استپر موتور

چگونه تعویض لاستیک چرخ خودرو را انجام دهیم؟

تعویض لاستیک چرخ خودرو برای بانوان حتماً کار سخت‌تری است. فرض کنید پشت فرمان خودرو نشسته‌اید. ابتدا کمی لغزش احساس می‌کنید. در کنار لغزش کمی صدای تق‌تق هم می‌آید. کمی نگران می‌شوید. اینجاست که دیگر کنترل خودرو را ندارید و خودرو تمایل به انحراف پیدا می‌کند. نگرانی تازه این لحظه جان تازه‌ای می‌گیرد! پیاده می‌شوید و منتظر یک آقا می‌مانید تا بیاید و پنچری ماشین شما را برطرف کند. اما آیا به نظرتان منتظر ماندن برای این کار کمی خجالت‌آور نیست؟

لاستیک عوض کردن فرآیند ساده‌ای دارد. فرآیندی که با چند کار ساده انجام می‌گیرد و تصور شما را از این کار کاملاً تغییر می‌دهد. شاید شما هم مثل بسیاری دیگر فکر کنید راننده‌ای خوب است که پارک دوبل چند سانتی‌متری انجام دهد؛ یا یک دست‌فرمان خوب داشته باشد. اما باید بگویم این تصور کاملاً غلط است. بلکه راننده‌ای واقعاً راننده است که بتواند کارهای ساده خودرو خودش را انجام دهد و محتاج دیگران نباشد. در این مقاله یدک مدرن قصد داریم شما را با یکی از این کارها آشنا کنیم. با ما همراه بمانید.

تعویض لاستیک چرخ خودرو

تعویض لاستیک چرخ خودرو

اولین گام

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بهتر است قبل از اینکه شروع به حرکت کنید از سلامت لاستیک‌ها اطمینان حاصل کنید. بسیاری از پنچری‌ها با این کار قبل از حادثه متوقف خواهند شد. این کار بسیار ساده است و با یک سوار و پیاده شدن قابل‌اندازه‌گیری است.

در اولین گام برای چک کردن لاستیک باید مطمئن شوید تمام لاستیک‌ها از فشار باد مناسبی برخوردار هستند. برای این کار می‌توانید از سوار و پیاده شدن استفاده کنید.

تعویض لاستیک ماشینبرای دومین گام پیشگیری از تعویض لاستیک چرخ خودرو، باید ببینید مانعی جلوی چرخ‌ها هست یا خیر. در فصل سرما بسیاری از حیوانات ترجیح می‌دهند زیر اتومبیل ها بخوابند و متأسفانه ممکن است همان‌جا یخ بزنند. بنابراین اهمیت این موضوع در فصل سرد سال به بیشتر است. 

گام دوم

الآن زمانی است که در حال رانندگی هستید. در همین حال است که احساس می‌کنید خودرو تمایل به انحراف دارد. بنابراین متوجه می‌شوید لاستیک شما پنچر شده است. حالا باید با حفظ آرامش ماشین را به کنار جاده منتقل کنید. فراموش نکنید تنش هیچ کاری را حل نمی‌کند به جز اینکه دست و پای شما را می‌بندد. بنابراین سعی کنید آرام باشید و این مشکل را حل کنید.

راهنما فراموشتان نشود. با زدن راهنما به کنار جاده بروید و سعی کنید دیگر خودروها پشت سر شما متوقف نشوند. برای این کار معمولاً از راهنمای سمت راست استفاده می‌شود. اگر هم در خط سرعت رانندگی می‌کنید؛ این کار باعث می‌شود خطرات احتمالی کاهش پیدا کنند.

بهترین جای پارک

پیدا کردن بهترین جای پارک آن هم در این شرایط ممکن است بسیار سخت و استرس آور باشد اما باید انجام دهید. مهم‌ترین ویژگی که این جای پارک باید داشته باشد امنیت است. باید جایی را برای پارک کردن پیدا کنید که دیگر رانندگان متوجه مشکل پیش آمده بشوند و از آن مسیر تردد نکنند. همچنین باید جایی را انتخاب کنید که شیب نداشته باشد. اگر در شیب پارک کنید خودرو حرکت می‌کند و ممکن است جان چندین نفر به خطر بیفتد. نکته مهم بعدی درباره جای پارک این است که مکانی که پارک می‌کنید خلوت نباشد. همیشه فرصت‌طلبانی هستند که در این شرایط به فکر دزدی هستند. 

اموزش عوض کردن چرخ خودرواگر در اتوبان دچار این مشکل شدید، می‌توانید در فضاهایی که کنار اتوبان‌ها برای این کار در نظر گرفته شده است مراجعه کنید. بسیاری از جاده‌هایی که دارای شیب هستند؛ یک استخر شن هم دارند. اگر در این مسیرها نیازمند به تعویض لاستیک چرخ خودرو داشتید، می‌توانید از استخرهای شن استفاده کنید.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای پیدا کردن جای پارک نباید مسافت زیادی را طی کنید. طی کردن مسافت با لاستیک پنچر علاوه بر اینکه بسیار سخت و خطرناک است؛ ممکن است باعث افزایش آسیب به خودروی شما شود. بنابراین دقت داشته باشید که بهترین جای پارک دورترین جای پارک نیست. همچنین طی کردن مسافت می‌تواند رینگ‌های شما را نیز خراب کند.

تعویض مردانه لاستیک

تعویض مردانه لاستیک
تعویض مردانه لاستیک

گام سوم

این گام در راستای گام دوم قرار دارد و بیشتر برای مسائل ایمنی است. زمانی که لاستیک خودرو شما پنچر شده است؛ بعد از پارک کردن باید مطمئن شوید خودرو هیچ حرکتی نمی‌کند. قرار داشتن در وضعیت ایستایی بسیار مهم است زیرا می‌تواند خسارات جانی و مالی زیادی در پی داشته باشد.

برای این کار ترمزدستی ایده خوبی است. ترمزدستی‌ها را بکشید. خودروها دارای دو مدل هستند. اگر خودرو شما دنده دستی است؛ همانند خودروهای پراید 132 و 141، دنده آن را در وضعیت دنده ۱ یا Rقرار دهید که خلاف شیب باشد. در صورتی هم که خودرو شما دنده اتوماتیک است؛ همانند خودروهای لیفان520 و به‌طورکلی لیفان، دنده را در وضعیت P یا همان پارک قرار دهید. 

تعویض چرخ خودرواگر در مکانی پارک کرده‌اید که شیب‌دار است؛ برای اطمینان هم که شده است از چند سنگ پشت لاستیک استفاده کنید. این کار ضروری نیست اما توصیه می‌شود این کار را نیز برای امنیت بیشتر انجام دهید.

درنهایت برای پایان این گام باید فلاشر خودرو خود را روشن کنید. همچنین توصیه می‌شود مثلث هشدار و شبرنگ را در فاصله‌ای در حدود 20 متری اتومبیل قرار دهید. این کار نیز ضروری نیست اما باید بگوییم جزئی از فرهنگ رانندگی صحیح به شمار می‌رود. زیرا به ایمنی و کاهش احتمال خطر کمک شایانی می‌کند. 

گام چهارم

الآن دیگر وقت کارهای تعمیرکاری رسیده است. پیچ‌ها را باز کنید. اگر خانم هستید باید بگوییم اصلاً نگران نباشید زیرا به اندازه کافی دستانتان در این ماجرا کثیف می‌شود که نتوانید به‌راحتی رانندگی کنید!

در ابتدا باید قالپاق‌های خودرو را باز کنید. از جعبه‌ابزار درون صندوق‌عقب استفاده کنید. بعدازآن نوبت به شل کردن پیچ‌های لاستیک می‌رسد. حتماً شما هم می‌پرسید چرا این کار را انجام می‌دهید؟ پاسخ این است که با انجام این کار مراحل بعدی برایتان ساده‌تر خواهد شد. برای این کار پیچ‌های لاستیک را نیم دور به شکل پادساعت‌گرد بچرخانید.

زمان عوض کردن خودروبعد از انجام این کارها نوبت به جک زدن می‌رسد. خودروسازهای معروف دنیا و همچنین خودروسازهای داخلی مثل سایپا در دفترچه خودرو بهترین محل برای این کار را مشخص می‌کنند. این مکان معمولاً داخل شکاف زیربدنه خودرو است. 

بعد از انجام این کارها نوبت به جک زدن می‌رسد. خودروسازهای معروف دنیا و همچنین خودروسازهای داخلی مثل سایپا در دفترچه خودرو بهترین محل برای این کار را مشخص می‌کنند. این مکان معمولاً داخل شکاف زیربدنه خودرو است. 

باید بدانید جک‌ها انواع متفاوتی دارند که هرکدام از آنها هم به نحو مخصوص خودکار می‌کنند. اما در عمومی‌ترین موارد، به شکل اهرمی عمل می‌کنند. شما باید جک بزنید تا جایی که خودرو در عین اینکه تعادل دارد؛ لاستیک‌ها از زمین جدا شوند. اینجاست که اگر پیچ‌ها را شل نکرده باشید کارتان به‌شدت سخت می‌شود زیرا باید پیچ‌ها را با وجود وزن زیاد باز کنید و حتی ممکن است آنها شکسته شوند.

نحوه جک زدن خودرو

نحوه جک زدن خودرو
نحوه جک زدن خودرو

گام پنجم تعویض لاستیک چرخ خودرو

در گام آخر باید پیچ‌ها را کاملاً باز کنید. دقت داشته باشید هیچ‌وقت تکرار می‌کنم هیچ‌وقت زیر اتومبیلی که جک زده‌اید نروید! این کار خطر بسیاری دارد. حتی ممکن است جان شما را به‌راحتی بگیرد و باید بگوییم بدترین مرگ ممکن است!

حال که پیچ‌ها را باز کرده و آنها را در جای امنی قرار داده‌اید؛ باید لاستیک را خارج کنید. این کار معمولاً برای بانوان مشکل است زیرا ممکن است لاستیک خودرو چسبیده باشد و نیاز به زور زیادی داشته باشد. برای راحت‌تر شدن این کار توصیه می‌کنیم چند ضربه محکم به لاستیک بزنید.

دقت کنید که ممکن است به دلیل اصطکاک چرخ‌ها بسیار داغ باشند. بنابراین توصیه می‌شود از دستکش استفاده کنید چرا که هم بسیار کثیف هستند و هم بسیار داغ می‌باشند. 

حالا که تایر پنچر شده را خارج کرده‌اید؛ باید تایر زاپاس را جا بزنید. برای این کار لاستیک را روی پیچ‌ها قرار دهید. دقت داشته باشید لاستیک سنگین است بنابراین باید این کار را به‌سرعت انجام دهید. پیچ‌ها را به شکل ضربدری به بنید. این کار نیز فشار را روی بدن شما کم می‌کند. دقت کنید که در آخر کار تمام پیچ‌ها کاملاً محکم شده باشند. در انتها نیاز است که جک را از زیر اتومبیل خارج کنید. دوستانی که در شمال ایران زندگی می‌کنند دقت داشته باشند که ممکن است در جنگل‌های این استان‌ها حیوانات زیر جک رفته باشند. آنها را نجات دهید.

تعویض لاستیک چرخ خودرو برای همه به‌خصوص بانوان سخت است. اما کاری است که باید یاد بگیرید. اما مهم‌ترین نکته این است که لوازم لازم برای تعویض لاستیک را نیز همراه خود داشته باشید. همچنین دقت داشته باشید در این مقاله تنها بخشی از کار آورده شده است. توصیه می‌کنیم بعد از اتمام کار به سراغ یک تعمیرکار بروید و لاستیک قبلی را تعمیر کنید و یا یک لاستیک زاپاس جدید بخرید.

 

همچنین بخوانید: چگونه چراغ خودرو را برق بیاندازیم؟

همچنین بخوانید: لوازم یدکی سمند SE

همچنین بخوانید: بهترین چراغ جلو خودرو کدام است؟ چند نوع داریم؟

همچنین بخوانید: سینی فن خودرو چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.