پلوس خودرو چیست و چرا خراب می شود

آشنایی با پلوس خودرو و عوامل خرابی آن

پلوس خودرو یکی از مهم ترین اجزای جلوبندی خودرو است. نیرویی را که موتور اتومبیل تولید می کند، توسط پلوس خودرو به جعبه دنده یا همان گیربکس منتقل می شود. بعد از این نیز میل گاردان وظیفه دارد تا این نیرو را به دیفرانسیل منتقل کند. در این نوشته سعی کرده ایم علاوه بر معرفی پلوس به علل و نشانه های خرابی پلوس نیز بپردازیم.

پلوس خودرو چیست؟

همان طور که توضیح دادیم، پلوس خودرو یکی از مهم ترین اجزای جلوبندی اتومبیل است. پلوس های خودروهای قدیمی به وسیله تعداد زیادی ساچمه نیروی تولیده شده موتور خودرو را منتقل می کردند. اما پلوس در خودروهای جدید دارای یک سه شاخه است که به کمک آن قدرت را منتقل می کند. در واقع میله ای که از وسط دیفرانسیل به چرخ سمت راست و چرخ سمت چپ متصل شده است، پلوس نامیده می شود.

پلوس خودرو چیست و چرا خراب می شود
پلوس خودرو چیست و چرا خراب می شود

اجزای پلوس خودرو 

پلوس دارای چند جزء است. برخی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده پلوس عبارتند از:

 • سر پلوس و مشعلی
 • گردگیر پلوس
 • خار نگه دارنده
 • میل پلوس
 • سه شاخه

هر یک از این اجزای تشکیل دهنده وظیفه خاصی بر عهده دارند. زمانی که همه اجزا وظیفه خود را به درستی انجام دهند، حرکت خودرو روان و خوب خواهد بود. ایجاد اشکال و ایراد در هر یک از این قطعات نیز سبب می شود تا کل کارکرد پلوس خودرو و در نتیجه حرکت اتومبیل با مشکل مواجه شود.

علل خرابی پلوس خودرو چیست؟

دلایل متنوع و متعددی سبب خرابی پلوس اتومبیل می شوند. همه راننده ها باید این دلایل را بدانند زیرا با دانستن دلایل خرابی پلوس خودرو می توان به طور بهتر و مؤثرتری از این قطعه نگه داری کرد. می توانید تا حد ممکن امکان بروز این دلایل را رفع کنید تا طول عمر پلوس و قطعات تشکیل دهنده اش بیشتر شود. برخی از مهم ترین علت های خرابی پلوس عبارتند از:

 1. پاره شدن گردگیرها
 2. روشن کردن خودرو با هل دادن
 3. رانندگی کردن با دنده اشتباه
 4. بکسل کردن وسیله ای که وزن آن خیلی بیشتر از خودرو باشد.
 5. بررسی نکردن اتصالات سر پلوس
 6. رها کردن غیر اصلولی کلاج
 7. ترمز گرفتن های بی دلیل
 8. وارد شدن ضربه های ناگهانی به خودرو
 9. استفاده کردن نا صحیح از ترمز دستی
 10. شل بستن و یا محکم بستن پیچ های پلوس
 11. تیک آف کردن و انجام سایر حرکت های نمایشی
 12. نگهداری غلط خودرو
 13. و …

مهم ترین علت خرابی پلوس خودرو، پاره شدن گردگیر آن است. زیرا با خرابی گردگیر پلوس، ذرات معلق و گرد و غبار وارد محفظه پلوس می شوند. همین موضوع نیز سبب آسیب دیدن سر پلوس و مفصل های آن می شود.

نشانه های خراب بودن پلوس 

زمانی که یکی از قطعات پلوس دچار اشکال و خرابی شود نشانه هایی بروز داده می شود. با دانستن این نشانه ها می توانید به موقع متوجه خراب شدن پلوس خودرو شوید. اقدام به موقع برای رفع اشکال ایجاد شده کمک می کند تا قسمت های دیگر خودرو با مشکل مواجه نشوند. برخی از مهم ترین نشانه ها و علائم خرابی پلوس اتومبیل عبارتند از:

 • اگر زمانی که می خواهید با اتومبیل دور بزنید و بچرخید صدای تق تق می شنوید بدانید که این یکی از مهم ترین نشانه های خرابی پلوس است. برای امتحان کردن این موضوع می توانید فرمان را به سمتی بچرخانید اگر در این هنگام صدای تق تق شنیدید متوجه می شوید که سر پلوس همان سمتی که فرمان را به رو به آن چرخانده اید خراب شده است. چنان چه در زمان دور زدن صدای تق تق به گوش برسد نیز یعنی سر پلوس هر دو طرف خراب شده است.
 • اگر زمانی که با سرعت زیادی در حال حرکت هستید، کابین اتومبیل و یا دسته دنده لرزش داشته باشد نیز متوجه می شوید که پلوس خودرو خراب شده است. در این هنگام بهتر است هر چه سریع تر اقدام به تعمیر و یا تعویض قطعه خراب کنید.
 • اگر زمانی که پدال گاز را می فشارید و یا فشار را از پدال گاز کم می کنید تقه های به خودرو وارد شود نیز باید بدانید که سر پلوس ها دچار اشکال شده اند.
علائم خرابی پلوس
علائم خرابی پلوس

خراب شدن پلوس چه خطراتی برای اتومبیل دارد؟

خراب شدن پلوس آسیب های جدی به اتومبیل شما وارد خواهد کرد. بی توجه بودن نسبت به نشانه های خرابی پلوس و به موقع اقدام نکردن برای تعمیر و تعویض قطعاتی که دچار اشکال شده اند سبب ایجاد خطرات مالی و جانی جدی خواهد شد. برخی از خطراتی که با خرابی پلوس ممکن است پیش بیایند، عبارتند از:

 1. اولین خطر جدی که با خرابی پلوس خودرو پیش می آید، خرد شدن و شکستن محفظه ساچمه های پلوس است. این موضوع سبب قفل شدن چرخ ها خواهد شد.
 2. یک خطر جدی دیگر که ممکن است با خرابی پلوس پیش آید، خطر واژگون شدن و خارج شدن اتومبیل از جاده است.
 3. باید بدانید که اگر محفظه ساچمه ها شکسته یا خرد شود، علاوه بر چرخ ها فرمان نیز قفل می شود. در این صورت دیگر امکان رانندگی وجود ندارد.
 4. خراب بودن پلوس هم چنین سبب آسیب دیدن و خراب شدن گیربکس و قطعات مرتبط با آن می شود.

همان طور که دیدید خراب بودن پلوس می تواند سبب ایجاد خطرات مالی و جانی غیر قابل جبرانی شود. به همین جهت اصرار می شود که به طور مرتب و مکرر بررسی پلوس خودرو و قطعات مربوط به آن را انجام دهید. و در صورت دیدن کوچکترین ایرادی در اسرع وقت به تعمیر و یا تعویض آن قطعه بپردازید.

آشنایی با پلوس خودرو
آشنایی با پلوس خودرو

محصولات یدک مدرن

همان طور که توضیح دادیم پلوس یکی از مهم ترین قطعات جلوبندی خودرو است. این قطعه وظیفه انتقال نیرویی را که موتور ایجاد می کند بر عهده دارد. خراب بودن پلوس و قطعات تشکیل دهنده آن صدمات بسیار جدی را به وجود می آورند. به همین جهت ضروری است در اسرع وقت به تعویض یا تعمیر قطعات آسیب دیده بپردازید. برای تعویض قطعات نیز به یاد داشته باشید که حتما از محصولات با کیفیت و استاندارد استفاده کنید.

برای خرید انواع لوازم یدکی می توانید با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن خریداری کنید. تمامی محصولات عرضه شده توسط یدک مدرن دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.