قطعه Ecu

قطعه Ecu و عوامل سوختن آن

قطعه Ecu یک قطعه نیست. درواقع می‌توان گفت این قطعه مجموعه‌ای از قطعات است که الکترونیکی می‌باشد. این قطعه کارهای متفاوتی انجام می‌دهد. این قطعه بسیار مهم است. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله از یدک مدرن به برسی این قطعه بپردازیم. درواقع باید بگوییم به برسی این مجموعه قطعه بپردازیم. این قطعه وظیفه هدایت یک خودرو را بر عهده دارد. دقت داشته باشید که این قطعه فقط در ماشین‌های انژکتوری وجود دارد.

مهم‌ترین عوامل سوختن قطعه Ecu

وارد شدن شوک به هر یک از قطعات ماشین می‌تواند باعث خرابی آن قطعه شود. در بسیاری از وسایل برقی زمانی که برق با ولتاژ متفاوت وارد دستگاه شود، دستگاه موردنظر را می‌سوزاند. از مهم‌ترین عوامل سوختن قطعه Ecu می‌توان به وارد شدن شوک اشاره کرد. این شوک ممکن است شوک ولتاژ باشد، ممکن است از نوع دیگری باشد. خطرناک‌ترین شوک، شوک ولتاژمی‌باشد.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث شود سوختن این قطعه شود می‌توان به نوسان ولتاژ دینام اشاره کرد. دینام یکی از قطعات مهم در ماشین‌ها است. از ماشین‌هایی که دارای این قطعه می‌باشند می‌توان به پراید، سمند، پژو وسانا اشاره کرد. نوسان ولتاژ در این قطعه می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به ماشین‌ها و دیگر قطعات بزند.

برخی از لامپ‌ها می‌توانند در رساندن آسیب به این قطعه مؤثر باشد. از لامپ‌های این مدل می‌توان به لامپ‌های زنون اشاره کرد. این لامپ‌ها می‌توانند با توان‌های متفاوت باشند. اگر توان مصرفی این لامپ‌ها بالا باشد می‌تواند آسیب‌رسان باشد. البته درصورتی‌که  توان این لامپ‌ها کم باشند هم ممکن است این مشکلات برای شما ایجاد شود.

همچنین بخوانید: چطور بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟

اگر می‌خواهید تست جرقه‌زنی انجام دهید باید دقت کنید. در زمان این تست به‌هیچ‌عنوان نباید وایر ها را به بدنه وصل کنید. همان‌طور که می‌دانید وایر ها برق با خود حمل می‌کنند. بدنه ماشین هم از فلز ساخته شده است. فلز رسانای خوبی برای جریان الکتریسیته است. به همین دلیل نباید وایر ها را به بدنه ماشین وصل کنید. با این کار برق زیادی را به‌صورت شوک وارد خودرومی‌شود. این کار می‌تواند قطعات الکترونیکی ماشین شما را بسوزاند. سوختن این قطعات برای ماشین به‌شدت مضر است بنابراین به درصورتی‌که خراب شوند باید به‌سرعت تعمیر شوند.

فرض کنید ماشین شما روشن است و به‌سرعت خاموش می‌شود. شما برای به راه انداختن دوباره آن زمانی که ماشین روشن است کابل‌های باتری را جدا می‌کنید. این کار می‌تواند ضربه جبران‌ناپذیری به خودرو بزند. به این دلیل که قطعی برق به‌سرعت و بازهم به شکل شوک اتفاق می‌افتد. در بسیاری از موارد ممکن است ولتاژی که دینام تولید می‌کند بیشتر از 14 ولت که استاندارد است باشد. در زمانی که وایر ها وصل است و اتصال میان باتری و دینام برقرار است خازن‌هایی که در باتری وجود دارد جلو ولتاژ اضافی را می‌گیرد.

قطعه Ecu

آب رسانای خوبی برای جریان برق است. یکی از دلایلی که می‌تواند باعث سوختن قطعه Ecu شود، تماس با آب است. درواقع می‌توان گفت آب خالص می‌تواند این کار را با ماشین شما کاری کند که دیگر روشن نشود. درواقع علاوه بر این قطع احتمال سوختن دینام هم می‌رود. البته رطوبت نیز کاری همچون آب انجام می‌دهد.

در برخی خودروها به دلایل خاصی ممکن است تعمیرکاران اقدام به جریان کشی اضافی کنند. این جریان کشی اضافی می‌تواند بار اضافی داشته باشد. بنابراین می‌تواند باعث سوختن دینام شود. زیرا هر باتری یک توان تحملی دارد و اگر بیشتر از آن بار وارد آن شود ممکن است نتواند تحمل کند. سوختن دینام روی کل سیستم الکتریکی خودرو تأثیر منفی دارد. یکی از اجزای سیستم الکتریکی خودرو هم قطعه Ecu است. این قطعه درصورتی‌که یکی از اجزای سیستم به خوبی کار نکند می‌تواند بسوزد.

همان‌طور که می‌دانید بدن ما دارای جریان الکتریکی است. درصورتی‌که دست یا بخش از بدن انسان با این قطعه تماس پیدا کند، می‌تواند جریان داخلی این قطعه را با مشکل روبه‌رو کند. ازاین‌جهت بهتر است کارهایی که مربوط به این قطعات است حتماً با دستکش انجام شود. یکی از دلایل سوختن این قطعه دست زدن به آن است. حساس‌ترین بخش این قطعه پین‌های زیرین آن است.

بهترین کار برای جلوگیری از سوختن قطعه Ecu

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که قطعات را تست کنید. این تست باید در بازه‌های زمانی مشخص انجام شود. برای مثال شما می‌توانید زمانی که به تعویض روغن‌موتور می‌پردازید؛ قطعه را تست کنید. این تست به شکل جداگانه انجام نمی‌شود. بلکه باید در کنار آن دیگر قطعات الکترونیکی ماشین را نیز تست کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا عیب‌یابی سریع‌تری داشته باشید.

این آزمایش‌ها امروزه با استفاده از دستگاه‌ها انجام می‌شوند. این کار باعث شده تا خطای انسانی در این کار کاهش پیدا کند. دستگاه‌های آزمون قطعات الکترونیکی در بیشتر تعمیرگاه‌های مجاز پیدا می‌شوند. این تعمیرگاه‌ها رامی‌توانید در بسیاری از مکان‌های شهری و خارج از شهر پیدا کنید. برای مثال مرکز تعمیرگاهی شهر اصفهان شاهپور نام دارد که در خارج از شهر است. این منطقه به انجام آزمون‌های گوناگون می‌پردازد. یکی از این آزمون‌ها تست قطعات الکترونیکی می‌باشد. دستگاه‌هایی که در این تست از آنها بهره می‌گیرند در بیشتر موارد کامپیوتری بوده و کاربری آسانی دارند.

همچنین بخوانید: بهترین قالپاق از همه جهت!

قطعه Ecu

از دیگر روش‌های جلوگیری از سوختن این قطعه می‌توان به روش‌های سنتی اشاره کرد. امروزه در تعمیرگاه‌هایی که مدرن یا بزرگ باشند دیگر از این روش‌ها استفاده نمی‌شود. این روش‌ها خاص و پرهزینه بوده و سخت می‌باشند. قابلیت اطمینان کم یکی از معایب بزرگ این دستگاه‌ها می‌باشد. باوجوداین معایب هنوز هم تعدادی از تعمیرکاران از این روش‌ها استفاده می‌کنند. این تعمیر کاران دلایل متفاوتی برای این کار دارند. از رایج‌ترین دلایل این تعمیرکاران می‌توان به عدم دیدن آموزش اشاره کرد. از دیگر دلایل این تعمیرکاران می‌توان به هزینه بالای خرید دستگاه‌های تست قطعات الکترونیکی اشاره کرد. دقت داشته باشید که این روش‌ها ممکن است به قطعات آسیب برساند. البته اگر این کار توسط تعمیرکار ماهر انجام نشود.

قطعه Ecu یکی از قطعات مجموعه الکتریکی است. این قطعه درصورتی‌که خراب شود می‌تواند به دیگر قطعات نیز آسیب برساند. در این مقاله به برسی عوامل سوختن این قطعه پرداختیم. دقت کنید که این قطعه تنها در ماشین‌های انژکتوری یافت می‌شود. این مقاله توسط یدک مدرن ارائه شده تا به شما در تعمیر ماشین کمک کنید. دقت کنید که بهتر است قطعات جانبی خود را از ما بخرید تا مطمئن‌تر باشید.

 برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.