چرا گیربکس زوزه می کشد؟

چرا گیربکس زوزه می کشد؟

چرا گیربکس زوزه می کشد؟ شاید بدانید که زوزه کشیدن گیربکس، یکی از شایع ترین مشکلات گیربکس های اتوماتیک می باشد. همان طور که می دانید گیربکس اتوماتیک یکی از مهم ترین قسمت های خودرو است. گیربکس از تعدادی چرخ دنده مختلف تشکیل شده است. هر یک از این چرخ دنده ها نیز نیرو و گشتاور مخصوصی را انتقال می دهند. در واقع گیربکس ها به طور مداوم می چرخند و فعالیت می کنند. همین چرخش های طولانی و فعالیت مداوم سبب ایجاد شدن اصطکاک بین دنده های گیربکس می شود. برای از بین بردن این اصطکاکی که ایجاد می شود و هم چنین جهت افزایش عمر گیربکس، باید گیربکس و چرخ دنده هایش را توسط یک روغن گیربکس استاندارد و با کیفیت به صورت کامل روغن کاری کنید. فراموش نکنید که روغن کاری کامل گیربکس نه تنها سبب افزایش عمر این قطعه از خودرو می شود، بلکه عملکرد آن را نیز بهبود می بخشد.

 

چرا گیربکس زوزه می کشد
چرا گیربکس زوزه می کشد

علت های اینکه چرا گیربکس زوزه می کشد؟

همان طور که گفته شد یکی از مشکلات شایع گیربکس های اتوماتیک، زوزه کشیدن گیربکس است. زوزه کشیدن گیربکس می تواند به علت مشکلات متعدد و مختلفی ایجاد شود. برخی از علت های زوزه کشیدن گیربکس عبارتند از:

  • تیز شدن چرخ دنده ها به علت چرخیدن و فعالیت مداوم و طولانی.
  • زوزه کشیدن گیربکس در خودروهای نو ممکن است به دلیل کیفیت پایین گیربکس باشد.
  • مونتاژ کردن با کیفیت پایین و بد نیز می تواند یکی از دلایل زوزه کشیدن گیربکس باشد.
  • اگر سطوح مختلف چرخ دنده ها به خوبی و به طور صحیح با هم درگیر نشوند نیز این مشکل به وجود می آید.

 

مکمل زوزه گیربکس
مکمل زوزه گیربکس

 

تفاوت زوزه کشیدن گیربگس و دیفرانسل

توجه داشته باشید که ممکن است زوزه ای که از خودرو شنیده می شود از دیفرانسیل باشد نه گیربکس. اگر می خواهید تفاوت این دو را متوجه شوید باید به نکات زیر دقت کنید.

زمانی که شما در جاده ای طولانی، خشک و صاف رانندگی می کنید. (برای انجام این تست، باید تمام شیشه ها بالا باشد و کولر یا بخاری نیز خاموش باشد تا هیچ صدای اضافی وجود نداشته باشد.) حالا دنده را عوض کنید تا صدای زوزه مانندی از خودرو به گوش شما برسد. در این صورت باید به یاد داشته باشید که اگر با گرفتن کلاچ هنوز صدای زوزه به گوش می رسد، این زوزه به دیفرانسیل خودرو تعلق دارد. اما اگر بعد از فشار دادن کلاچ و یا در حالت خلاص، صدای زوزه مانند از خودرو قطع شد، صدا متعلق به گیربکس بوده است.

اگر هنگام تعویض دنده صدای خاصی را می شنوید به احتمال زیاد مشکل از گیربکس خودرو شما است.

رفع مشکل زوزه کشیدن گیربکس

از آن جایی که تعمیر گیربکس هزینه ی زیادی دارد، بهتر است همیشه به صداهای غیر معمولی که از گیربکس می شنوید دقت کنید. این صداها شما را در پیدا کردن علت مشکل و رفع آن کمک می کنند.

استفاده از مکمل گیربکس و یا احیا گر گیربکس یکی از راه های رفع زوزه کشیدن گیربکس است. البته به یاد داشته باشید که این راه حل، به طور مقطعی مشکل خودروی شما را رفع می کند. ( هنگام خرید مکمل گیربکس توجه داشته باشید که مکمل گیربکس دستی می خرید یا مکمل گیربکس اتوماتیک).

اگر خودرو شما نو است و از گیربکس آن صدای زوزه می شنوید می توانید مقداری صبر کنید. زیرا که در خودروهای نو با گذشت مدت زمانی از آب بندی خودرو و گیربکس این صدا خود به خود رفع می شود.

هنگامی که متوجه شدید گیربکس زوزه می کشد، برای اولین قدم باید مقدار و کیفیت واسکازین را مورد بررسی قرار دهید. اگر نیاز بود واسکازین را تعویض کنید و اگر مقدارش کم بود دوباره آن را سرریز کنید.

به یاد داشته باشید که در صورت رفع نکردن زوزه کشیدن گیربکس، این مشکل سبب تغییر شکل چرخ دنده های گیربکس می شود.

 

علت زوزه کشیدن گیربکس
علت زوزه کشیدن گیربکس

صداهای مختلفی که از گیربکس شنیده می شود:

  1. چرا اگزوز زوزه می کشد؟ علت های مختلفی ممکن است که سبب زوزه کشیدن گیربکس شوند. برای مثال برخی از این علت ها عبارتند از: ساییدگی چرخ دنده های گیربکس، شکستگی یا پریدگی چرخ دنده ها، ناهمواره و هر نوع آسیب دیگر به چرخ دنده ها. هم راستا نبودن موتور و گیربکس ( که در صورت وجود این مشکل، هنگام خلاص بودن گیربکس صدای زوزه شنیده می شود).

نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که در خودروهایی که دیفرانسیل جلو هستند،  از گیربکس صدای زوزه دیفرانسیل نیز شنیده می شود. زیرا که در این خودروها گیربکس و دیفرانسیل به صورت یکپارچه هستند.

  1. علت سوت کشیدن و جرینگ جرینگ کردن گیربکس چیست؟ گاهی متوجه صدای جرینگ جرینگ از گیربکس می شوید. علت این صدا لقی محورها و یا هزارخاری دنده های می باشد. هم چنین گاهی اوقات متوجه صدای سوت مداومی از گیربکس می شوید. علت این سوت ممتد، خرابی و یا خشک شدن هر یک از بلبرینگ ها می باشد.
  2. منظور از آب هویچ گرفتن گیربکس چیست؟ این اصطلاحی است که برای صدای درگیری دنده ها به کار می برند. اگر سرعت دنده ها در هنگام درگیری یکسان نباشد این صدا به گوش می رسد. عوامل دیگری که باعث ایجاد این صدا می شوند عبارتند از: تنظیم نبودن کلاچ، انتخاب دنده نامناسب با شرایط، تنظیم نبودن اهرم دسته دنده، تعویض بی موقع دنده، خرابی غلاف کشویی، برنجی ها و ماهک.

به طور کلی هنگام شنیدن صدای زوزه گیربکس بهتر است هر چه سریع تر از یک تعمیرکار متخصص و حاذق در این زمینه کمک بگیرید.

اگر قصد خرید لوازم یدکی دارید می توانید با خیالی آسوده از فروشگاه یدک مدرن خریداری کنید. سایت فروشگاه یدک مدرن عرضه کننده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی به صورت عمده یا تکی می باشد. تمامی محصولات ارائه شده توسط یدک مدرن با کیفیت بسیار خوب و قیمت مناسب می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.