انواع ایربگ خودرو

آشنایی با انواع ایربگ خودرو

انواع ایربگ خودرو در این نوشته بیان و بررسی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایربگ خودرو، پیشنهاد می کنیم که این نوشته را تا انتها بخوانید. کیسه های هوا یا همان ایربگ خودرو، در واقع بالشتک هایی پر از گاز هستند که برای ایمنی راننده و سایر سرنشینان در خودرو تعبیه شده است. در صورتی که تصادفی رخ دهد و برخورد شدیدی ایجاد شود این کیسه های هوا باز می شوند و مانع صدمه دیدن افراد داخل خودرو می شوند.

ایربگ چیست؟

همان طور که توضح داده شد ایربگ خودرو مانند بالونی است که به عنوان یک وسیله ایمنی و محافظتی در خودرو تعبیه شده است. در لحظه ایجاد تصادف، زمانی که برخورد شدیدی صورت می گیرد، این کیسه های هوا باز شده و پر از گاز می شوند. به این ترتیب انواع ایربگ خودرو باعث می شوند که سر، صورت، زانو و … افرادی که داخل خودرو هستند، در هنگام تصادف رانندگی، آسیب جدی نبیند.

انواع ایربگ خودرو
انواع ایربگ خودرو

انواع ایربگ خودرو

ایربگ ها انواع گوناگونی دارند که در این قسمت به بیان و بررسی آن ها می پردازیم. انواع ایربگ خودرو عبارتند از:

  1. ایربگ سرنشینان جلو
  2. ایربگ زانویی
  3. ایربگ جانبی
  4. ایربگ میانی
  5. کیسه هوای عابر پیاده
  6. ایربگ کمربند ایمنی

 

ایربگ سرنشینان جلو

یکی از انواع ایربگ خودرو، ایربگ سرنشینان جلو است. ایربگ سرنشینان جلو، کیسه های هوایی هستند که در قسمت داشبورد و فرمان خودرو تعبیه شده اند. زمانی که تصادفی رخ دهد، این ایربگ ها باز می شوند و مانع برخورد سر و صورت سرنشینان جلو به قسمت های سفت و سخت ماشین مانند داشبورد، شیشه جلو، غربیلک فرمان و …. می شوند. نمونه های جدید و مدرن این نوع از ایربگ ها، دارای سنسورهای هوشمند خاصی هستند. این سنسورها قابلیت تشخیص شدت تصادف، میزان ضربه وارد شده، وزن افراد، موقعیت صندلی و … را دارند. این قابلیت ها سبب می شوند تا آسیب وارد شده به سرنشینان خودرو در هنگام تصادف به حداقل میزان ممکن برسد.

ایربگ چیست
ایربگ چیست

ایربگ زانویی یکی از انواع ایربگ خودرو

ایربگ زانویی نیز یکی دیگر از انواع کیسه های هوا در خودرو است. ایربگ زانویی در قسمت زیر غربیلک فرمان نصب شده است. هنگامی که تصادف رخ دهد و ضربه شدیدی به ماشین وارد شود، این نوع ایربگ پر از گاز می شود. به این ترتیب از برخورد زانوی راننده با قسمت های سفت خودرو جلوگیری می شود. کیا اسپورتیج برای اولین بار ایربگ زانویی را به عنوان یک آپشن سفارشی دارا بود. اما به تدریج خودروهای دیگر نیز از این قابلیت برخوردار شدند. امروزه شرکت های خودروسازی مانند کیا، تویوتا، هیوندای و …. این آپشن را در خودروهای خود قرار می دهند.

ایربگ جانبی

یکی دیگر از انواع ایربگ خودرو، ایربگ جانبی است. ایربگ جانبی در طول پنجره های خودرو تعبیه شده است. اگر ضربه ای از بغل به خودرو وارد شود این کیسه های هوا پر از گاز می شوند. هم چنین در صورتی که تصادف سبب واژگون شدن خودرو شود، ایربگ های جانبی باز شده و مانع صدمه دیدن افراد داخل خودرو می شوند. این نوع از ایربگ ها مانع برخورد سر و گردن سرنشینان خودرو به پنجره ها می شود. علاوه بر این مانع برخورد شیشه های شکسته شده در زمان تصادف به افراد داخل ماشین می شوند. سایر انواع ایربگ خودرو اغلب خیلی سریع حالت خود را از دست می دهند اما ایربگ های جانبی تا چند ثانیه حالت خود را حفظ می کنند.

ایربگ میانی یکی از انواع ایربگ خودرو

در سال دو هزار و یازده، شرکت خودرو سازی جنرال موتورز برای برخی از محصولات خود آپشنی با عنوان ایربگ میانی قرار داد. ایربگ میانی کمک می کند که در هنگام تصادف، کتف سرنشینان جلو به هم برخورد نکند. زیرا این ضربه هایی که گاهی در تصادفات رخ می دهد سبب ایجاد آسیب های جدی می شود.

ایربگ عابر پیاده

یکی دیگر از انواع ایربگ خودرو، ایربگ عابر پیاده است. شرکت خودرو سازی ولوو برای اولین بار این آپشن را در برخی از خودروهای خود قرار داد. این نوع از کیسه های هوا در مقابل شیشه جلو اتومبیل و ستون های کناری آن قرار می گیرد. زمانی که خودرو با عابری پیاده تصادف کند، ایربگ عابر پیاده مانع برخورد شدید  آن عابر با شیشه جلو خودرو می شود. بنابراین می توان گفت که این نوع از ایربگ ها برخلاف سایر ایربگ های خودرو برای محافظت و ایمنی افراد خارج از اتومبیل ایجاد شده اند.

ایربگ کمربند ایمنی

ایربگ کمربند ایمنی نیز یکی دیگر از انواع ایربگ خودرو می باشد. گاهی پیش می آید که در هنگام تصادف و وارد شدن ضربه به خودرو، فشار کمربند ایمنی سبب ایجاد صدماتی در افراد شود. این نوع از ایربگ ها در کمربند ایمنی تعبیه شده اند. زمانی که برخورد وارد می شود، این ایربگ ها باز می شوند و جلو صدمه وارد شدن به افراد را می گیرند. برخی از شرکت های خودروسازی مانند مرسدس بنز، لکسوس و … این آپشن را در برخی از محصولات خود قرار داده اند.

سنسور ایربگ
سنسور ایربگ

چه زمانی ایربگ باز می شود؟

بنابر آنچه توضیح داده شد، کیسه هوای یا همان انواع ایربگ خودرو برای کاهش صدمات وارد شده در هنگام تصادف به سرنشینان خودرو، در اتومبیل تعبیه شده است. زمانی که برخورد شدیدی رخ می دهد و تصادف ایجاد می شود، سنسورهای ضربه، سیگنال‌ هایی را از طریق الگوریتم‌ های از پیش تعیین شده و هم چنین برخی سیستم‌ های الکترونیکی، به سوی کامپیوتر مرکزی خودرو ارسال می‌ کنند. کامپیوتر مرکزی نیز میزان ضربه وارده را بررسی می کند و اگر نیاز باشد، دستور می دهد که کیسه های هوا باز شوند. در این هنگام در کسری از ثانیه، ایربگ های خودرو با گاز ( معمولا نیتروژن) پر می شوند و مانع برخورد شدید سرنشینان خودرو با اجسام و قسمت های سفت اتومبیل می شوند.

محصولات یدک مدرن

اگر نیاز به لوازم یدکی خودرو دارید، می توانید محصولات مورد نظر خود را با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن خریداری کنید. یدک مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی با قیمت مناسب و کیفیت بالا می باشد. لوازم یدکی انواع خودروهای داخلی و خارجی را می توانید با اطمینان از با کیفیت بودن از این سایت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.