دلایل خالی شدن ناگهانی باتری خودرو

دلایل خالی شدن ناگهانی باتری خودرو

خالی شدن ناگهانی باتری خودرو یکی از مشکلاتی است که گاهی پیش می آید. در این نوشته سعی کرده ایم تا دلایل و علت های این اتفاق را بیان و بررسی کنیم. هم چنین به دنبال بررسی بهترین راه حل برای رفع این مشکل هستیم. اگر این سوال برای شما هم پیش آمده است که اگر باتری ماشین خالی شد چه کنیم؟ یا اینکه جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین چگونه است؟ پس این نوشته را تا انتها مطالعه کنید تا جواب سوال های خود را در این زمینه بگیرید.

دلایل اصلی خالی شدن ناگهانی باتری خودرو

همان طور که می دانید باتری یکی از قطعات خودرو است که احتمال خراب شدن و وارد شدن آسیب به آن بسیار زیاد است. اما در مورد اینکه چرا باتری به صورت ناگهانی خالی می شود می توان سه دلیل عمده را بیان کرد که عبارتند از:

 1. اشتباهات راننده در نگهداری از باتری و سایر قطعات خودرو
 2. وجود ایراد و اشکال در سیستم برق کشی خودرو
 3. مشکل داشتن خود باتری به صورت ذاتی

در مورد مشکلاتی که برای باتری پیش می آید می توان گفت که در اغلب موارد، شناسایی و رفع این مشکلات به سادگی انجام می شود و نیازی به نگرانی و یا مراجعه به تعمیرگاه نیست.

 1. خالی شدن ناگهانی باتری خودرو
  خالی شدن ناگهانی باتری خودرو

علت خالی شدن ناگهانی باتری خودرو

برخی از دلایل هستند که تأثیر زیادی در کم کردن طول عمر باتری خودرو دارند. در این قسمت به بیان و بررسی این دلایل می پردازیم:

وجود اشکال یا ایرادی در دینام خودرو

مشکل داشتن دینام خودرو سبب می شود که باتری به صورت کامل شارژ نشود. در این صورت ممکن است در حین رانندگی باتری خودرو به صورت ناگهانی خالی شود. در این مواقع باید به بررسی اشکال موجود در دینام خودرو بپردازید. البته بهتر است قبل از چک کردن خود دینام به بررسی تسمه دینام بپردازید.

روشن ماندن چراغ خودرو

فراموش نکنید که روشن ماندن طولانی مدت چراغ های خودرو، حتی چراغ سقفی کابین می تواند اصلی ترین دلیل خراب شدن باتری خودرو باشد. به همین علت گفته می شود که هنگام ترک کردن ماشین حتما از خاموش بودن تمامی چراغ ها اطمینان پیدا کنید.

چراغ بدرقه  یکی از فناوری های موجود در خودروهای جدید به حساب می آید. در صورت وجود نقصی در سیستم این چراغ ها، باتری خودرو به سرعت خالی خواهد شد.

دمای هوای خیلی گرم یا هوای خیلی سرد

یکی از دلایل خالی شدن ناگهانی باتری خودرو شرایط دمایی است. قابل ذکر است که هوای خیلی سرد و یا هوای خیلی گرم، می توانند از دلایل خرابی باتری خودرو باشند. علت این موضوع نیز این است که هوای بیش از حد سرد و یا بیش از حد گرم بر مایع الکترولیت موجود در باتری تأثیر مستقیمی می گذارند. در این صورت باتری خودرو به صورت درست و کامل شارژ نمی شود و به همین دلیل خیلی زود کارایی خود را از دست می دهد و خراب می شود.

ضعیف بودن باتری خودرو

اگر باتری خیلی قدیمی شده باشد یا اینکه خوب از باتری خودرو نگهداری نشده باشد، این باتری ضعیف می شود. در این صورت شارژ کمی در باتری می ماند و خیلی زود باتری خالی می شود. فراموش نکنید که اگر باتری خودرو ضعیف و یا معیوب باشد، کوچکترین مشکلات در سیستم برق کشی خودرو، برای مثال وجود ایرادی در برق کشی برای دزدگیر می تواند باعث خالی شدن این باتری شود.

وجود اشکال در برق کشی خودرو

جلوگیری از خالی شدن ناگهانی باتری خودرو
جلوگیری از خالی شدن ناگهانی باتری خودرو

یکی دیگر از دلایل خالی شدن ناگهانی باتری خودرو می تواند وجود اشکالی در برق کشی خودرو باشد. برق دزدی اصطلاحی است که برای وجود اشکال در سیستم برق خودرو از آن استفاده می شود. این مشکلات می توانند باعث بروز مشکلات جدی در خودرو شوند. به همین علت نیز همیشه گفته می شود که هر گونه برق کشی و نصب خدماتی مانند سیستم پخش و یا دزدگیر حتما باید توسط افراد متخصص در نمایندگی های مجاز انجام شود.

اکسید شدن اتصالات باتری

در صورتی که اتصالات باتری اکسید شده باشند و یا دارای پوسیدگی باشند باتری به درستی شارژ نخواهد شد. در این مواقع هم باتری خراب می شود و هم اینکه برق رسانی به خودرو با مشکل مواجه خواهد شد.

جلوگیری از خالی شدن باتری خودرو

با رعایت برخی موارد می توانید مانع از خالی شدن ناگهانی باتری خودرو شوید. در این قسمت برخی از موارد را معرفی می کنیم. با استفاده از این موارد می توانید طول عمر باتری خودرو را نیز افزایش دهید.

 1. خنک نگه داشتن ماشین: همان طور که می دانید گرما سبب می شود تا باتری خودرو زودتر تخلیه شود. پس توصیه می شود که تا جای ممکن خودروی خود را در جاهای خنک و سایه دار پارک کنید.
 2. افزایش زمان رانندگی: یکی از راه هایی که به شارژ شدن کامل باتری خودرو کمک می کند و مانع از خالی شدن باتری می شود رانندگی کردن های طولانی مدت است. رانندگی در مسیرهای کوتاه مدت که توقف و شروع حرکت زیادی دارند باعث تخریب باتری خودرو می شوند.
 3. کاهش دادن مواردی که باتری را تخلیه می کنند: استفاده از بخاری، چراغ های خودرو، سیستم های پخش دی وی دی، MP3 Player، گوشی های هوشمند کامپیوترهای داخلی و ….. از شارژ باتری خودرو کم می کنند. برای جلوگیری از خوابیدن یا خالی شدن باتری بهتر است هر کدام از این خدمات را که نیاز نداریم خاموش کنیم.
 4. تمیز نگه داشتن باتری خودرو: وجود آلودگی های مثل گرد و خاک و یا گریس روی باتری خودرو سبب گرم شدن باتری می شود. گرم شدن نیز باعث خالی شدن ناگهانی باتری خودرو خواهد شد.

 

 1. بررسی باتری خودرو
  بررسی باتری خودرو

چگونگی بررسی کردن باتری خودرو

همان طور که می دانید بررسی وضعیت و مراقبت کردن از باتری خودرو بسیار ضروری است. زیرا خودرو بدون باتری اصلا روشن نمی شود.

زمانی که می خواهید وضعیت باتری خودرو را بررسی کنید باید ابتدا به بررسی اتصالات آن بپردازید. در این جا باید بررسی کنید که اتصالات باتری خودرو به درستی در جای مخصوص خود قرار گرفته اند یا خیر.

در صورتی که از باتری های قدیمی استفاده می کنید، فراموش نکنید که حتما سطح آب باتری را نیز چک کنید. و در صورت که نیاز بود مقداری آب اضافه کنید.

البته دستگاه هایی نیز برای بررسی دقیق وضعیت باتری خودرو وجود دارند. یکی از این دستگاه ها هیدرومتر نام دارد.

روی دستگاه هیدرومتر اعدادی نمایش داده می شود. این اعداد سالم بودن یا معیوب بودن باتری خودرو را در زمان شارژ کامل باتری نشان می دهند.

دستگاه تستر نیز دستگاه دیگری است که در تعمیرگاه ها برای بررسی وضعیت باتری استفاده می شود. این دستگاه، باری را به صورت مجازی روی باتری قرار می دهد و به این شکل سالم بودن یا معیوب بودن باتری را می سنجد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.