چراغ آچار سمند

نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند

نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند یکی از مواردی است که راننده و مالک این خودرو باید با آن آشنایی کاملی داشته باشد. حتما تا به حال زیاد شنیده اید که خودرو نیاز به توجه و مراقبت دارد تا خوش رکاب باقی بماند. گاهی سیستم های کامپوتری خودرو هشدارهایی می دهند که برای جلوگیری از ایجاد مشکلات جدی برای خودرو باید حتما در اسراع وقت به این هشدارها رسیدگی کرد. بهتر است قبل از اینکه خودرو با مشکلات جدی روبرو شود، به صورت دوره ای به سرویس خودرو در تعمیرگاه های مجاز و یا نمایندگی ها بپردازید. به این ترتیب می توانید عمر مفید خودور را بالاتر ببرید و هم چنین از استهلاک بیش از حد قطعات خودرو نیز جلوگیری می کنید.

چراغ آچار چیست؟

نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند
نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند

چراغ آچار در واقع همان چراغ سرویس است که با روشن شدنش متوجه می شویم که باید خودروی خود را برای سرویس کردن دوره ای آماده کنیم.

چراغ آچار، پشت آمپر قرار دارد. وقتی زمان سرویس کردن دوره ای خودرو فرا رسیده باشد، با باز کردن سوئیچ، چراغ سرویس نیز روشن می شود. البته باید از درست بودن تنظیم چراغ آچار نیز مطمئن باشید. زیرا فقط در صورتی که تنظیم این چراغ درست باشد، روشن شدنش به معنی فرا رسیدن زمان سرویس های دوره ای خودرو است.

برخی از راننده ها و مالکان خودروی سمند بعد از اینکه سرویس دوره ای خودرو را انجام می دهند، نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند را نمی دانند. اگر شما هم جزو این دسته از راننده ها هستید پس پیشنهاد می کنیم که این نوشته را تا انتها بخوانید.

برای خاموش کردن چراغ آچار سمند چه کار کنیم؟

خودروی سمند یکی از خودروهای ساخت داخل پرطرفدار است. در بین خودروهای داخلی، سمند به نسبت، دارای عمر مفید بیشتری است و استهلاک کمتری دارد.

چراغ آچار سمند، چراغی زرد یا نارنجی است که روی مانیتور بالای داشبورد سمند روشن می شود. با روشن شدن این چراغ متوجه می شوید که زمان تعویض تسمه، فیلتر، روغن یا سایر مایعات خنک کننده مورد نیاز خودرو است.

زمانی که چراغ آچار خودرو روشن می شود باید علت را ریشه یابی کنید و سپس اقدام به رفع آن کنید

بعد از اینکه سرویس دوره ای خودرو را انجام دادید، باید چراغ آچار را خاموش کنید تا بعدا دوباره فرا رسیدن زمان سرویس دوره ای خودرو را به شما یادآوری کند. نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند به دو شکل است که این دو روش عبارتند از:

  1. روش دستی
  2. به کار گرفتن دستگاه دیاگ

 

نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند به روش دستی

خاموش کردن چراغ آچار سمند
خاموش کردن چراغ آچار سمند

زمانی که می خواهید چراغ آچار سمند را به روش دستی خاموش کنید باید از دو کلیدی که جلوی آمپر قرار دارند استفاده کنید. نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند به شیوه دستی، الگوی ساده ای دارد که در این قسمت به توضیح آن می پردازیم:

ابتدا باید از قطع بودن کامل برق خودرو مطمئن باشید.

قبل از هر چیزی باید سوئیچ را ببندید و حدود ده ثانیه نیز صبر کنید.

حالا بدون استارت زدن، سوئیچ را باز می کنید.

در سمت راست آمپر یک کلید می بینید. ابتدا باید این کلید را فشار دهید و چند لحظه نگه دارید. حالا وارد منوی تنظیمات صفحه آمپر خودرو و بخش Maintenance می شوید.

بعد از اینکه منوی تنظیمات آمپر را مشاهده کردید، دوباره همان دکمه سمت راست آمپر را فشار دهید و باز هم چند لحظه نگه دارید تا وارد منوی تنظیمات روغن خودرو شوید.

حالا می توانید با استفاده از کلیدی که در سمت چپ صفحه آمپر است به تنظیم کیلومتر فیلتر هوا، فیلتر روغن، روغن و … بپردازید. برای این کار باید کلید را به سمت چپ یا به سمت راست بچرخانید تا عدد مورد نظرتان را انتخاب کنید.

عدد پنج هزار عددی است که به طور معمول انتخاب می کنند.

حالا باید دوباره کلید سمت چپ آمپر را برای ثبت شدن عدد مورد نظرتان فشار دهید.

به این ترتیب چراغ آچار خودرو تا فرارسیدن دوباره زمان سرویس خودرو خاموش خواهد ماند.

نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند با دستگاه دیاگ

دیاگنوستیک یا همان دیاگ، عملیاتی  می باشد که توسط دستگاه مخصوصی در تعمیرگاه انجام می شود. با انجام این عملیات،  اطلاعات مربوط به خودرو از کامپیوتر اتومبیل استخراج می شود تا به کمک این اطلاعات، مشکلات و ایرادهای خودرو شناسایی شوند. بعد از اینکه مشکلات خودرو ریشه یابی و رفع شدند. تعمیرکار با استفاده از دیاگ با کامپیوتر خودرو ارتباط برقرار می کند و به خودرو این دستور را ارسال می کند که کد خطا را پاک کند. به این ترتیب چراغ آچار خودرو تا زمان سرویس دوره ای بعدی خاموش می شود.

نکات مربوط به نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند

  1. نحوه خاموش کردن چراغ آچار سمند مالتی پلکس و چراغ آچار سمند lx مشابه یکدیگر است.
  2. قبل از خاموش کردن  چراغ آچار سمند باید ابتدا سالم بودن ای بی اس یا ایربگ را چک کنید و از سلامت این دو مورد مطمئن شوید.
  3. دلیل روشن شدن چراغ آچار سمند، سر رسید زمان تعویض روغن، مایعات خنک کننده، فیلترها و یا تسمه‌ها می باشد.
  4. فراموش نکنید که روشن شدن چراغ آچار سمند به معنای وجود داشتن نوعی اختلال در عملکرد خودروی شما است.
  5. بلافاصله بعد از  روشن شدن چراغ آچار یا هر هشدار دیگری در خودرو ابتدا باید خطای و علت مشکل سیستم را پیدا کنید و بعد اقدام به رفع مشکل در اسرع وقت کنید.
  6. هیچ وقت برای خاموش کردن چراغ آچار سمند یا به طور کلی هر خودرویی کابل باتری را خارج نکنید. به یاد داشته باشید که قطع ارتباط باتری یا خارج کردن فیوز برق مشکلات زیادی را به تدریج برای خودروی شما ایجاد می کند.

 

خاموش کردن چراغ سرویس سمند
خاموش کردن چراغ سرویس سمند

همان طور که گفته شد خودرو نیاز به توجه و مراقبت دارد. تنها در صورت رسیدگی منظم به خودرو می توانید عمر مفید آن را بالا ببرید. اگر نیاز به لوازم یدکی خودرو دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن خریداری کنید.

یدک مدرن انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی را با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب به فروش می رساند. می توانید در همین سایت قمیت و جنس انواع لوازم یدکی را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.