بعد از تصادف چه باید کرد؟

بعد از تصادف چه باید کرد؟

بعد از تصادف چه باید کرد؟ شاید این سوالی باشد که در ذهن خیلی از راننده ها است. خصوصا افرادی که به تازگی شروع به رانندگی کرده اند.  این افراد اکثرا سوال هایی در این زمینه دارند. تعدادی از این سوال ها عبارتند از:

 • بعد از تصادف جرحی چه باید کرد؟
 • پس از وقوع تصادف چکار کنیم؟
 • فرار از صحنه تصادف و بیمه چگونه است؟
 • قانون پرداخت دیه در تصادفات چیست؟
 • هنگام تصادف چه مدارکی بگیریم؟
 • مهلت شکایت بعد از تصادف چند روز است؟
 • هزینه پارکینگ در تصادف بر عهده کیست؟
 • شکایت از راننده مقصر در تصادف چه مراحلی دارد؟
 •  و ….

در این نوشته سعی کرده ایم به طور مختصر به این سوال ها پاسخ دهیم. هم چنین به مجموعه اقداماتی که باید بعد از تصادف انجام دهید اشاره می کنیم.

 

هنگام وقوع تصادف چه باید کرد

بعد از تصادف چکار کنیم؟

تقریبا همه ما تصادف رانندگی را تجربه کرده ایم. هنگامی که حوادث رانندگی و تصادفات پیش می آید باید اقدامات خاصی انجام دهیم. این اقدامات باید به گونه ای باشند که سبب کاهش خسارات و آسیب های وارده شوند. در زیر به تعدادی از این اقدامات اشاره می کنیم:

 1. اولین و شاید مهم ترین اقدام بعد از تصادف، حفظ آرامش و خونسردی است. تنها در صورتی که آرامش داشته باشید می توانید تصمیمات صحیح بگیرید.
 2. قبل از هر کاری باید با پلیس 110 تماس بگیریم. زمانی که بعد از وقوع تصادف با پلیس تماس می گیرید، کارشناس تصادف از نزدیک ترین واحد راهنمایی و رانندگی به محل تصادف می آید. این کارشناس، راننده مقصر را تعیین می کند و بعد در صورتی که شما مقصر نباشید می توانید به راحتی خسارت خود را از بیمه دریافت کنید.
 3. بعد از تصادف در صورت امکان خودروهای درگیر در جریان تصادف را از جاده خارج کنید. در این مواقع باید در گوشه سمت راست خیابان یا بزرگ راه توقف کنید. برخی از راننده ها با رها کردن خودرو در وسط خیابان یا بزرگ راه باعث ایجاد تصادفات بعدی می شوند. هم چنین رها کردن خودرو وسط خیابان رفت و آمد سایر خودروها را با مشکل جدی رو به رو می کند و ترافیک سنگینی ایجاد می شود. تنها در صورتی نباید خودرو از محل تصادف جا به جا شود که تصادف سبب فوت کسی شده باشد.
 4. فراموش نکنید که بعد از وقوع تصادف به پرشک مراجعه کنید. به هیچ وجه سرگیجه، سر درد و حتی خراش های جزئی را دست کم نگیرد. اصولا در این مواقع به علت هیجان ناشی از تصادف، سطح هورمون آدرنالین در بدن بالا می رود. همین هورمون باعث می شود متوجه شدت واقعی درد خود نشوید.
 5. بعد از اینکه پلیس مقصر را اعلام کرد و موضوع بیمه و خسارت تعیین شد. شیشه ها و بقایای دیگر تصادف را از سطح خیابان یا بزرگ راه جمع آوری کنید. این شیشه ها و سایر اشیای نوک تیز می توانند به خودروهای دیگر آسیب جدی وارد کنند.

 

 

بعد از تصادف جرحی چه باید کرد؟

به طور کلی تصادفات را به دو دسته جرحی و خسارتی تقسیم می کنند. تصادف خسارتی به تصادفاتی گفته می شود که در آن ها فقط به وسیله نقلیه آسیب وارد می شود. تصادفات جرحی نیز تصادفاتی هستند که در آن ها راننده یا سرنشینان دچار آسیب جانی و بدنی شوند. در تصادفات خسارتی، جابجا کردن خودرو از محل تصادف نه تنها اشکالی ندارد بلکه ضروری است. اما بعد از تصادف جرحی، برای جابجایی خودرو باید خیلی محتاط بود. در صورتی هم که تصادف منجر به فوت کسی شده باشد اصلا نباید خودرو را جابجا کرد.

 

خرید لوازم یدکی بعد از تصادفهنگام تصادف چه مدارکی بگیریم؟

بعد از تصادف با حفظ کامل خونسردی و آرامش خود سعی کنید همه جزئیات را به یاد بسپارید. بعد از اینکه با پلیس تماس گرفتید و خودرو را به کنار سمت راست بردید، به جای عصبانیت و پرخاش روی تک تک جزئیات زمان تصادف تمرکز کنید. مطمئن باشید که این جزئیات توسط پلیس از شما پرسیده خواهد شد. در صورتی که امکانش را داشتید حتما از محل تصادف عکس بگیرید. نام راننده مقابل، شماره تماس و آدرسش، نام و شماره تماس افراد شاهد تصادف، نام خودرو، رنگ و شمار پلاک و مدل خودرو راننده مقابل، نام شرکت بیمه و شماره بیمه خودروی راننده مقابل و … بعضی از مدارکی است که در این جریان اهیمت دارند.

انواع کروکی تصادف

در جریان تصادفات، کروکی ها به دو نوع کروکی سازش و کروکی عدم سازش تقسیم می شوند. کروکی سازش برای تصادفات داخل شهری استفاده می شود. البته در صورتی که هر دو راننده توافق کنند که مقصر کیست و مدارک هر دو طرف نیز کامل باشد. در صورتی هم که دو طرف تصادف بر سر این که مقصر کیست به توافق نرسند و یا اینکه مدارک آن ها ناقص باشد از کروکی عدم سازش استفاده می شود. مدارکی که نیاز است عبارتند از: گواهینامه رانندگی، برگه معاینه فنی خودرو، کارت خودرو، کارت بیمه شخص ثالث)

کارهایی که بعد از تصادف باید انجام دهیم

مواردی که پس از وقوع تصادف نباید فراموش کنید:

گاهی اوقات راننده ای که در تصادف مقصر بوده است از شما می خواهد که با پلیس تماس نگیرید. اصولا این راننده ها می گویند که خودشان خودروی شما را به صافکاری و یا نقاشی اتومبیل می برند. به نفع شما است که این پیشنهاد را قبول نکنید. بهتر است با پلیس 110 تماس بگیرید و با تعیین مقصر تصادف، خسارت خود را از بیمه بگیرید.

بعضی از راننده ها گمان می کنند که با تغییر دادن خودرو از محل تصادف، پلیس نمی تواند راننده مقصر را تعیین کند. این افراد تا رسیدن کارشناس تصادف راهنمایی و رانندگی در محل تصادف در وسط جاده می مانند. در این صورت پلیس می تواند هر دو راننده را به خاطر ایجاد ترافیک سنگین و سد معبر جریمه کند.

نکته ای که بعد از تصادف نباید فراموش کنید این است که تا زمانی که کارشناس رانندگی نیامده است و مقصر تعیین نشده است خود را مقصر جلوه ندهید. این کار می تواند برای شما مشکلات قانونی جدی ایجاد کند.

حتی اگر شما نقشی در تصادف ندارید و فقط در حال عبور از محل تصادف هستید، اخلاق انسانی حکم می کند که بی تفاوت نباشید. در صورت نیاز با پلیس و اورژانس تماس بگیرید.

به یاد داشته باشید که اگر بعد از تصادف، خودروی شما واژگون شد و به گارد ریل برخورد کرد و … حتما باید کروکی تصادف کشیده شود. زیرا در این مواقع  اگر کروکی تصادف را دریافت نکرده باشید، بیمه فقط خسارت اولین ضربه ای را که به خودرو وارد شده است را می دهد.

 

خرید لوازم یدکی ارزان بعد از تصادف

بعد از تصادف کردن احتمالا به دنبال خرید لوازم یدکی با قیمت مناسب هستید تا بتوانید شرایط را به روال قبل برگردانده و با ارامش خاطر به زندگی ادامه دهید. برای این منطور ما به شما خرید انلاین لوازم یدکی را پیشنهاد میکنیم که به اسانی بتوانید از اتفاق پیش آمده رهایی پیدا کنید. همین حالا با ما تماس بگیرید تا یک خرید ایده آل را تجربه کنید. یدک مدرن منتظر شما عزیزان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.