نشانه های خرابی بلبرینگ

پنج نشانه خرابی بلبرینگ چرخ های عقب

نشانه های خرابی بلبرینگ چرخ های عقب خودرو  را گاهی فقط مکانیک ها متوجه می شوند. گاهی هم خودتان با توجه به برخی از علائم و نشانه ها متوجه آن ها خواهید شد. همان طور که می دانید، بلبرینگ ها یکی از مهم ترین قطعات چرخ خودرو هستند. ایراد داشتن بلبرینگ ها سبب خرابی چرخ و خودرو می شود. همه چرخ های جلو و عقب خودرو دارای بلبرینگ مخصوص به خود هستند. گاهی تمام این بلبرینگ ها خراب و یا فرسوده می شوند و نیاز به تعویض همه آن هاست. گاهی هم پیش می آید که فقط یکی از بلبرینگ ها خراب شده باشد و باقی سالم باشند. در صورت خرابی هر کدام از بلبرینگ های چرخ های خودرو فقط باید برای تعویض همان بلبرینگ اقدام کنید و نیازی به تعویض همه آن ها نیست. در این نوشته پنج نشانه خرابی بلبرینگ چرخ های عقب خودرو را با هم بررسی خواهیم کرد.

نشانه های خرابی بلبرینگ ها
نشانه های خرابی بلبرینگ ها

فرسودگی بیش از، نشانه های خرابی بلبرینگ

به طور کلی می توان گفت که علت وجود بلبرینگ در هر چرخی این است که چرخش چرخ آسان تر و نرم تر انجام شود. علاوه بر این وجود بلبرینگ، سایش بین دو سطح را کاهش می دهد. صدای چرخیدن چرخ نیز به علت وجود بلبرینگ کمتر به گوش می رسد.

فرسوده شدن نابرابر چرخ ها: وقتی متوجه می شوید که یکی از تایرهای خودرو بیشتر از سایر تایرها فرسوده شده است، می توانید حدس بزنید که این یکی از نشانه های خرابی بلبرینگ چرخ ها است. زمانی که تنها بلبرینگ یکی از چرخ ها خراب شده باشد، همان تایر به طور غیر طبیعی دچار فرسوده شدن می شود. وقتی که تمام بلبرینگ ها سالم باشد، چرخ ها در مرور زمان به علت استفاده های مداوم به طور یکسانی فرسوده می شوند. البته به یاد داشته باشید که فرسودگی و سایش نا برابر چرخ ها حتما و همیشه به علت خرابی بلبرینگ نیست. عوامل دیگری هم ممکن است سبب فرسودگی تایر شود، مانند تایر بالانس نشده، توازن نداشتن چرخ ها و …. بنابراین باید نشانه های دیگری از خرابی بلبرینگ چرخ ها را ببینید تا مطمئن شوید ایراد از بلبرینگ است.

بازی بیش از حد و لقی چرخ خودرو

همان طور که می دانید سالم بودن بلبرینگ باعث می شود تا چرخ بازی نکند و لقی اضافه ای هم نداشته باشد. پس یکی دیگر از نشانه های خرابی بلبرینگ چرخ های خودرو، لقی بیش از حد و بازی کردن چرخ ها است. البته تشخیص این ایراد توسط مکانیک انجام می شود. زیرا برای تشخیص لقی چرخ خودرو باید بالابر هیدرولیکی، خودرو را بالا ببرید. و یا اینکه با قرار دادن یک محور روی چرخ خودرو متوجه این ایراد شویم. بعد از بالا بردن خودرو، برای تشخیص این ایراد باید یکی از چرخ ها را گرفته و آن را عقب و جلو کنید تا بفهمید چرخ حرکت و بازی اضافی و بیش از حد دارد یا نه. چرخ دیگر محور را هم به همین شکل امتحان کنید.

تعویض بلبرینگ خودرو
تعویض بلبرینگ خودرو

شنیدن صدای آسیاب از تایر

شنیده شدن صدایی شبیه صدای آسیاب از تایرها یکی دیگر از نشانه های خراب بودن بلبرینگ های خراب خودرو می باشد. در واقع زمانی که بلبرینگ ها روان بودن خود را از دست می دهند و دمای آن ها خیلی بالا می رود. شنیدن این صدا یکی از رایج ترین نشانه های خرابی بلبرینگ ها است و مانند به هم کشیده شدن دو فلز  و صدای آسیاب است. وقتی بلبرینگ چرخ خودروی شما خراب باشد، اغلب در هنگام دور زدن و یا تعویض دنده این صدا شنیده می شود. این صدا ناهنجار و غیر معمول است و حتما باید به آن توجه کنید. با بالا بردن سرعت خودرو، ریتم این صدای ممتد، تندتر هم خواهد شد.

چرا خودرو به یک سمت کشیده می شود؟

اگر بلبرینگ چرخ خودرو خراب شده باشد، ممکن است تایر بلرزد و خودرو به همان سمتی که بلبرینگش خراب است کشیده شود. اغلب در این صورت بلبرینگ خراب، پوسیده و حفره دار شده است. در واقع وقتی که بلبرینگ چرخ خودرو خراب شود، سطح آن زبر می شود. در این صورت مسیر غلطش همواری که برای محافظت از سطوح فلزی در مقابل خورندگی مواد شیمیایی مختلف و یا سایش استفاده می‌شود، وجود ندارد.

لرزش فرمان، از نشانه های خرابی بلبرینگ چرخ خودرو

زمانی که بلبرینگ چرخ خودرو خیلی خراب شده باشد باعث لرزش فرمان می شود. در این صورت زمانی که سرعت خودرو شما پایین است کاملا متوجه لرزش فرمان خواهید شد. توجه داشته باشید که لرزش فرمان در سرعت های بالا احتمالا به علت نامتوازن بودن تایرها ایجاد می شود.

خراب بودن بلبرینگ ها چه مشکلی ایجاد می کند؟

همان طور که گفته شد بلبرینگ ها یکی از مهم ترین قطعات چرخ ها هستند. وجود مشکل و ایراد در بلبرینگ سبب ایجاد مشکلاتی برای خودرو و در نتیجه آسیب دیدن مسافران می شود. برخی از این مشکلات عبارتند از :

  • قفل شدن لاستیک ها
  • لق زدن چرخ ها
  • در رفتن چرخ ها
  • و ….
بلبرینگ خودرو چیست
بلبرینگ خودرو چیست

راه های جلوگیری از خرابی بلبرینگ چرخ ها

با رعایت کردن برخی نکات می توانید از خراب شدن بلبرینگ چرخ های خودرو جلوگیری کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

  • زمانی که به دست انداز می رسید، حتما سرعت خودرو را کم کنید. به یاد داشته باشید که اگر با سرعت بالا از روی دست اندازها رد شوید ممکن است بلبرینگ چرخ خودرو خرد شود.
  • زمانی که می خواهید بلبرینگ چرخ های خودرو را تعویض کنید، دقت داشته باشید که بلبرینگ با کیفیتی انتخاب و خریداری کنید. بلبرینگ های بدون کیفیت خیلی زود خراب می شوند و می توانند باعث آسیب رساندن به خودرو هم بشوند.
  • بهتر است بعد از هر 5000 کیلومتر رانندگی چرخ های خودرو را چک کنید. برای این منظور باید چرخ ها را جک زده و بچرخانید. لق زدن و صدا دادن چرخ ها از جمله نشانه های خرابی بلبرینگ چرخ های خودرو است.

قیمت بلبرینگ چرخ های خودرو

همان طور که توضیح داده شد، جنس و کیفیت بلبرینگ چرخ خودرو بسیار اهمیت دارد. اگر قصد تعویض بلبرینگ چرخ خودروی خود را دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن خرید کنید. برای اطلاع از قیمت بلبرینگ چرخ خودروهای مختلف نیز می توانید وارد قسمت فروش سایت شده و لیست قیمت ها را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.