کار با دنده اتومات

صفر تا صد آموزش کار با دنده اتوماتیک

آموزش کار با دنده اتوماتیک برای هر راننده ای لازم است. البته کار با دنده اتوماتیک بسیار ساده است. اما خب به هر حال دارای نکات مخصوصی است که قبل از شروع به رانندگی با دنده اتومات باید آن ها را بدانید. به همین دلیل سعی کرده ایم در این نوشته صفر تا صد آموزش کار با دنده اتوماتیک را توضیح دهیم.

آموزش رانندگی با دنده اتوماتیک

کلیات رانندگی با دنده اتومات تفاوت چندانی با رانندگی با دنده ساده ندارد. اما جزئیاتی وجود دارد که باید حتما با آن ها آشنا باشید. برای اینکه بتوانید این جزئیات را درک کنید بهتر است ابتدا با تفاوت های میان گیربکس دستی و گیربکس اتومات آشنا شوید.

همان طور که می دانید نیروی اصلی لازم برای حرکت اتومبیل توسط موتور تأمین می شود. گیربکس نیرویی را که موتور تأمین می کند تنظیم کرده و به چرخ ها می رساند. با تغییر دنده در ماشین های دنده ای می توانید میزان سرعت و شتاب را تعیین و تنظیم کنید.

اما در ماشین های اتومات، گیربکس اتومات وظیفه تعیین مقدار نیرو را بر عهده می گیرد.

کار با دنده اتومات
کار با دنده اتومات

رانندگی با دنده اتوماتیک چه تفاوتی با ماشین دنده ای دارد؟

در کار با دنده اتوماتیک، موضوعی که پیش ار هر چیزی توجه شما را جلب می کند، وجود دو پدال در زیر پای شما به جای سه پدال است. وجود نداشتن کلاچ نکته مهم در رانندگی با دنده اتومات است. در واقع در ماشین اتومات، راننده به تنظیمات سرعت ماشین دسترسی ندارد.

از آن جایی که در رانندگی با ماشین دنده ای، سخت ترین قسمت رانندگی کار با کلاچ است، پس حذف آن در ماشین های دنده اتومات کار را برای راننده آسان کرده است. علاوه بر این می توان گفت که حذف دنده نیز از جهاتی رانندگی را آسان تر کرده است.

مزیت کار با دنده اتوماتیک را بیشتر زمانی درک می کنید که در ترافیکی سنگین گیر کرده باشید. در خیابان های شلوغ اگر مشغول رانندگی با ماشین دنده ساده باشید، مدام مجبورید دنده و کلاچ بگیرید و مطمئنا این کار خسته کننده ای است.

اما خب زمانی که در جاده ای خلوت و عریض در حال رانندگی هستید، با ماشین دنده ای سریع تر می توانید به سرعت و شتاب دلخواه خود برسید. در این مواقع رانندگی با ماشین دنده ای لذت بخش تر از کار با دنده اتوماتیک است.

روش صحیح کار با دنده اتوماتیک

همان طور که توضیح داده شد در ماشین اتومات تنها دو پدال در زیر پای شما قرار می گیرد. پدال سمت راست، گاز و پدال سمت چپ نیز، ترمز است. برای کار با دنده اتومات باید به ترتیب زیر عمل کنید:

نحوه روشن کردن ماشین دنده اتومات

 1. قبل از اینکه استارت بزنید پای خود را روی پدال ترمز قرار دهید. فراموش نکنید که باید وضعیت دنده را بررسی کنید.
 2. برای روشن کردن خودرو، باید ابتدا پدال ترمز را فشار دهید و بعد از آن سوئیچ ماشین را بچرخانید. نکته ای که باید حتما به یاد داشته باشید این است که اگر ماشین روی حالت p قرار نداشته باشد و شما ماشین را روشن کنید، بدون اینکه ترمز بگیرید خودرو شروع به حرکت می کند.

حرکت با دنده اتومات

 1. بعد از اینکه ماشین را روشن کردید، ترمز دستی را بخوابانید.
 2. در صورتی که قصد دارید به سمت جلو حرکت کنید، دنده را در حالت D قرار دهید. اگر هم تصمیم دارید به سمت عقب برانید باید دنده R را فشار دهید.
 3. در این قسمت باید با دقت آینه ها و اطراف را بررسی کنید. راهنما بزنید و پای خود را به آرامی از روی ترمز بردارید.
 4. در کار با دنده اتوماتیک برای کاهش سرعت دیگر نیازی به تعویض دنده نیست. فقط کافی است که پدال ترمز را کمی فشار دهید.
 5. برای افزایش سرعت هم پدال گاز را فشار دهید. البته به یاد داشته باشید که در حرکت به سمت عقب نیازی به فشار دادن پدال گاز نیست.

چگونه ماشین دنده اتومات را خاموش و پارک کنیم؟

رانندگی با دنده اتومات
رانندگی با دنده اتومات

برای توقف کردن در رانندگی با دنده اتومات و پارک کردن خودرو باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. در موقعیتی که برای پارک کردن مناسب است، ترمز را فشار دهید.
 2. دنده را روی حالت N قرار دهید.
 3. ترمز دستی را  بکشید.
 4. پای خود را از روی پدال ترمز بردارید.
 5. حالا دنده را روی حالت P  قرار دهید.
 6. حالا می توانید خودروی خود را خاموش کنید.

 

کار با دنده اتوماتیک در سر بالایی چگونه است؟

همان طور که می دانید برای راندن خودرو در سربالایی نیاز به توان بیشتری است. در کار با دنده اتومات برای رانندگی در سر بالایی خودرو دنده را به صورت اتوماتیک تنظیم خواهد کرد. اما با این حال باز هم نیاز به تنظیماتی دارید که باید با دست انجام دهید.

تنظیمات D1، D2 و D3 کمک می کند که در رانندگی در سربالایی بتوانید از گشتاور خودرو بیشتر استفاده کنید.

D1: برای راندن در سربالایی با دنده اتومات باید با دنده یک رانندگی کنید. برای شیفت به دنده یک از اهرمی که برای شیفت بین Drive ، Park و Neutral استفاده می کنید، استفاده می شود. علاوه بر این برای رانندگی کردن در سرازیری های خیلی تند نیز باید از دنده یک استفاده کنید.

D2: در ماشین های اتومات، دنده دو با علات 2 یا D2 مشخص شده است. برای رانندگی در جاده های سربالایی بلند بهتر است از دنده دو استفاده کنید. همان طور که می دانید سرعت خودرو در دنده دو بیشتر از دنده یک است.

D3: برای رانندگی کردن در سربالایی با ماشین دنده اتومات می توانید از دنده سه نیز استفاده کنید. اما نباید به دنده بالاتری بروید.

چند نکته مهم در مورد کار با دنده اتوماتیک

آموزش راندن دنده اتومات
آموزش راندن دنده اتومات

همان طور که توضیح داده شد رانندگی با دنده اتومات هم ساده تر است و هم ایمن تر. اما در هنگام رانندگی با دنده اتومات نیز باید کاملا حواس جمع باشید و موارد ایمنی را رعایت کنید. در غیر این صورت امکان بروز حوادث غیر قابل جبران زیاد است. برخی از نکاتی که هنگام کار با دنده اتوماتیک نباید فراموش کنید عبارتند از:

 1. هیچ وقت نباید در سرازیری ها دنده را خلاص کنید.
 2. قبل از اینکه دسته دنده را روی حالت D قرار دهید نباید پدال گاز را فشار دهید.
 3. زمانی که می خواهید دنده را در حالت پارک قرار دهید باید قبل از آن پدال گاز را فشار دهید.
 4. هیچ وقت پشت چراغ قرمز دنده را روی حالت N قرار ندهید.
 5. زمانی که هنوز خودرو به صورت کامل متوقف نشده است نباید دنده را روی حالت P قرار دهید.
 6. در هوای سرد زمانی که موتور خودرو کاملا گرم نشده است نباید موتور تحت فشار قرار بگیرد.

خرید لوازم یدکی با کیفیت

اگر نیاز به خرید لوازم یدکی برای خودروی دنده اتومات یا دنده ساده دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی با قیمت مناسب و کیفیت بالا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.