تعویض تسمه تایم

از کجا بفهمیم تسمه تایم باید عوض شود؟

تسمه تایم یکی از مهم ترین قطعات خودرو به حساب می آید. این قطعه مهم به شکل لاستیکی با دندانه هایی روی آن است. محل قرار دادن آن هم روی میل لنگ و میل سوپاپ است. در خودروهای مختلف، اندازه های این قطعه و دندانه های آن متفاوت می باشد. در این نوشته می خواهیم در مورد زمان تعویض تسمه تایم صحبت کنیم.

تسمه تایم چیست؟ 

تسمه تایم از جمله قطعاتی در خودرو است که بدون آن خودرو قادر به حرکت و روشن شدن نیست. این قطعه مهم روی پولی های میل سوپاپ و میل لنگ قرار می گیرد و سبب اتصال این دو قسمت موتور خودرو می شود. در واقع این قطعه به نوعی وظیفه دارد تا عملکرد میل سوپاپ را زمان بندی کند. همان طور که می دانید تعداد دفعاتی که میل سوپاپ می چرخد از میل لنگ نیم دو کمتر است.

تسمه تایم چیست
تسمه تایم چیست

مشکلات ناشی از پاره شدن تسمه تایم چیست؟

زمان تعویض تسمه تایم اهمیت زیادی دارد. چنان چه این قطع را در زمان مناسبش تعویض نکنید پاره می شود و خسارت های سنگینی را به شما تحمیل خواهد کرد. همان طور که توضیح دادیم این قطعه مهم زمان بندی عملکرد میل سوپاپ ها را بر عهده دارد. در صورت پاره شدن آن این زمان بندی کاملا به هم می ریزد.  در این صورت پیستون‌ها و سوپاپ‌ها که در داخل سیلندر قرار دارند و بر اساس چرخش میل‌لنگ و تنظیم زمان‌بندی میل‌سوپاپ برخوردی با یکدیگر ندارند، به هم برخورد می کنند. این موضوع سبب آسیب جدی سوپاپ ها خواهد شد. به این ترتیب سوپاپ ها هم خراب می شوند و عملکرد خودرو با مشکل مواجه می شود.

در صورتی که در زمان پاره شدن این قطعه دور موتور بالا باشد، سیلندر نیز دچار مشکل خواهد شد. در این صورت ناچارید سیلندرها را هم تعویض کنید.

مشکلات ناشی از پاره شدن تسمه تایم در مدل های ریو نسبت به سایر خودروها بیشتر است. خودرو‌های ساخت شرکت پژو نیز این مشکلات را بیشتر به همراه دارند. پراید‌های یورو ۴ نیز مانند خودروهای پژو بوده و با پاره شدن این قطعه، سوپاپ‌ها آسیب می‌بیند و باید موتور تعمیر شود. اما جالب است بدانید که  در پراید‌های مدل ‌پایین  به این دلیل که شاتون‌ها کوتاه هستند و به سوپاپ ها نمی رسند، با پاره شدن تسمه تایم مشکل جدی رخ نمی دهد و تنها خودرو خاموش خواهد شد.

پاره شدن تسمه تایم
پاره شدن تسمه تایم

زنجیر تایم چیست؟

در بعضی از اتومبیل ها به جای تسمه تایم برای تنظیم زمان‌بندی عملکرد میل‌سوپاپ‌ها از زنجیر تایم استفاده می شود. برای مثال خودروهایی مانند پیکان وانت و پیکان از زنجیر تایم استفاده می کنند. زنجیر تایم آهنی است و به همین دلیل طول عمر بیشتری دارد. در واقع گفته می شود که طول عمر زنجیر تایم برابر با عمر پیشرانه موتور است.

از آن جایی که زنجیر تایم آهنی است، سر و صدای زیادی تولید می کند. همچنین در صورتی که خراب شود نیز تعمیر کردن آن سخت است و هزینه زیادی نیاز دارد.

پاره شدن تسمه دینام

فراموش نکنید که بعد از هر بیست هزار کیلومتر رانندگی کردن باید تسمه دینان را تعویض کنید. چرا که عمر تسمه دینام بسیار کمتر از تسمه تایم است و در صورت تعویض نکردن به موقع پاره خواهد شد. در این صورت تکه های پاره شده تسمه دینام به داخل محفظه تایمینگ می رود و سبب پاره شدن تسمه تایم می شود.

بهترین زمان تعویض کردن تسمه تایم برای انواع خودروها

به طور کلی می توان گفت که به شکل میانگین تسمه تایم باید بین شصت تا هفتاد هزار کیلومتر تعویض شود. البته این مقدار در خودرو های مختلف متفاوت است. برای مثال در خودرو پراید می توان پس از صد هزار کیلومتر تعویض را انجام داد. یا در خودروی پژو 405، تعویض تسمه تایم باید پس از هفتاد هزار کیلومتر انجام شود.

زمان تعویض تسمه تایم در خودرو زانتیا حدود شصت و پنج هزار کیلومتر است. در مورد خودرو تندر نود گفته می شود پس از چهل هزار کیلومتر باید تعویض را انجام دهید. و در مورد خودرو مگان بعد از شصت هزار کیلومتر این قطعه را عوض کنید.

در خودرو ریو، تعویض این قطعه باید بعد از شصت و پنج هزار کیلومتر انجام شود. در خودرو مزدا 323 نیز می توانید پس از هفتاد هزار کیلومتر این تعویض را انجام دهید. البته نکته مهم در تعیین زمان تعویض، کارکرد و عملکرد خودروی شما است.

تعویض تسمه تایم
تعویض تسمه تایم

تاریخ انقضا تسمه تایم

برای تعویض این قطعه علاوه بر کیلومتر باید به تاریخ تولید آن نیز توجه کرد. ممکن است خودرویی چندین سال بدون حرکت در پارکینگ مانده باشد در این صورت نمی توان گفت که با توجه به کیلومتر هنوز زمان تعویض تسمه تایم نرسیده است. بلکه از آن جایی که چند سالی از تولید این قطعه گذشته است دیگر قابل استفاده نیست و باید عوض شود. اصولا نیز گفته می شود که تاریخ انقضا تسمه تایم حدودا سه تا پنج سال پس از تولید آن است.

نکات مهم در مورد تسمه تایم

  • به طور منظم سالم بودن این قطعه را بررسی کنید و زمان تعویض آن را به خاطر بسپارید.
  • بهتر است هم زمان با تعویض تسمه تایم، بلبرینگ تایم را نیز عوض کنید.
  • هیچ وسیله ای را روی تسمه قرار ندهید و هم چنین از تا خوردن آن جلوگیری کنید.
  • برخی از مواردی که در مورد این قطعه باید بررسی شود عبارت است از  شکستگی در سطح، ترک، جدایی لایه‌ها، پریدگی لبه دندانه‌ها و …
  • فراموش نکنید که دندانه های تسمه تایم را نیز به طور منظم و با دقت بررسی کنید. دقت کنید که ظاهر دندانه ها باید کاملا سالم باشد و هیچ گونه خوردگی، پریدگی، ترک و باز شدن در دندانه‌ها دیده نشود.
  • بهتر است همزمان با تعویض تسمه تایم، پولی، هرزگرد‌ها و واترپمپ را نیز تعویض کنید.

قیمت تسمه تایم

اگر نیاز به خرید تسمه تایم و سایر لوازم یدکی خودرو دارید می توانید با خیالی آسوده از محصولات عرضه شده توسط یدک مدرن خریداری کنید. یدک مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی با کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد. برای اطلاع از قیمت تسمه تایم نیز می توانید سایت فروشگاه لوازم یدکی یدک مدرن را مورد بررسی قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.