قطع شدن برق پراید در حال حرکت

قطع شدن برق پراید در حال حرکت

قطع شدن برق پراید در حال حرکت مشکلی است که گاهی برای رانندگان این خودرو پیش می آید. به طور کلی قطع شدن برق و خرابی سیستم برق خودرو از مشکلات جدی و رایجی است که برای خودرو ها پیش می آید. همان طور که می دانید برق خودرو یکی از زیر شاخه ها و گرایش های اصلی رشته برق می باشد. از همین رو برای رفع مشکلات سیستم برق خودرو حتما باید به متخصص این کار مراجعه کنید.

اما ضروری است که رانندگان اطلاعات پایه ای در مورد سیستم برق خودرو و مشکلات آن داشته باشند. داشتن این اطلاعات به رانندگان کمک می کند تا در مواقع برخورد با مشکل بتوانند خونسردی خود را حفظ کنند. بدیهی است که اولین عکس العمل شما در مواقع برخورد با مشکلات گوناگون مانند قطع شدن برق پراید در حال حرکت و …. باید حفظ خونسردی باشد. رانندگان باید بتوانند مشکلات ایجاد شده برای خودرو را در حد رفع موقت مشکل حل کنند و در اولین فرصت خودرو را به تعمیرکار و متخصص این امر بسپارند.

حل مشکلات برق خودرو

به یاد داشته باشید زمانی که خودروی شما ناگهان خاموش می شود مهم ترین موضوع حفظ آرامش است. سپس قبل از هر کاری مطمئن شوید که خودرو دارای سوخت است. و بعد وضعیت خودرو را از طریق صفحه پشت آمپر چک کنید. سپس به عیب یابی کاربراتور مشغول شوید. در این مقاله برخی از علت های قطع برق و راه حل مختصر این مشکلات ذکر شده است.

 

قطع شدن برق پشت آمپر پراید
قطع شدن برق پشت آمپر پراید

 

 علت قطع شدن برق پراید در حال حرکت چیست؟

برخی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده سیستم برق خودرو، خازن، شمع، پلاتین، دلکو و ….. می باشند. ضروری است که رانندگان باید با هر یک از این قطعات آشنایی مختصری داشته باشند. در صورت خراب شدن و ایجاد مشکل در هر کدام از این قطعات، رانندگان باید قادر به عیب یابی و فهمیدن ریشه مشکل باشند. در این قسمت راهنمایی مختصری برای عیب یابی سیستم برق خودرو و هم چنین پی بردن به علت قطع شدن برق پراید در حال حرکت بیان خواهیم کرد.

بررسی فیوزها داخل جعبه فیوز:

گاهی علت قطع شدن برق پراید در حال حرکت، ایجاد مشکلی در جعبه فیوز و فیوزها می باشد. و با تعمیر و یا تعویض این قطعه مشکل ایجاد شده در سیستم برق خودرو نیز رفع خواهد شد.

 

نیامدن برق پشت آمپر
نیامدن برق پشت آمپر

 

بررسی خازن خودرو:

خازن یکی از قطعات اصلی موجود در سیستم برق خودرو است. وظیفه این قطعه کم کردن شدت فشار جریان عبوری و شدت جرقه در کنتاکت های دهانه پلاتین و هم چنین تقویت کردن جریان مدار ثانویه است. نتیجه این اعمال نیز امکان پذیر شدن فعالیت سیستم جرقه زنی در پیشرانه می باشد. در صورتی که خازن نیم سوز شود، جرقه زرد رنگ ایجاد می کند. این مشکل ممکن است سبب کارکرد نامناسب پیشرانه شود

البته گاهی نیز ممکن است پیشرانه به طور کلی روشن نشود. برای عیب یابی خازن باید به جرقه ها با دقت نگاه کنید. وجود نداشتن جرقه، می تواند نشان دهنده سوختن خازن باشد. در صورتی که جرقه ها آبی باشد، خازن کاملا سالم است. اگر جرقه به رنگ زرد باشد نشانه نیم سوز بودن خازن است.

تمیز کردن سولفات سر باتری:

سولفاته شدن باتری و یا خرابی اتصالات باتری نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن از علت قطع شدن برق پراید در حال حرکت و مشکلات دیگر در سیستم برق خودرو شود. در صورت وجود این مشکلات، برق در باتری ذخیره نمی شود. البته به یاد داشته باشید که بهم خوردن تعادل آب و اسید نیز باتری های اسیدی را با مشکل مواجه می کند.

بررسی سالم بودن چکش برق و دهانه پلاتین:

این قطعات از سیستم برق خودرو را باید از نظر ترک نداشتن چکش و سوخته نبودن یا تنظیم بودن دهانه پلاتین بررسی کنید. هم چنین باید فاصله دهانه هوایی پلاتین را نیز چک کنید. توجه داشته باشید که شکستن فیبر پلاتین باعث می شود که فاصله دهانه هوایی پلاتین صفر شود. برای بر طرف کردن این مشکل باید پلاتینی را که خراب شده است عوض کنید. علت تأخیر داشتن در روشن شدن و یا استارت نخوردن خودرو می تواند ایجاد اشکال در کارکرد منظم سیستم جرقه زنی پیشرانه باشد. علت این اشکال نیز می تواند تظیم نبودن دهانه پلاتین باشد.

به یاد داشته باشید که جرقه زدن های مکرر در طول زمان سبب خارج شدن دهانه پلاتین از حالت اصلی خود می شود. در این صورت مواد هیدروکربنی سطح کنتاکت ها را می پوشاند و سبب خال زدن کنتاکت ها می شود. اگر این خال زدگی ها زیاد نباشد با سوهان زدن، دهانه پلاتین صاف می شود.

بررسی شمع ها: 

به طور کلی به یاد داشته باشید، برای عیب یابی سیستم برق خودرو، باید از چک کردن سر شمع شروع کنید. برای بررسی کردن جریان برق در سر شمع به این گونه عمل کنید: یکی از وایرها را از جای خود در آورید و در چند میلی متری سر شمع نگه دارید. حالا از کسی بخواهید تا استارت بزند. اگر جرقه ای که ایجاد می شود آبی و قوی باشد، نشان دهنده این موضوع است که سیستم اشتعال تا سر شمه سالم است. اما اگر مشاهده کردید که جرقه ایجاد شده ضعیف و زرد رنگ است بدانید که کویل یا خازن نیم سوز شده است.

به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از قطع شدن برق پراید در حال حرکت باید به طور مرتب شمع ها را چک کنید و شمع های خراب و مستهلک را سریعا عوض کنید.

بررسی دلکو

یکی از عوامل مهم روشن نشدن پیشرانه خودرو می تواند وجود رطوبت سر دلکو باشد. باید در دلکو را باز کنید و با پارچه بدون پرز داخل سر دلکو را تمیز نمایید. زمانی که می خواهید در دلکو را بررسی کنید باید وایرها را جدا کنید. هنگام انجام دادن این کار مراقب باشید که ترتیب وایرها را فراموش نکنید. می توانید برای جلوگیری از فراموشی، محل نصب همه وایرها را با ماژیک مشخص کنید. اگر دلکو دارای ترک شدید باشد مجبور می شوید این قطعه را تعویض کنید.

دلایل خاموش شدن موتور خودرو در حال حرکت

یکی از رایج ترین دلایل خاموش شدن خودرو، سوئیچ اینرسی در هنگام افتادن در دست انداز است.

شل شدن کانکتور برق اصلی زیر داشبورد که به علت گرم شدن اتفاق می افتد نیز یکی دیگر از دلایل می باشد.

اگر کانکتور پمپ بنزین داخل باک دچار مشکل شود نیز سبب خاموش شدن خودرو می شود.

وجود اشکال یا کثیفی در استپر موتور.

سوختن یا گیر کردن پمپ بنزین.

و ….

 

قطع برق خودرو

قطع برق خودرو 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.