صداهای ماشین

صداهایی که از ماشینتان باید جدی بگیرید

صداهای ماشین معمولا نشان دهنده وجود مشکل در قسمتی از ماشین می باشند. صداهای مختلفی از خودرو شینده می شود که باید حتما جدی گرفته شوند. صداهای ماشین می توانند بیانگر مشکلات جزئی یا حتی مشکلات خیلی جدی باشند. برای همه ما پیش آمده است که در هنگام رانندگی صداهایی مانند تلق تلق یا خش خش، صدای آسیاب کردن و …. به گوشمان برسد. این صداها در واقع صدای خودروی شما هستند که می خواهد مشکلش را به شما نشان دهد. در این نوشته سعی شده است تا تعدادی از صداهای ماشین و علت آن ها بررسی شود.

صدای سایش هنگام تعویض دنده نشان دهنده چیست؟ 

اگر هنگام تعویض دنده صداهایی مانند صدای سائیدگی، صدای سوت یا صدای جیغ می شنوید باید سریعا به تعمیرکار مراجعه نمایید. این صدا احتمالا نشان دهنده خوب کار نکردن سیستم انتقال قدرت است.

چرا از ماشین صدای ریز و سنگینی شنیده می شود؟

شاید برای شما هم پیش آماده باشد که از موتور خودروی خود صدای ریز و سنگینی بشنوید. این صدا می خواهد به شما یادآوری کند که مدت زمان زیادی از تعویض روغن موتور خودروی شما گذشته است. بهتر است قبل از اینکه این صدای ریز و سنگین را از موتور خودروی خود بشنوید به تعویض روغنی بروید. اما اگر فراموش کرده اید، بعد از شنیدن این صدا حتما در اولین فرصت روغن موتور خودرو را تعویض کنید تا آسیب جدی به موتور خودرو وارد نشود.

 

صدای ریز و سنگین از ماشین
صدای ریز و سنگین از ماشین

 

صدای سوت در موتور ماشین به چه معناست؟ 

شنیدن صدای سوت از موتور یکی از صداهای ماشین است که باید جدی گرفته شود. این صدا احتمالا نشان دهنده این است که فن خودروی شما به درستی کار نمی کند. معمولا با شنیدن این صدا درجه حرارت خودرو نیز بالا می رود. درست کار نکردن فن خودرو سبب می شود موتور خودرو خیلی گرم شود. نشت آب داخل رادیاتور یا پمپ می تواند علت ایجاد این مشکل باشد.

شنیدن صدای بوم بوم از خودرو نشانه چیست؟ 

اگر به طور ناگهانی صدای بوم بوم بلندی از خودرو شنیدید این صدا را جدی بگیرید. این صدای بوم بوم احتمالا نشان دهنده شکستن قطعه ای از خودرو است. در صورت مواجه شدن با این صداهای ماشین هر چه سریع تر اقدام به رفع مشکل کنید. زیرا هر لحظه ممکن است به علت وجود مشکلی که این صدا را ایجاد کرده است کنترل خودروی خود را از دست بدهید. اگر صدای بوم بومی که از خودرو می شنوید به طور مداوم است ممکن است نشان دهنده آویزان شدن جسمی از خودرو باشد. در این صورت هم سعی کنید مشکل را بلا فاصله حل کنید. زیرا این مسأله هم می تواند کنترل خودرو را از شما بگیرد.

علت صدای جیغ ماشین چیست؟

گاهی مواقع صدای جیغ مانندی از خودرو شنیده می شود. این صدا به تنهایی نشان دهنده مشکلی حاد نیست و برخی اوقات شنیده می شود. اما گاهی بعد از شنیده شدن صدای جیغ مانند، صدای تلق تلق نیز به گوش می رسد. این یکی از صداهای ماشین است که باید جدی گرفته شود. این صدا می خواهد به شما بگوید که ترمز خودرو خشک شده است.

 

علت صداهای ماشین
علت صداهای ماشین

 

علت شنیدن صدای جیغ ممتد از خودرو نشانه چیست؟

اگر مدت زمان زیادی از چک کردن خودرو بگذرد و مشکلات ریز و درشت خودرو حل نشود، صدای جیغ ممتدی از خودرو به گوش می رسد. شنیده شدن جیغ ممتد از خودرو می تواند نشان دهنده وجود شکنندگی هایی در خودروی شما باشد. پس بهتر است بعد از شنیدن این صدا از خودرو به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

علت صدای لاستیک خودرو چیست؟ 

زمانی که از تایر خودرو صدایی شنیده می شود بهتر است این صدا را جدی بگیرید. این صدا می تواند نشان دهنده وجود مشکلی در تایر خودروی شما باشد. بهتر است هر چه سریع تر افراد را از خودروی خود پیاده کنید و مشکل را علت یابی و اقدام به رفع آن کنید.

علت شنیدن صدای تلق تلق از خودرو چیست؟

اصولا صدای تلق تلق یا از چرخ ها به گوش می رسد یا از اگزز خوودرو. پس باید حواستان باشد که تفاوت این دو را متوجه شوید. اگر صدای تلق تلق از لاستیک ها به گوش شما می رسد و در هنگام دور زدن نیز با مشکل روبرو هستید، شنیدن این صداهای ماشین به خشکی بیش از حد لاستیک ها اشاره دارد.

شنیدن صدای ناله از خودرو نشانه چیست؟

وقتی از خودروی خود صدایی شبیه صدای ناله می شنوید بهتر است بلافاصله خودرو را خاموش کنید. این صدا نشان می دهد که خودروی شما دچار مشکلی جدی شده است. در این صورت به هیچ وجه نباید به خودروی خود فشاری وارد کنید. بهتر است به قدری صداهای ماشین را جدی بگیرید که هیچ وقت مشکل انقدر حاد نشود که خودرو صدای ناله بدهد. به هر حال با شنیدن این صدا باید هر چه سریع تر به یک مکانیک حرفه ای مراجعه کنید.

 

علت صدای زوزه ماشین
علت صدای زوزه ماشین

 

علت شنیده شدن صدای خش خش از خودرو چیست؟

گاهی اوقات در هنگام رانندگی متوجه صدایی خش خش مانند می شوید. این صدا می تواند نشان دهنده چند مشکل باشد. یکی از مشکلاتی که در صورت وجود آن، صدای خش خش از خودرو می شنوید وجود داشتن مشکل در اطراف لوله موتو است. روغن ریزی و عملکرد بد وکیوم نیز می تواند از علت های شنیده شدن صدای خش خش از خودرو باشد. اگر هم پمپاژ آب در ماشین به شکل بدی انجام شود، صدای خش خش مانندی از زیر اگزوز به گوش می رسد. به هر حال صدای خش خش نیز یکی دیگر از صداهای ماشین است که باید جدی گرفته شود.

علت صدای ضربه زدن در خودرو چیست؟

در صورتی که موتور خودرو جریان کمی داشته باشد و قدرت موتور کم شده باشد این صدا از خودرو به گوش می رسد. هم چنین وجود مشکل در سیستم برق خودرو نیز سبب شنیده شدن صدای ضربه زدن  می شود. به طور کلی شنیدن صدای ضربه زدن از خودرو به معنی وجود مشکلی جدی است. بعد از شنیدن این صدا حتما اقدام به رفع مشکل کنید.

سر و صدای داخل موتور نشانه چیست؟

اصولا شنیدن صدای سر و صدا از داخل موتور نشان دهنده این است که تسمه تایم نیاز به تعویض دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.