باتری به باتری کردن خودرو

مهم ترین نکات در مورد باتری به باتری کردن

باتری به باتری کردن اصطلاحی است که راننده ها با آن آشنایی دارند. شاید در ظاهر به نظر برسد که کاری ساده ای است و به راحتی از پس آن بر می آیید. اما در این نوشته سعی کرده ایم تا مهم ترین نکات در مورد باتری به باتری کردن را به شما بیاموزیم.

روش باتری به باتری کردن خودرو

ضعف باتری اتومبیل باعث می شود که روشن شدن خودرو با مشکل روبرو می شود. البته بیشتر در زمستان ها این مشکل پیش می آید. زیرا کاهش دما سبب کاهش ظرفیت در دسترس باتری خواهد شد. خالی شدن باتری خودرو ممکن است به دلایل متفاوتی اتفاق بیفتد. مثلا اگر فراموش کنید چراغ خودرو را خاموش کنید باتری خالی می شود.

(Dead Battery) یا همان خوابیدن باتری اصطلاحی است که برای خالی شدن بیش از اندازه باتری استفاده می شود. در این صورت جریان لازم برای استارت خوردن خودرو فراهم نخواهد شد. در این صورت اغلب افراد برای روشن کردن خودرو از روش باتری به باتری کردن استفاده می کنند. نکاتی که باید در این موقع مد نظر قرار دهید عبارتند از:

 • مطمئن شوید که روشن نشدن خودرو به علت خالی شدن باتری است.
 • دو خودرو را که می خواهید بین آن ها باتری به باتری انجام دهید را روبروی هم پارک کنید.
 • خودرویی را که سالم است روشن کنید.
 • خودرویی را که باتری اش خالی بوده استارت دهید.
 • اتصالات را قطع کنید.
 • کمی صبر کنید تا باتری مقدار بیشتری شارژ شود.
باتری به باتری کردن خودرو
باتری به باتری کردن خودرو

نکات مهم در مورد باتری به باتری کردن خودرو

 1. زمانی که مطمئن شدید مشکل از باتری است و خواستید عمل باتری به باتری کردن را انجام دهید حتما باید از خودرو با باتری سالم و ولتاژ یکسان استفاده کنید.
 2. دو خودرو را در نزدیک ترین نقطه به هم پارک کنید اما مراقب باشید که خودروها با هم هیچ تماسی نداشته باشند. تماس خودروها در این حالت ممکن است سبب ایجاد جرقه شود.
 3. برای شروع باتری به باتری کردن باید ابتدا دو خودرو را خاموش کنید و بعد از باز کردن کاپوت ها، کاور باتری را بردارید.
 4. بعد از متصل کردن باتری ها، خودرویی را که باتری سالمی دارد روشن کنید، برای اینکه باتری خالی زودتر شارژ شود می توانید با گاز دادن، دور موتور را بیشتر کنید.
 5. بعد از باتری به باتری کردن برای اطمینان از اینکه باتری خودرو شارژ شده است می توانید چراغ سقف خودرو را روشن کنید. اگر نور چراغ سقف کاملا نرمال بود یعنی باتری شارژ شده است.
 6. به یاد داشته باشید که ممکن است بعد از باتری به باتری کردن با استارت اول خودرو روشن نشود و بعد از چند استارت روشن شود.
 7. بعد از اینکه باتری به باتری کردن خودرو تمام شد، خیلی سریع حرکت نکنید و کمی صبر کنید تا باتری کاملا شارژ شود.

اتصالات در باتری به باتری کردن

اتصال باتری به باتری
اتصال باتری به باتری

برای انجام این کار حتما باید از کابل های مناسب استفاده کنید. برای برقرار کردن اتصالات باید به شیوه زیر عمل کنید:

 • یک سر قرمز رنگ کابل را به قطب مثبت باتری سالم و سر قرمز دیگر کابل را به قطب مثبت باتری که  خالی شده است متصل کنید.
 • یک سر مشکی کابل را به قطب منفی باتری سالم متصل کنید.
 • سر دیگر مشکی رنگ کابل را به یکی از قطعات فلزی موتور خودرویی که باتری اش خوابیده است متصل کنید.

 

نحوه قطع کردن اتصالات

 1. وقتی که باتری به باتری کردن تمام شد، باید اتصالات را قطع کنید.
 2. برای این کار ابتدا سر مشکی کابل را از خودرویی باتری اش خالی بود جدا کنید.
 3. حالا سر مشکی کابل را از باتری خودروی سالم جدا کنید.
 4. بعد از جدا کرد سر مشکی کابل نوبت به سر قرمز کابل می رسد.
 5. سر قرمز کابل را ابتدا از باتری سالم جدا کنید.
 6. در آخر سر قرمز کابل را از باتری که خالی شده بود جدا کنید.

باتری خودرو

در خودرو انرژی مورد نیاز از دو طریق تأمین می شود. انرژی جنبشی حرکتی لازم برای خودرو از طریق سوخت تأمین خواهد شد. انرژی شیمیایی که در سوخت ذخیره شده است در خودرو به شکل انرژی جنبشی حرکتی مورد نیاز خودرو در می آید. باتری خودرو نیز انرژی الکتریکی خودرو را تأمین می کند. زمانی که باتری خودرو خالی شود روشن شدن خودرو با مشکل مواجه می شود. یکی از روش هایی که در این زمان ها به کار شما می آید، باتری به باتری کردن خودرو است.

انواع باتری خودرو

انواع باتری های خودرو که از نوع باتری های اسیدی هستند، به دو دسته تقسیم می شوند: باتری های تر، باتری های سیلدشده.

باتری های تر مانند همه باتری ها از الکترودهای مثبت، منفی و الکترولیت ساخته شده اند. از آن جایی که الکترولیت این نوع باتری ها، به شکل مایع است به این باتری ها، باتری تر می گویند. البته قابل ذکر است  مدتی است که باتری های تر دیگر در خودروها استفاده نمی شوند.

در باتری های سیلدشده الکترولیت به شکل ژل یا فیبر در آمده است. به این نوع باتری ها، باتری های اتمی یا باتری های خشک نیز می گویند. اغلب از عنوان Maintenance Free برای نامیدن باتری های سیلدشده استفاده می کنند، به این معنا که این نوع باتری ها نیازی به نگهداری ندارند. اما این تصور کاملا اشتباه است. باتری های سیلدشده نیز نیاز به مراقبت دارند و در صورتی که به آن ها رسیدگی های لازم نشود خیلی زود خراب خواهند شد.

چگونه مطمئن شویم مشکل از خالی بودن باتری است؟

 

نکات باتری به باتری کردن

گاهی ممکن است استارت نخوردن خودرو به علت ایجاد مشکل در قسمت های مختلف سیستم استارت باشد. برای اینکه مطمئن شوید مشکل استارت نخوردن خودرو به علت خالی شدن باتری است باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. اگر چراغ ها به صورت کم نور روشن شوند به احتمال خیلی زیاد مشکل از باتری خودرو است.
 2. اگر باتری خوابیده باشد کلید قفل درها نیز عمل نمی کند.
 3. اگر بعد از وارد کردن و چرخاندن سوئیچ،  چراغ‌ های داشبورد و سیستم صوتی به صورت نرمال عمل کنند نشان دهنده این است که باتری سالم است .
 4. زمانی که باتری سالم باشد و مشکل از سیستم استارت باشد، زمانی که استارت می زنید همان لحظه استارت قطع می شود. اما اگر مشکل از باتری باشد، بعد از استارت زدن خودرو برای روشن شدن تلاش می کند.

 

اگر نیاز به لوازم یدکی دارید، می توانید با اطمینان از سایت یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن ارائه کننده انواع لوازم یدکی با بالاترین کیفیت و قیمتی مناسب برای خودروهای داخلی و خارجی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.