ترموستات خودرو

انواع ترموستات خودرو

ترموستات خودرو چیست؟

ترموستات خودرو درجه حرارت موتور اتومبیل را تنظیم می کند. در واقع ترموستات خودرو باعث می شود دمای موتور خودرو به طور اتوماتیک روی هشتاد و پنج درجه سانتی گراد که دمای ایده آلی به حساب می آید باقی بماند. به طور کلی ترموستات یا دماپا، دمای یک وسیله را در محدوده مشخص نگه می دارد. اگر دمای موتور خودرو در محدوده معین ثابت نباشد کارایی موتور با مشکل مواجه می شود. اگر موتور خودرو در دمای پایین تری باشد، این سرد شدن موتور باعث بالا رفتن غلظت روغن می شود. در این صورت روانکاری قطعات دچار مشکل می شود. هم چنین سرد بودن موتور باعث فرسوده شدن بیشتر آن می شود. اگر دمای موتور بیش از حد بالا برود نیز این گرما سبب رقیق شدن بیش از حد روغن می شود. رقیق شدن بیش از حد روغن سبب می شود که خاصیت روان کنندگی آن از بین برود.

 

ترموستات خودرو
ترموستات خودرو

کاربرد ترموستات چیست؟

علاوه بر مواردی که ذکر شد ترموستات خودرو کمک می کند تا خودرو در اول صبح زودتر گرم شود. با گرم شدن مناسب و به اندازه، فرسایش موتور خودرو بسیار کم خواهد شد. به طور کلی می توان گفت که کاربرد ترموستات خودرو این است که کمک می کند تا موتور خودرو در اسرع وقت به دمای مطلوب تعیین شده برسد و گرم شود. این باور که گمان کنیم ترموستات سبب خنک شدن موتور می شود، باور اشتباهی است. در واقع یکی از قابلیت های سیستم خنک کننده برای انتقال حرارت، باز شدن کامل ترموستات است.

برای توضیح چگونگی کارکرد ترموستات می توان آن را به یک شیر قطع و وصل اتوماتیک تشبیه کرد. ابتدا زمانی که موتور سرد است، ترموستات با بستن مسیر ورود آب به رادیاتور مانع ورود آب به رادیاتور می شود. در این صورت آب فقط در مسیر دور موتور گردش پیدا می کند. زمانی که گرمای آب به درجه ای که لازم است برسد، ترموستات فعال شده و جیوه درون آن منبسط می شود. در این مرحله برای اینکه دما بالاتر نرود، مسیر رادیاتور باز می شود و آب می تواند در آن جریان پیدا کند. زمانی که حرارت پایین بیاید باز ترموستات بسته می شود. با ادامه پیدا کردن این باز و بسته شدن ها درجه موتور پیوسته در دمای مطلوب باقی خواهد ماند. با این توضیحات متوجه می شویم که ترموستات خودرو تا زمانی که آب گرم نشود اجازه خروج آب از ترموستات را نمی دهد. زمانی که آب به اندازه کافی گرم شد دریچه ترموستات باز می شود و آب برای خنک شدن به رادیاتور سرریز می شود.

هم چنین وجود ترموستات باعث می شود که آبی که برای خنک شدن به رادیاتور می رود، داخل مبدل حرارتی بخاری ماشین شود. در این صورت از گرمای آب برای گرم کردن داخل خودرو نیز استفاده می شود.

بهترین درجه ترموستات
بهترین درجه ترموستات

اگر ترموستات نباشد چه می شود؟

اگر ترموستات نباشد، موتور برای اینکه به دمای مطلوب خود برسد باید کار بیشتری کند. گاهی ممکن است در نبود ترموستات دمای موتور به هیچ وجه بالا نرود. در صورت پایین بودن دمای موتور، بلبرینگ ها، رینگ پیستون ها و دیگر اجزا هنوز از نظر سایز منبسط نشده اند و به دیگر قطعات فلزی موتور بیشتر ضربه می زنند.

هم  چنین در صورت حذف ترموستات خودرو، زمانی که بعد از سر بالایی به سرعت وارد سرازیری می شوید موتور به صورت ناگهانی خنک می شود، زیرا سرعت گردش آب زیاد است. در این صورت سرسیلندرها تاب بر می دارند.

با نصب ترموستاتی که دمای باز شدن آن از دمای ترموستات فابریک کارخانه پایینتر باشد چه اتفاقی می افتد؟این اقدام ارزش چندانی ندارد و فقط در شرایطی خاص باعث می شود موتور دیرتر گرم شود. در صورتی که ترموستاتی با دمای پایین تر نصب کنید، مثلا ترموستات 75 درجه، درست است که موتور زودتر به دمای 75 درجه می رسد اما برای رسیدن موتور از 75 درجه به 83 درجه زمان بیشتری مورد نیاز است. اما استفاده از ترموستات فابریک، خودروی شما را زودتر به دمای ایده آل یعنی 83 درجه می رساند. علاوه بر این استفاده از ترموستاتی که دمای آن پایین تر از ترموستات فابریک است، موتور فرسوده تر می شود زیرا قطعات انبساط کافی را ندارند. ویژگی منفی دیگری که استفاده از ترموستاتی با دمای پایین تر ایجاد می کند، بالا رفتن مصرف سوخت است.

با این توضیحات نتیجه می گیریم که با نصب ترموستات با دمای استاندارد، مصرف سوخت کاهش می یابد، کارکرد موتور افزایش می یابد و فرسایش موتور نیز کمتر می شود.

انواع ترموستات خودرو

ترموستات ها انواع مختلفی دارند که برخی از آن عبارتند از:

  • ترموستات الكترونيكي : ترموستات الکترونیکی، قطع و وصل جریان الکتریکی را با انتقال فرمانی که از سنسور دمایی دریافت کرده است به یک رله مینیاتوری، توسط جریان الکترونیکی انجام می دهد.
  • ترموستات الكترومكانيكی: ترموستات الکترومکانیکی مدار الکتریکی را با استفاده از فرمان حسگر حرارتی توسط يكسری رابط مكانيكی به ميكروسوئيچ قطع و وصل می کند.

بهترین درجه ترموستات خودرو چند است؟

درجه ترموستات خودرو اهمیت زیادی دارد. ترموستات بعضی از خودروها در دمای 75 درجه باز می شود. برخی از خودروها نیز در دمای 83 درجه سانتی گراد، ترموستاتشان باز می شود. ترموستاتی که برای خودرویی خاص طراحی شده است و به طور فابریک روی آن نصب می شود از هر لحاظ برای آن خودرو مناسب می باشد و طبق ویژگی های همان خودرو طراحی شده است. نصب ترموستاتی با دمای پایین تر به جای ترموستات فابریک مشکلاتی را برای خودرو به وجود می آور که به طور مختصر توضیح داده شد. همان طور که می دانید برای برخی از خودروها چندین نوع ترموستات خودرو در بازار وجود دارد.

علائم خرابی ترموستات
علائم خرابی ترموستات

از کجا بفهمیم ترموستات خودرو خراب است؟

اگر ترموستات خراب باشد، موتور ماشین سرد کار می کند و فشار زیادی به خودرو وارد می شود. هم چنین خراب بودن ترموستات سبب می شود تا مصرف سوخت نیز افزایش یابد. خراب شدن ترموستات خودرو هم چنین سبب فرسوده شده سیلندرها، کاهش غلظت روغن و فرسایش قطعات خودرو خواهد شد. برخی از علائم خراب بودن ترموستات عبارتند از:

  • بالا رفتن بیشتر از حد مجاز دمای موتور
  • جوش آوردن خودرو چند دقیقه بعد از روشن شدن
  • تغییرات مداوم و نا منظم درچه آمپر
  • مصرف بیش از حد روغن موتور
  • نشت کردن آب رادیاتور از قسمت های مختلف خودرو
  • افزایش بیش از حد مصرف سوخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.