چه زمانی باید از چراغ مه شکن استفاده کنیم؟

چه زمانی باید از چراغ مه شکن استفاده کنیم؟

چراغ مه شکن در قسمت جلویی خودرو یکی از آپشن های جانبی اتومبیل های لوکس به حساب می آید. اما وجود این چراغ در قسمت عقبی خودرو در بعضی از کشورها به صورت قانون می باشد. به طور کلی با تغییراتی که در چراغ های خودرو ایجاد شده است دیگر وجود مه شکن خیلی لازم به نظر نمی رسد.

چراغ مه شکن چیست؟ 

یکی از چراغ های موجود در خودرو، چراغ مه شکن نام دارد. وجود این چراغ روی خودرو در بعضی از کشورها الزامی است و شرکت های خودرو سازی ملزم به قرار دادن این آپشن بر روی خودروهایشان می باشند. از این چراغ در جاده های مه آلود و در سرعت های پایین استفاده می شود.

زمانی که جاده خیلی تاریک است. مه تمام فضا را گرفته است و دید راننده مختل شده است. یا زمانی که برف و باران شدید می بارد، نیاز به چراغ مه شکن کاملا حس می شود. نور دهی این نوع چراغ ها بین صد و پنجاه تا سیصد شمع می باشد.

استفاده از این چراغ ها در زمان هایی که باران و برف شدید می بارد سبب کاهش آمار تصادفات جاده ای خواهد شد. زمانی که شما این چراغ را روشن می کنید، نور بسیار زیادی فاصله کمی از خودرو را روشن می کند. به این ترتیب راننده بهتر و راحت تر می تواند رانندگی کند.

چه زمانی باید از چراغ مه شکن استفاده کنیم؟
چه زمانی باید از چراغ مه شکن استفاده کنیم؟

چراغ مه شکن باید چه رنگی باشد؟

استفاده از این چراغ اغلب تا فاصله صد متری خودرو را روشن می کند. فراموش نکنید که این چراغ را باید تنها در شرایطی که آب و هوا مه آلود است یا بارندگی شدید است استفاده کنید. در حالت عادی نباید از این چراغ استفاده کنید. چراغ مه شکن در رنگ های زرد و سفید وجود دارد. با توجه به قانون های راهنمایی و رانندگی که در این زمینه در هر کشوری وجود دارد و یا به میل شخصی می توان رنگ این نوع چراغ ها را تعیین کرد.

نحوه استفاده از این نوع چراغ

استفاده از مه شکن خودرو
استفاده از مه شکن خودرو

با استفاده از چراغ مه شکن نور بسیار شدیدی به چشم راننده مقابل برخورد می کند. به همین علت در شرایط عادی نباید از این چراغ استفاده کرد. برای روشن کردن این چراغ، اغلب دو کلید در خودرو وجود دارد که یکی از آن ها برای روشن کردن این چراغ در جلو و دیگری برای روشن کردن این چراغ در محور عقب خودرو قرار داده شده است.

البته در برخی از خودروها هم کلیدهای چرخشی برای روشن کردن این چراغ وجود دارد که به راحتی می توانید حالت مورد نظر خود را انتخاب کنید. این چراغ ها به گونه ای طراحی شده اند که با خاموش شدن چراغ های اصلی آن ها نیز غیر فعال می شوند.

زمانی که این چراغ روشن باشد، نماد آن در صفحه نمایش پشت فرمان در جهت نماد چراغ های اصلی روشن خواهد شد. چنان چه این چراغ در محور عقب خودرو روشن باشد نیز نماد آن در خلاف جهت چراغ های اصلی نمایش داده می شود.

زمان استفاده از چراغ های مه شکن خودرو

همان طور که توضیح دادیم در شرایط عادی نباید از این چراغ ها استفاده کرد. زمانی که برف و باران شدیدی می بارد و یا اینکه به خاطر وجود مه دید رانندگان مختل شده است باید چراغ مه شکن را روشن کنید. استفاده از این چراغ اغلب به این خاطر است که سایر راننده ها متوجه حضور شما در جاده شوند.

قابل ذکر است که در بزرگراه ها تنها زمانی که دید راننده به حدی مختل شده باشد که تا صد متر مقابل خود را نتواند ببیند مجاز به استفاده از این چراغ هستید.

چراغ های روشنایی که در خیابان ها دیده می شود در فاصله صد و هشتاد و سه متری از هم قرار گرفته اند. این می تواند برای شما یک نشانه باشد. به این معنا که اگر شما در حین رانندگی قادر به دیدن چراغ بعدی هستید پس نیازی به روشن کردن چراغ مه شکن خودرو نیست.

چه زمانی نباید از این نوع چراغ خودرو استفاده کرد؟

به یاد داشته باشید که در شرایط آب و هوای عادی نباید از این چراغ استفاده کنید. زمانی که از مه خارج شدید و یا زمانی که از شدت برف و باران کاسته شد فراموش نکنید که چراغ مه شکن را خاموش کنید.

این نوع چراغ ها نور بسیار زیادی دارند. زمانی که چراغ مه شکن محور عقب خودرو روشن باشد ممکن است نور چراغ ترمز دیده نشود. در این صورت احتمال برخورد و تصادف در زمان ترمز گیری بیشتر می شود.

فراموش نکنید که روشن کردن مسیر مقابل شما باید توسط چراغ های اصلی خودرو انجام گیرد. روشن کردن این چراغ ها به همراه چراغ های اصلی دلیل به بهتر دیدن جاده نخواهد شد.

علاوه بر تمام این ها زمانی که جاده خیس است نیز بهتر است در حد امکان از این چراغ استفاده نکنید. زیرا انعکاس نور چراغ در قطرات آب دید راننده را به شدت مختل می کند.

بهترین چراغ مه شکن

بهترین چراغ مه شکن
بهترین چراغ مه شکن

اگر قصد تعویض این چراغ را دارید فراموش نکنید که باید از جنسی با کیفیت و مناسب استفاده کنید. از آن جایی که این چراغ ها در زمان هایی که شرایط آب و هوایی نا مساعد است و به علت وجود مه راننده دید مناسبی ندارد کمک بزرگی برای کاهش تصادفات هستند، پس کیفیت آن ها همواره حائز اهمیت است. برخی از ویژگی هایی که می تواند این نوع چراغ خودرو را برتر و مناسب تر کند، عبارتند از:

  • تعداد و کیفیت لامپ ها
  • نصب و راه اندازی ساده
  • دوام و مقاومت بالا
  • ضد آب بودن
  • مقاوم بودن در برابر ضربه
  • مقاوم بودن در برابر گرد و غبار
  • ضد خش بودن
  • ظاهر زیبا
  • قیمت مناسب

قیمت چراغ مه شکن

اگر می خواهید چراغ خودروی خود را تعویض کنید می توانید از سایت فروشگاه یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن عرضه کننده انواع لوازم یدکی مورد نیاز خودروهای داخلی و خودروهای خارجی است. انواع محصولاتی که در این فروشگاه به فروش می رسد دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد. برای اطلاع از قیمت چراغ مه شکن و هم چنین قیمت سایر انواع لوازم یدکی می توانید قسمت محصولات سایت یدک مدرن را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.