روشن شدن چراغ چک خودرو

7 علت روشن شدن چراغ چک خودرو

روشن شدن چراغ چک خودرو می تواند دلایل متعددی داشته باشد. هیچ گاه نسبت به روشن شدن چراغ چک بی اهمیت و کم توجه نباشید. حتما بلافاصله بعد از روشن شدن این چراغ در پی عیب یابی خودرو و رفع مشکل باشید. در غیر این صورت ممکن است مشکلی جدی و پر هزینه برای خودروی شما پیش بیاید. در این نوشته قصد داریم هفت علت روشن چراغ چک را بیان و بررسی کنیم.

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

روشن شدن چراغ چک خودرو
چرا چراغ چک روشن می شود؟

وجود مشکل در سنسور اکسیژن

وجود داشتن مشکل در حسگر اکسیژن یکی از اصلی ترین دلایل روشن شدن چراغ چک می باشد. در این صورت باید هر چه سریع تر اقدام به رفع این مشکل کنید. تعمیر سنسور اکسیژن هزینه خیلی زیادی ندارد و به راحتی انجام می شود.

در صورتی که مشکل در سنسور اکسیژن را حل نکنید، مصرف سوخت خودروی شما به شدت بالا خواهد رفت. این بالا رفتن مصرف سوخت گاهی تا چهل درصد مصرف اضافه هم می رسد.

علاوه بر بالا رفتن مصرف سوخت، اگر نسبت به تعمیر و رفع مشکل موجود در سنسور اکسیژن به موقع اقدام نکنید، این مشکل در طولانی مدت سبب آسیب رسیدن به کاتالیزورها می شود.

وجود داشتن مشکل در کاتالیزور

چنان چه در کاتالیزور خودروی شما مشکلی وجود داشته باشد، این مشکل نیز سبب روشن شدن چراغ چک خودرو خواهد شد. همان طور که می دانید کاتالیزرو در خودرو، گازهایی مانند گاز مونواکسید کربن را که گازهای سمی هستند به گازهایی مانند گاز کربن دی اکسید که غیر سمی است تبدیل می کند.

چنان چه علت روشن شدن چراغ چک خودروی شما، وجود مشکل در کاتالیسیتی ( کاتالیزور) باشد، رفع این مشکل و تعویض کاتالیزرو هزینه زیادی خواهد داشت. بسته به مدل خودرو نیز این هزینه بالاتر می رود.

وجود مشکل در سیستم گردش گازهای اگزوز(سیستم EGR) 

یکی دیگر از مشکلاتی که سبب روشن شدن چراغ چک خودرو می شود، وجود مشکل در سیستم گردش گازهای اگزوز است. اگر این مشکل در خودرو ایجاد شود، رفع آن هزینه زیادی خواهد داشت.

همان طور که می دانید، سیستم گردش گازهای اگزوز، بازدهی موتور خودرو را افزایش خواهد داد. علاوه بر این، سیستم گردش گازهای اگزوز، سطح گاز اکسید نیتروژن در خروجی خودرو را نیز کاهش می دهد.

ایجاد مشکل در سیستم گردش گازهای اگزوز اغلب به صورت خرابی شیر می باشد. برای رفع این مشکل، با توجه به نوع و مقدار خرابی، یا شیر را تمیز می کنند یا اینکه شیر را تعویض می کنند.

چراغ چک خودرو
چراغ چک خودرو

وجود مشکل در وایر شمع

یکی دیگر از مشکلات و ایراداتی که می تواند دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو شود، وجود مشکل در وایر شمع می باشد. وایر شمع، کوئل و شمع های خودرو  را به هم وصل می کند. بهتر است قبل از اینکه مشکلی ایجاد شود و چراغ چک خودرو را روشن کند، قطعات مربوط به شمع ها و خود شمع ها را بررسی کنید تا ایرادی در آن ها نباشد.

در صورت وجود ایراد نیز خیلی سریع به رفع اشکال بپردازید. چرا که اگر شمع ها و قطعات مربوط به آن ها برای طولانی مدت خراب باشند، کوئل ها و حتی کاتالیزور را هم خراب می کنند.

باز بودن در باک خودرو

گاهی چراغ چک خودرو فقط به خاطر باز بودن یا شل بودن در باک خودرو روشن می شود. پس بهتر است زمانی که می بینید چراغ چک روشن شده است قبل از هر اقدام دیگری از بسته بودن در باک خودرو مطمئن شوید.

البته به یاد داشته باشید که پس از بستن در باک چند دقیقه ای طول می کشد تا چراغ چک خاموش شود. پس اگر بلا فاصله پس از بستن در باک چراغ چک خودرو خاموش نشد نگران نشوید و چند دقیقه ای زمان دهید.

وجود مشکل در سنسور هوا

مشکل داشتن سنسور هوا نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که موجب روشن شدن چراغ چک خودرو می شود. سنسور هوا وظیفه دارد مقدار هوای ورودی به موتور را بررسی کرده و دیتاهای لازم را به کامپیوتر خودرو ارسال کند. سعی کنید به طور مداوم این سنسور را چک کنید تا اگر نیاز به تعمیر داشت به موقع با تعمیر آن بپردازید.

مشکل در کوئل و شمع ها

اگر کوئل خودروی شما دچار مشکلی باشد و یا اینکه کوئل و شمع ها هردو مشکل داشته باشند، چراغ چک خودرو روشن خواهد شد. کوئل قطعه ای است که وظیفه دارد الکتریسیته لازم را فراهم کند تا شمع ها جرقه بزنند و روشن شوند. به همین جهت اگر کوئل خودرو دارای مشکل باشد، شمع ها نیز با مشکل مواج خواهد شد.

چرا چراغ چک روشن است
چرا چراغ چک روشن است

موارد دیگری که موجب روشن شدن چراغ چک خودرو می شود:

در اغلب اوقات یکی از این هفت موردی که ذکر شد علت اصلی روشن شدن چراغ چک خودرو است.  اما خب گاهی هم به ندرت پیش می آید که چراغ چک خودرو روشن شده است اما هیچ کدام از این موارد علت آن نبوده است. برخی از مواردی که به ندرت موجب روشن شدن جراغ چک خودرو می شوند، عبارتند از:

  • مشکل داشتن دزدگیر
  • خرابی ترموستات
  • وجود مشکل در باتری خودرو
  • وجود مشکلی در انژکتور

 

همان طور که توضیح داده شد روشن شدن چراغ چک خودرو به شما می گوید که مشکلی در یکی از قسمت های خودرو پیش آمده است. زمانی که با روشن شدن این چراغ مواجه شدید نیازی به نگرانی نیست اما باید بلا فاصله اقدام به ریشه یابی مشکل و رفع آن کنید.

قبل از هر اقدامی مطمئن شوید که در باک خودرو بسته است. اگر در باک باز باشد چراغ چک به همین علت روشن شده است. بعد از اینکه در باک خودرو را بستید چند دقیقه ای باید صبر کنید تا چراغ چک خاموش شود.

گاهی پیش می آید که تغییر رطوبت هوا باعث روشن شدن چراغ چک می شود. در این صورت نیازی به نگرانی نیست و احتمالا پس از زمان اندکی چراغ چک خودش خاموش خواهد شد.

اگر نیاز به لوازم یدکی دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن خریداری کنید. یدک مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی است. می توانید انواع لوازم یدکی را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به صورت اینترنتی خریداری کنید.

برای دیدن لیست انواع لوازم یدکی موجود و قیمت محصولات اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.