آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور چیزی است که در بسیاری از سایت‌ها نمی‌توانید همانند آن را پیدا کنید. این آموزش امروز توسط یدک مدرن به شما داده خواهد شد چرا که استپر و به‌طورکلی موتور در خودرو، از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه با ما همراه باشید.

استپر موتور چیست

قبل از اینکه یاد بگیریم چگونه باید استپر را تمیز کنیم؛ باید بدانید این قطعه چیست و در خودرو شما چه کاری انجام می‌دهد. در واقع می‌توان گفت استپر یکی از قطعاتی است که برای تولید گشتاور در موتور استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید یونیت قطعه‌ای است که تمام کارهای مربوط به گشتاور خودرو را کنترل می‌کند. بنابراین می‌توان گفت استپر تمام دستورات موردنیاز خود را از این قطعه دریافت می‌کند.

استپر موتور پژو پارس
استپر موتور پژو پارس

تنظیم هوا در موتور بسیار مهم است. یک استپر خوب باید بتواند میزان هوای ورودی به موتور در دور موتور آرام را تنظیم کند. دقت داشته باشید منظور از آرام زمانی است که راننده پدال گاز را نمی‌فشارد. این حالت در بسیاری از سفرهای درون‌شهری اتفاق می‌افتد. اما اگر استپر خودرو به خوبی کار نکند چه؟

درست می‌توان این مثال را همانند انسانی دانست که مشکل صرع داشته باشد. در این زمان آن فرد ممکن است بدون اینکه خودش متوجه شود به خواب برود. حال ممکن است این خواب دقیقاً زمانی باشد که در خیابان است یا حتی زمانی که در حال پاسخ دادن به مشتری است. استپر موتور خودرو هم اگر خراب شود؛ ممکن است باعث شود زمانی که به آهستگی حرکت می‌کنید؛ خودرو خاموش شود و استارت نخورد. این مورد ممکن است بسیار خطرساز باشد.

نام دیگر استپر موتور مرحله‌ای دور آرام یا موتور پله‌ای دور آرام است. این نام‌ها هم به دلیل نحوه کار این قطعه انتخاب شده‌اند. برخی خودروها از این قطعه بی‌بهره هستند. مثل برخی خودروهای رنو و پراید که این قطعه را ندارند و از موتور دریچه گاز استفاده می‌کنند.

استپر خودرو پراید

استپر خودرو پراید
استپر خودرو پراید

علائم خرابی استپر موتور خودرو

دور موتور شما زمانی که درجا کار می‌کند؛ دچار تغییرات ناگهانی می‌شود؟ زمانی که خودرو را روشن می‌کنید دور موتور بالاست؟ زمانی که به شکل ناگهانی پا را از روی پدال گاز برمی‌دارید خودرو خاموش می‌شود؟ وقتی کولر خودرو را روشن می‌کنید دور موتور به شکل ناگهانی کاهش پیدا می‌کند؟ اگر پاسخ حتی یکی از این سؤالات مثبت است باید بگوییم دردسر به سراغتان آمده است! استپر موتور خودرو شما خراب‌شده است. البته می‌توان این مورد را تنها به دلیل کثیف بودن استپر دانست. اگر مطمئن شدید که استپر خودرو شما نیاز به تمیز کردن دارد؛ آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور را با یدک مدرن بخوانید.

در کل می‌توان گفت تمامی علائم خرابی استپر موتور خودرو توسط دستگاه دیاگ قابل‌تشخیص است. می‌خواهم بگویم اگر یک تعمیرکار حرفه‌ای نیستید اما این دستگاه را دارید؛ می‌توانید از آن برای عیب‌یابی علائم خرابی استپر موتور خودرو خود استفاده نمایید.

استپر موتور
استپر موتور

از مهم‌ترین علائم خرابی استپر موتور خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بالا بودن دور موتور زمانی که به‌تازگی خودرو را استارت می‌زنید
  • خاموشی خودرو بعد از رها کردن ناگهانی پدال گاز
  • کاهش ناگهانی دور موتور بعد از روشن کردن کولر
  • عدم پایداری کلی دور موتور
  • گاز خوردن بی‌دلیل خودرو بعد از روشن شدن
  • دقت کنید که….

استپر یکی از قطعات الکترونیکی بسیار مهم در خودروهایی است که از این قطعه  استفاده می‌کنند. بنابراین سلامت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. توصیه می‌شود قبل از اینکه به فکر تعویض استپر خودرو باشید؛ آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور خودرو را ببینید و آن را به خوبی تمیز کنید. دقت کنید که این قطعه الکترونیکی بسیار حساس است و نباید آن را با بنزین یا امثال آن شست‌وشو داد. حتی نباید اجازه دهید تعمیرکار یا مکانیک این کار را انجام دهد. این قطعه دارای چرخ‌دنده پلاستیکی بسیار کوچکی است که اگر با بنزین یا امثال آن شست‌وشو داده شود؛ ممکن است آسیب‌های جدی ببیند.

بخش های مختلف استپر خودرو

بخش های مختلف استپر خودرو
بخش های مختلف استپر خودرو

زمان تعویض استپر موتور

هر وقت احساس کردید یکی از دلایل بالا را می‌بینید که نباید اقدام به تعویض استپر کنید. ممکن است یک روز زمانی که سوار خودرو می‌شوید و استارت می‌زنید خودرو روشن نشود. نگران نباشید در این حالت باید کمی پایتان را روی پدال گاز فشار دهید سپس استارت بزنید. در این حالت نیاز به نگرانی نیست چرا که می‌توانید خودرو را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه برسانید. یا اینکه خودتان استپر موتور را خارج کرده تمیز یا تعویض کنید.

استپر موتور پراید
استپر موتور پراید

دقت داشته باشید که در برخی موارد لازم است استپر به دستگاه دیاگ وصل شده و ریست شود. این مورد بیشتر در خودروهایی مشاهده می‌شود که ECU زیمنس را پشتیبانی می‌کنند. مثل برخی مدل‌های خودرو پراید، تیبا و پژو. در این مدل‌ها خودتان نباید اقدام به تعویض استپر کنید. چرا که بازهم نیاز است به تعمیرگاه و مکانیک متخصص رجوع کنید.

اگر به تعمیرگاه دسترسی ندارید چه کنید؟

زمانی که به تعمیرگاه دسترسی ندارید اما احساس می‌کنید استپر شما دچار مشکل شده است کافی است کمی دور موتور را افزایش دهید. معمولاً بسیاری از خودروهای انژکتوری پیچ تنظیم دور آرام را ندارند. در این خودروها نیاز است که این کار توسط رگلاژ سیم گاز انجام شود. در این خودروها نیاز است که از خودرو خارج شوید و کاپوت را بازکنید. بعدازاین کار باید سیم رگلاژ را پیدا کنید. این سیم معمولاً در کنار دریچه ورودی هوای گاز است.

دقت داشته باشید که این سیم در بیشتر خودروها توسط یک خار مهار شده است. ابتدا باید این خار را از دستگاه خارج کنید. بعد از خارج کردن خار بهتر است سیم را به‌عقب بکشید. این کار را به‌آرامی و تا جایی انجام دهید که به‌اندازه کافی دور موتورتان افزایش‌یافته باشد. بعد بهتر است خار را به جای اولیه خود بازگردانید. دقت کنید که باید بعد از تعویض استپر سیم را به شکل اولیه خود بازگردانید.

استپر موتور پراید
استپر موتور پراید

نحوه تمیز کردن استپر موتور

برای شروع آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور بهتر است ابتدا به استپر خودرو خود نگاهی بیندازید. درصورتی‌که استپر دچار مشکلی مثل سوختگی یا آسیب‌های شدید نباشد می‌توانید مشکل را بدون رفتن به تعمیرگاه حل کنید. آن هم به این دلیل که ممکن است استپر تنها کمی کثیف شده باشد. دقت داشته باشید که این کار به‌شدت حساس است. بنابراین قبل از انجام کار به خوبی درباره آن اطلاعات به‌دست بیاورید.

برای تمیز کردن استپر موتور اولین گام پوشیدن دستکش است. گام بعدی جدا کردن بست مثبت باتری خودرو است. این کار به‌منظور جلوگیری از هرگونه خطر برق احتمالی انجام می‌شود. در گام سوم شما باید با استفاده از فیش، استپر خودرو را خارج کنید. دقت داشته باشید که این قطعه حساس است و نیاز است شما حتماً از پیچ گوشتی‌های و ابزارهای مخصوص استفاده کنید. در حین این کار دقت کنید که اصلاً به شفت مرکزی استپر دست نزنید. هرگونه جابه‌جا کردن، چرخاندن یا ایجاد فشار به شفت مرکزی می‌تواند موجب خرابی استپر شما شود.

در گام آخر باید استپر خودرو را تمیز یا تعویض کنید.

تعویض استپر خودرو

یکی از کارهای سختی که صاحبان خودرو همیشه با آن روبه‌رو هستند تعویض قطعات است. بسیاری از قطعات خودرو هستند که اگر آن‌ها را تعویض کنید دیگر همانند نمونه اولیه آن را نخواهید یافت. استپر خودرو نیز برای بسیاری از خودروها مثل پژو و سمند این‌گونه است. درصورتی‌که به بازار برای خرید استپر بروید؛ با موجی از جنس‌های چینی و بی‌کیفیت مواجه خواهید شد.

استپر موتور پژو پارس
استپر موتور پژو پارس

مهم‌ترین تفاوتی که میان جنس چینی استپر و جنس اصلی آن مشاهده‌شده است؛ فونت و مکان نوشتن اطلاعات است. در جنس چینی معمولاً دو میلی‌متر پایین‌تر از جنس اصلی می‌توان اطلاعات استپر را مشاهده کرد.

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور

اولین گام این آموزش جدا کردن استپر بود که در بخش‌های پیشین مقاله به آن پرداختیم. در گام دوم باید یک اسپری مناسب برای استپر خودرو خود خریداری کنید. این کار به‌هیچ‌عنوان هزینه اضافی به‌حساب نمی‌آید چراکه با جان شما در ارتباط است.

در گام سوم باید اسپری را باز کرده و یک نازل باریک نصب نمایید. این نازل بهتر است در مرکز شفت استپر قرار گیرد. بعدازآن باید با فشار بالا اقدام به اسپری کردن کنید. اسپری‌های استپر انژکتور شو انرژی و قدرت شست و شوی بالایی دارند. ازآنجاکه شما به سمت زمین آن را تنظیم کرده‌اید و این اسپری‌ها هم قدرت بالایی دارند؛ آلودگی‌ها به سمت بیرون خواهد پاشید.

استپر موتور سمند
استپر موتور سمند

در گام چهارم باید از تمیز بودن استپر خودرو خود اطمینان پیدا کرده باشید. در این مرحله باید منتظر بمانید تا مایع درون استپر خشک شود. در این مرحله ممکن است در مکانی که اسپری را نصب کرده‌اید آلودگی‌هایی مشاهده کنید. در این حالت باید با دستمال اقدام به تمیز کردن آن بخش‌ها کنید.

آخرین کاری که باید انجام دهید بستن دوباره استپر است. توصیه می‌شود در حین انجام این کار خودرو سرد باشد و حرکت نکرده باشد. اگر مایلید که راندمان خودرو خود را افزایش دهید بهتر است در اولین حرکت ۵ بار سویچ رو روی حالت ON بزارید و ۱۰ ثانیه صبر کنید و خاموش کنید و سپس ۱۰ ثانیه صبر کنید. اگر مایلید که خودرو شما راندمان بالاتری نیز داشته باشد؛ توصیه می‌شود همراه شست و شوی استپر خودرو، اقدام به شست‌وشوی دریچه گاز خودرو نیز بکنید.

استفاده از اسپری انژکتور شور

استفاده از اسپری انژکتور شور

ملاحظات

در این بخش از آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور به انواع ملاحظات امنیتی و سلامتی درباره تمیز کردن استپر می‌پردازیم.

برخورد محتویات اسپری انژکتور شور در هنگام کار به پوست دست بسیار دردناک است. طبیعی است که زمانی که این برخورد به دست دردناک باشد؛ برخورد آن با چشم بسیار دردناک‌تر است. درصورتی‌که این اتفاق ناگوار برای شما افتاد باید به‌سرعت اقدام به شست و شوی دست‌ها کنید. زمانی که دست آلوده به این اسپری است؛ به هیچ‌کدام از لوازم الکترونیکی خود دست نزنید.

تنفس بخارهای اسپری انژکتور شور برای ریه‌ها بسیار مضر است. بنابراین بسیار مهم است که از این اسپری در فضای باز استفاده کنید. حلال قدرتمند، بسیار اشتعال‌پذیر، منفجر شونده و جرقه گیری از مهم‌ترین خصوصیات اسپری‌های انژکتور شور است. بنابراین دقت داشته باشید که این اسپری‌ها نباید در معرض شعله یا جرقه قرار بگیرند.

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور در این مقاله به همراه مفیدترین اطلاعات درباره این قطعه آورده شده است. در دانشگاه‌ها مدرک را با قیمت‌های گزاف به شما می‌فروشند. در یدک مدرن به‌رایگان دانش خودرو را به‌دست آورید. بدون اینکه به دانشگاه‌ها سری بزنید!

 

همچنین بخوانید: انژکتور لیفان و همه چیز درباره آن

همچنین بخوانید: شست و شو انژکتور پراید

همچنین بخوانید: علائم خرابی واتر پمپ ماشین

همچنین بخوانید: دیاق خودرو

همچنین بخوانید: خرید لوازم‌ یدکی پژو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.