خرابی استارت خودرو

علائم خرابی اتوماتیک استارت

علائم خرابی اتوماتیک استارت خودرو موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته می شود. اتوماتیک استارت خودرو، دو سیم پیچ کشنده و نگه دارنده دارد. وظیفه اتوماتیک استارت خودرو این است که برق استارت را وصل کند. و دنده استارت را جلو می برد تا با فلایویل درگیر شود. یکی از مهم ترین علائم خرابی اتوماتیک استارت خودرو، استارت نخوردن خودرو است. دلایل استارت نخوردن خودرو نیز عبارت است از:

 • قفل شدن موتور، اصولا قفل شدن موتور به این علت اتفاق می افتد که دنده استارت می شکند و لای چرخ لنگر گیر می کند.
 • خراب شدن استارت یا سیم کشی و اتصالات مربوط به آن
 • خراب شدن سلکتور گیربکس در خودروهای اتوماتیک
 • قطع شدن سیم کشی های استارت و یا سوئیچ
 • خراب شدن و یا خالی شدن باتری

 

اتوماتیک استارت خودرو
اتوماتیک استارت خودرو

آزمایش درست بودن اتوماتیک استارت

یک راه برای آزمایش درست کار کردن اتوماتیک استارت خودرو این است که، قطب منفی باتری را به بدنه اتوماتیک استارت خودرو وصل کنیم. بعد از آن قطب مثبت باتری را به قسمت فیش اتوماتیک استارت متصل می کنیم. در این صورت اگر اتوماتیک استارت خودرو سالم و درست باشد، صدای تق مانندی شنیده می شود. این صدای تق در واقع صدای کشیده شدن وزنه پلانجر می باشد.

توجه داشته باشید زمانی که قطب مثبت باتری را به فیش اتوماتیک استارت وصل کرده ایم، موتور استارت نمی چرخد. برای اینکه موتور استارت بچرخد باید قطب مثبت باتری به پیچ بالایی اتوماتیک استارت خودرو متصل شود.

اتوماتیک استارت خودرو چیست؟

اتوماتیک استارت خودرو یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده استارت می باشد. اتوماتیک استارت خودرو قطعه ای کوچک است جریان الکتریسیته را به سیم پیچ ها منتقل می کند. این قطعه کوچک روی پوسته اصلی استارت نصب می شود.  استارت خودرو یکی از مهم ترین قطعات خودرو به حساب می آید. سیستم استارت خودرو از قطعات متعددی درست شده است. در واقع می توان این طور گفت که استارت خودرو یک قطعه برقی پیچیده است که وظیفه دارد نیروی اولیه ای را که موتور خودرو برای روشن شدن و فعالیت کردن نیاز دارد، فراهم کند. برخی از قطعات تشکیل دهنده استارت خودرو عبارتند از:

 • اتوماتیک استارت
 • پوسته استارت
 • زغال استارت
 • دنده استارت
 • سیم پیچ
 • بالشتک
 • آرمیچر
 • و ….

استارت خودرو را در نزدیکی گیربکس و دنده فلایویل جای گذاری کرده اند. سوئیچ برای شروع فعالیت به استارت فرمان می دهد. برق مورد نیاز استارت برای شروع فعالیت نیز توسط باتری خودرو فراهم می شود. اتوماتیک استارت خودرو، برقی را که باتری بعد از استارت زدن ایجاد می کند، می گیرد.

اتوماتیک استارت خودرو دو ورودی برق دارد. یکی از این ورودی ها، جریان برق ضعیفی را که سوئیچ خودرو می فرستد، دریافت می کند. ورودی دوم نیز به صورت مستقیم برق را از باتری خودرو می گیرد. با ایجاد فرمان اولیه برای استارت خوردن ماشین، جریان برقی شدت می گیرد. اتوماتیک استارت خودرو از این جریان برق برای استارت زدن استفاده می کند. در واقع با این توضیحات می توان گفت که اتوماتیک استارت خودرو نقش بسیار مهمی در استارت خوردن خودرو دارد. خراب شدن اتوماتیک استارت خودرو سبب می شود تا استارت عمل نکند و موتور خودرو روشن نشود.

علائم خرابی اتوماتیک استارت
علائم خرابی اتوماتیک استارت

معرفی اجزای تشکیل دهنده استارت و وظایف آن ها

آرمیچر: وظیفه ی آرمیچر  القای  بارهای منفی در بالشتک ها است. آرمیچر در مرکز شفت دارای پره هایی است که سیم پیچ در داخل این هسته ها پیچیده می شود. دو سر سیم پیچ به کانکتور سر شفت وصل می شود.

دنده استارت: دنده استارت، نیروی مکانیکی را منتقل می کند. این قطعه روی شفت آرمیچر و بر روی مارپیچ شفت آرمیچر قرار می گیرد و در یک جهت خلاص و در جهت دیگرش درگیر می شود.

سیم پیچ: در هر استارت، چهار سیم پیچ قرار دارد. یک حلقه سیم پیچ دور هر یک از بالشتک ها پیچیده شده است. وظیفه سیم پیچ، ایجاد کردن نیروی مغناطیسی است.

زغال استارت: زغال استارت از جنس کربن و به شکل نرم می باشد. زغال استارت، جریان الکتریسیته را برای ایجاد شدن حوزه ی مغناطیسی می رساند.

اتوماتیک استارت: اتوماتیک استارت، جریان الکتریسته لازم را به سیم پیچ ها می رساند. این قطعه روی پوسته اصلی نصب می شود.

پوسته استارت: این قطعه، استوانه ای است که از جنس فولاد ساخته شده است. مقاوت پوسته استارت بسیار زیاد است.

بالشتک: چهار بالشتک درون پوسته استارت قرار دارد. میدان مغناطیسی اطراف بالشتک ها را احاطه کرده است.

 

قیمت اتوماتیک استارت خودرو
قیمت اتوماتیک استارت خودرو

توجه داشته باشید که هنگام تعویض کردن اتوماتیک استارت خودرو به سالم بودن بقیه اجزای تشکیل دهنده استارت نیز دقت کنید. هم چنین سالم بودن باتری را نیز در هنگام تعویض اتوماتیک استارت خودرو حتما چک کنید.

آزمایش موتور استارت چگونه است؟

برای آزمایش کردن موتور استارت، فیش مثبت باتری را دیگر به فیش اتوماتیک استارت متصل نمی کنیم. بلکه آن را به پیچ پایینی اتوماتیک استارت خودرو اتصال می دهیم. قطب منفی باتری را نیز به بدنه استارت متصل می کنیم. با انجام این کار، اتوماتیک استارت خودرو را از مدار خارج می کنیم. در این صورت، آرمیچر شروع به دوران می کند. اما دنده استارت به جلو حرکت نمی کند. با اتصال فیش مثبت باتری به پیچ پایینی اتوماتیک استارت، جریان برق را به بالشتک موتور استارت وارد می کنیم.

در این صورت بالشتک ها، میدان مغناطیسی ایجاد می کنند. این برق از آرمیچر استارت عبور می کند و آن را به چرخش در می آورد. در این مرحله آرمیچر نیز میدان مغناطیسی ایجاد می کند. دوران آرمیچر به علت وجود میدان های مغناطیسی هم نام و غیر هم نامی است که بین بالشتک ها و آرمیچر قرار دارند. با دوران موتور استارت می توانیم نتیجه بگیریم که آرمیچر، سیم پیچ های بالشتک و زغال ها سالم هستند.

اگر قصد خرید لوازم یدکی به صورت عمده و با جرئی دارید می توانید با خیالی آسوده از سایت فروشگاه یدک مدرن خرید کنید. یدک مدرن انواع لوازم یدکی مورد نیاز انواع خودروهای داخلی و خارجی را با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب عرضه می کند. برای اطلاع از قیمت استارت اتوماتیک انواع خودروها و خرید آن می توانید به راحتی از طریق سایت یدک مدرن اقدام به خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.