مقایسه مصرف بنزین و گاز

مقایسه مصرف بنزین و گاز

  مقایسه مصرف بنزین و گاز به ما کمک می کند تا بتوانیم سوخت مطمئن تر و به صرفه تری را انتخاب کنیم. در این مقاله سعی کرده ایم تا   تعدادی از معایب و مزایای مصرف بنزین و گاز را با هم مقایسه کنیم. اگر شما هم به فکر انتخاب سوختی هستید که بیشترین مزایا را دارد، پیشنهاد    می کنیم این نوشته را تا انتها بخوانید. مسلما با توجه به این موضوع که بنزین و گاز دو سوخت اصلی مصرفی در خودروهای مورد استفاده در کشور  ما هستند، مقایسه مصرف بنزین و گاز برای افرادی که با این انتخاب سر و کار دارند اهمیت زیادی خواهد داشت. به همین دلیل سعی کرده ایم در حد امکان مقایسه مصرف بنزین و گاز را در زمینه های اقتصادی، فنی، مسائل مربوط به محیط زیست، موتوری و …. مرور کنیم. به طور کلی هر دوی این نوع سوخت ها، یعنی هم بنزین و هم گاز CNG، دارای معایب و مزایایی هستند.

  گاز بهتر است یا بنزین؟

 مزایای استفاده از گاز  CNG برای سوخت مورد نیاز خودرو : 

1- همان طور که می دانید، گاز طبیعی، سوختی است با احتراق پاک، تمیز و بهینه. استفاده از گاز طبیعی سبب افزایش عمر موتور و کاهش   تعمیرات آن خواهد شد.

2- احتمال سرقت سوخت در گاز طبیعی تقریبا صفر است، زیرا گاز طبیعی قابلیت انتقال و مکش از مخزن را ندارد.

3- کپسول های ذخیره گاز بسیار محکم و ایمن هستند و از فولادهای آلیاژی خاص تولید می شوند. این کپسول ها را با آزمون های بسیار شدید  ایمنی می آزمایند. برخی از این آزمون ها عبارتند از: آزمون های برخورد شدید، آزمون حرارت، آزمون فشارهای بسیار زیاد، آزمون تیر اندازی و …

 معایب استفاده از CNG به عنوان سوخت مورد نیاز خودرو : 

– در خودروهای CNG سوز، تا حدی قدرت موتور و هم چنین راندمان موتور کاهش پیدا خواهد کرد.

– در خودروهایی که از CNG  به عنوان سوخت خودرو استفاده می شود، سنگین بودن تجهیزات یکی از معایب به حساب می آید.

– در ماشین هایی با سوخت CNG، در ازای هربار سوخت گیری با گاز CNG، مسافت کمتری را می توان طی کرد.

– گران بودن تجهیزات مربوط به استفاده از گاز CNG نیز یکی دیگر از معایب استفاده از این نوع سوخت به حساب می آید.

مقایسه مصرف بنزین و گاز
مقایسه مصرف بنزین و گاز

 چند مورد مقایسه مصرف بنزین و گاز

1- در موتورهای گاز سوز، تعویض شمع تا صد و بیست هزار کیلومتر دوام دارد، اما در موتورهای بنزینی، تعویض شمع تا سی و دو هزار کیلومتر دوام می آورد.

2- ایمنی در گاز طبیعی بیشتر از بنزین است. زیرا گاز طبیعی موقع تصادف برخلاف بنزین که بر روی زمین می ریزد و سبب آتش سوزی می   شود، در هوا پراکنده می شود.

3- ۳۳/۱ لیتر بنزین، معادل یک کیلوگرم گاز است.

4- مقایسه مصرف بنزین و گاز از نظر  اقتصادی روشن می کند که مصرف CNG به عنوان سوخت خودور به صرفه تر است.

5- در خودروهای CNG سوز در منطقه احتراق، شیار رینگ ها، سر پیستون ها و ورودی سوپاپ ها به دلیل کاهش رسوبات کربن، امکان گریپاژ کردن قطعه ها کاهش می یابد.

6- روغن موتور و فیلتر روغن موتور در خودروهای CNG سوز، به علت کاهش آلاینده های خروجی و هم چنین کاهش رسوبات کربن، تمیزتر باقی می ماند و زمان نیاز به تعویض آن ها نیز افزایش می یابد.

مقایسه مصرف بنزین و گاز
مقایسه مصرف بنزین و گاز

 مقایسه بنزین و گاز از نظر مسائل محیط زیستی

در سال های اخیر همه ما با مسأله آلودگی هوا خصوصا در شش ماه دوم سال دست به گریبان بوده ایم. این مسأله بسیار مهم است و به نوعی با جان و سلامتی انسان ها سر و کار دارد. از همین رو باید سوختی را انتخاب کنیم که در حد امکان آلودگی را به حداقل رساند.

همان طور که می دانید و مشخص است، آلاینده های خروجی از اگزوز خودروهایی که از بنزین به عنوان سوخت استفاده می کنند، نسبت به آلاینده های خروجی از اگزوز خودروهای CNG سوز به مراتب برای محیط زیست خطرناک تر و مضرتر است.

 مقایسه مصرف بنزین و گاز در کشورهای توسعه یافته

استفاده از CNG برای سوخت ماشین ها، تصمیم تازه ای نیست. استفاده از این سوخت از دهه هزار و نهصد و بیست میلادی شروع شده است. امروزه در ایتالیا، حدود ۲۴۰ جایگاه عرضه CNG وجود دارد. هم چنین بیش از ۳۰۰هزار خودروی CNG سوز در این کشور تولید شده است. در کشور آرژانتین نیز حدود هفتصد هزار خودروی CNG سوز تولید شده است. در نیوزیلند، حدود ۲۵۰ جایگاه، عرضه CNG وجود دارد و  در سال های اخیر نیز، حدود دویست و پنجاه هزار خودرو ، CNG سوز شده‌اند.

مقایسه مصرف بنزین و گاز
مقایسه مصرف بنزین و گاز

 مصرف هم زمان گاز و بنزین

تقاضا برای استفاده از خودروهای دو گانه سوز در سال های اخیر، خصوصا با توجه به گران شدن بنزین، بسیار زیاد شده است. قبل از خرید خودروی دو گانه سوز، لازم است که به بررسی معایب و مزایای این نوع خودروها بپردازید تا انتخاب مناسبی داشته باشید. برخی از معایب این نوع خودروها که باید به آن ها توجه داشته باشید، عبارتند از:

– در برخی از خودروهای دو گانه سوز، خودرو گاهی به طور هم زمان از گاز و بنزین استفاده می کند.

– برخی از این خودروهای دو گانه سوز، وقتی که روی مصرف گاز است، خودرو در دور پایین خوب کار می کند. اما دو دور بالا، خودرو خاموش می شود.

– در بیشتر خودروهای دو گانه سوز، دور موتور از سه هزار بالاتر نمی رود و شعله نیز داخل اگزوز می زند.

– در این نوع خودروها، سنسور اکسیژن روی یک حالت می ایستد و این نیز یکی از معایب خودروهای دو گانه سوز به حساب می آید.

– در برخی مواقع و در برخی از این نوع خودروهای دو گانه سوز، خودرو در سرعت هشتاد کیلومتر بر ساعت، خود به خود از روی گاز به روی بنزین  می رود.

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را هم بخوانید:

 علت مصرف بالای سوخت در خودروی 206

 ده را کم کردن مصرف سوخت در خودروی پراید

  صدای جیر جیر در تسمه خودروی سمند چه علتی دارد؟

 چرا برق ماشین قطع می شود؟ 

برای خرید لوازم یدکی به صورت عمده و یا به صورت جزئی می توانید با خیالی آسوده از فروشگاه یدک مدرن خریداری کنید. فروشگاه یدک مدرن ارائخ دهنده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی به صورت عمده و جزئی با قیمت مناسب و کیفیت بسیار بالا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.