انژکتور لیفان و همه چیز درباره آن

انژکتور لیفان یکی از قطعات یدکی این خودرو تولید داخلی می‌باشد. انژکتور بخشی از مجموعه قطعه سوخت‌رسانی ماشین است. این قطعه در خودرو شما بسیار مهم است. درگذشته به جای انژکتور از سیستم کاربراتوری استفاده می‌شد. امروزه دانشمندان کشف کرده‌اند که استفاده از انژکتور مزایای بسیاری نسبت به کاربراتور دارد.

سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری

همان‌طور که از نام آن پیداست اساس کار این سیستم‌ها انژکتور است. در این سیستم‌ها مهم‌ترین کار سوخت‌رسانی به موتور توسط انژکتور انجام می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که این قطعه مشکلی نداشته و سالم باشد. همچنین انژکتور باید بسیار تمیز هم باشد.

در سیستم‌های انژکتوری وظیفه زمان‌بندی و میزان پاشیده شدن سوخت بر موتور، بر عهده انژکتور می‌باشد. حتماً برای شما هم سؤال پیش‌آمده که انژکتور این فرمان‌ها را از کجا می‌آورد؟ درست است. این فرمان‌ها توسط ECU خودرو فرستاده می‌شود. لازم به ذکر است انژکتور تنها کنترل‌کننده است. بنابراین هیچ وظیفه‌ای در قبال نحوه انجام کار ندارد.

اگر به شکل ساده به انژکتور لیفان نگاه کنید؛ خواهید فهمید انژکتور هیچ وظیفه خاصی ندارد! شاید فکر کنید می‌خواهیم نقش آن را کمرنگ کنیم. شاید هم همین‌طور باشد! اما واقعیت این است که انژکتور تنها یک کنترل کننده است.

همچنین بخوانید: شست و شو انژکتور پراید

مهم ترین مشکلات انژکتور لیفان

اولین مشکلی که ممکن است انژکتور شما به آن دچار شود؛ کثیف بودن است. این مشکل در بیشتر قطعات خودرو امکان ایجاد دارد. بنابراین بهتر است قطعات را در بازه‌های زمانی مشخص تمیز کنید. اما سؤال مهم اینجاست. از کجا بفهمیم انژکتور لیفان ما کثیف شده است؟ این کار ممکن است برای افرادی که به خودرو اهمیت می‌دهند اما دانش فنی ندارند مشکل به نظر برسد. همین‌طور هم هست! اما نگران نباشید در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

قبل از ورود به بحث باید بگوییم تنها یک روش مطمئن برای چک کردن سلامت انژکتور لیفان شما وجود دارد. این روش چک کردن دستی نازل‌های سوخت است. امروزه این کار به کمک ماشین‌های مختلف آسان‌تر شده است اما بهتر است دستی انجام گیرد. در اینجا بازهم شما نیاز به یک تعمیرکار حرفه‌ای دارید. اگر این کار را به دست افراد کار بلد بسپارید؛ به شما کمک شایانی خواهند کرد.

کثیف شدن انژکتور لیفان در برخی خودروها بیشتر مشاهده می‌شود. خودروهایی که مسافت‌های شهری را می‌پیمایند بیشتر مستعد کثیف شدن انژکتور هستند. این خودروها به دلیل ایست‌های مکرری که دارند این اتفاق برایشان می‌افتد. مسائلی ازاین‌دست کاملاً اجتناب‌ناپذیر هستند. در این‌گونه مسائل شما تنها می‌توانید به کاهش این اتفاق فکر کنید.

انژکتور لیفان

مهم‌ترین نکته انژکتور لیفان

موتور خودرو از چندین انژکتور به شکل همزمان استفاده می‌کند. این انژکتورها با هم هماهنگ هستند. باهم سوخت‌رسانی می‌کنند، باهم کار می‌کنند و باهم خاموش می‌شوند. درصورتی‌که یکی از این قطعات خراب شود باید تمام آنها تعویض شود. دقت کنید که نمی‌توان به شکل دستی آنها را تنظیم کرد. بنابراین اگر خراب شوند باید همه آنها باهم تعویض شده و از یک مدل باشد.

علائم اولیه خرابی

در خودروهای جدید تشخیص علائم اولیه خرابی انژکتور کار بسیار سختی است. در اینخودروها درون موتور سنسورهایی طراحی شده است. سنسورهایی که نسبت به هوا و سوخت حساس هستند. این سنسورهای رایانه‌ای هوشمند هستند. آنها توانایی تشخیص و رفع مشکلات جزئی در موتور و اجزای مربوط به آن را دارند. در بیشتر موارد این دستگاه‌هاعلائم اولیه خرابی انژکتور لیفان شما را مخفی می‌کنند. بنابراین علائم اولیه در لیفانقابل‌تشخیص نیستند. زمانی که ECU نتواند با تنظیم یا اصلاح این ایرادات را رفع کند؛ مشکل اصلی شما شروع می‌شود. حالا است که یکی از مشکلات زیر برای ماشین شما ایجاد شده است!

همچنین بخوانید: قطعه Ecu و عوامل سوختن آن

  • زمانی که دور می‌گیرید، موتور تأخیر داشته یا ریپ می‌زند؟ مخلوط سوخت و هوا ایراد دارد. در این حالت احتراق به تأخیر افتاده است.
  • احتراق در ماشین شما نامنظم است؟ در این حالت است که راننده  ضربه و لرزش محسوسی را احساس  می‌کند. همچنین صدای محسوسی از سمت موتور به گوش می‌رسد.
  • عملکرد موتور لیفان شما کاهش‌یافته است؟ موتور برای عملکرد خوب نیاز به سوخت کافی و با زمان‌بندی درست دارد. این دو نیز جزو عملکردهای انژکتور لیفان شما است. درصورتی‌که این عمل‌ها به خوبی انجام نشود؛ یعنی مشکلی در سوخت‌رسانی است.
  • زمانی که دور موتور کند است، موتور ناگهان متوقف می‌شود؟ پاشش سوخت به شکل نامنظم بوده است. نامنظم بودن سوخت باعث واماندگی و کاهش دور موتور می‌شود.
  • لیفان شما در آزمون آلایندگی رد شده است؟ افت عمل احتراق باعث ناقص سوختن بنزین می شود. این کار آلاینده ها را افزایش می شود.
  • مصرف سوخت خودرو شما بالاست؟ ممکن است مشکل از انژکتور لیفان شما باشد. زمانی که سوخت به‌طور صحیح نسوزد؛ مجبور می‌شوید بیشتر گاز بدهید. با بیشتر گاز دادن تلاش می‌کنید لیفان به عملکرد موردنظرتان برسد. با گاز دادن بیشتر سوخت بیشتری هم مصرف می‌کنید.
انژکتور لیفان

حالا چه کنم؟

زمانی که متوجه این علائم شدید؛ باید ابتدا به فکر تمیز کردن انژکتور لیفان بیفتید. این کار می‌تواند از هزینه‌های بیشتر و اضافی که در آینده برایتان به وجود می‌آید جلوگیری کند. بنابراین سعی کنید از مواد تمیزکننده انژکتور باکیفیت فوق‌العاده استفاده کنید. این مواد اگرچه جزو لوازم لوکس خودرو به‌حساب می‌آیند اما باعث بالا رفتن راندمان کاری انژکتور لیفان شما می‌شود. بنابراین با کیفیت‌ترین مواد شست‌وشو دهنده انژکتور خودرو را از موادی  معتبر تهیه کنید.

دقت کنید تمام عواملی که در بالا به آن اشاره کردیم ممکن است متعلق به انژکتور لیفان باشد. دقت کنید تنها ممکن است! برای مثال ضعف پمپ‌بنزین خودرو علائم کاملاً مشابهی دارد. لیفان یک دستگاه بسیار پیچیده است. در این دستگاه‌ها چندین عضو مجزا علائم خرابی یکسانی دارند. این قطعه نیز مانند دیگر قطعات خودرو است.

 

انژکتور لیفان یکی از اجزای سیستم سوخت‌رسانی انژکتوری لیفان است. درواقع مهم‌ترین عضو این سیستم است. یدک مدرن امروز شما را با این عضو و مهم‌ترین نکات مربوط به آن آشنا کرد. مهم‌ترین توصیه‌ای که یدک مدرن می‌توانست به شما کند تا انژکتور سالمی داشته باشید؛ استفاده از سوخت یورو 4 است. این سوخت مناسب‌ترین سوخت برای ماشین شما است. به‌نوعی می‌توان گفت سوخت سبز خودرو شما یورو 4 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.