمع خودرو را نیز می توانید در کنار سایر محصولات یدکی، در این سایت مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.